Preskočiť na obsah

15 šikovných spôsobov, ako využiť starý chlieb: Recepty a kreatívne tipy na záchranu pečiva – od domácich krutónov po chutné fašírky

Stalo sa to nám všetkým – siahneme po kúsku chutnej, chrumkavej bagety, ktorú sme si kúpili včera, alebo po bochníku nakrájaného chleba, a zistíme, že je už starý. Starý chlieb môže byť ešte pomerne vlhký, no už nechutí tak mäkko a sviežo, ako keď bol čerstvý. Nakoniec sa môže stať príliš tvrdým na konzumáciu bez vynaloženia veľkého úsilia, najmä ak ide o bagetu. Chlieb sa môže zdať zbytočný, keď stratí svoju chuť a čerstvú textúru, no to nie je pravda. Ak je chlieb plesnivý, určite by ste ho nemali jesť, ale ak je iba starý, stále sa dá využiť – a dokonca z neho môžete pripraviť chutné jedlá.

Starý chlieb bol problémom už celé stáročia – s tým, že často ponúka aj chutné riešenie. To platí najmä v kultúrach, kde je chlieb často súčasťou jedla. Vo francúzskej a talianskej kuchyni napríklad nájdete množstvo receptov na využitie starého chleba. Verte alebo nie, starý chlieb vám môže pomôcť pripraviť nielen lahodné hlavné jedlo alebo predjedlo, ale aj chutné dezerty. Okrem toho vám môže pomôcť aj pri domácich prácach, ako je zber skla alebo odstránenie škvŕn zo stien.

Strúhanka

Strúhanka je jedným z najlepších spôsobov, ako využiť starý chlieb. Môžete použiť väčšinu druhov chleba, ktoré sú v tvare bochníka alebo bagety. Najlepšie je, ak je chlieb čo najtvrdší, ale stále dostatočne mäkký na to, aby sa dal krájať. Najjednoduchší spôsob, ako pripraviť strúhanku, je nakrájať alebo natrhať starý chlieb na malé kocky. Naplňte mixér zhruba do polovice týmito kúskami a rozmixujte ich na jemnú strúhanku. Potom ju nasypte na plech a pečte približne 10 minút pri 180 °C, pričom ju po 5 minútach premiešajte.

Hoci je toto najjednoduchší spôsob, ako pripraviť strúhanku, existujú aj iné metódy. Ak nemáte mixér alebo je chlieb príliš tvrdý na krájanie, môžete použiť strúhadlo. Strúhanku môžete dochutiť sušenými koreninami alebo ju nechať bez príchute. Domáca strúhanka vydrží na kuchynskej linke v uzavretej nádobe pár dní, v chladničke týždeň a v mrazničke niekoľko mesiacov.

Krutóny

Ak máte starú bagetu, ktorá sa zmenila na tvrdú skalu, môžete z nej pripraviť krutóny. Postup je podobný ako pri príprave strúhanky. Nakrájajte starý chlieb na kocky veľkosti preferovaných krutónov. Niektorí ľudia radšej natrhajú chlieb na kúsky, čo je tiež v poriadku.

Ďalším krokom je dochutenie krutónov. Vynikajúca kombinácia je cesnakový prášok a soľ, ale môžete použiť akékoľvek koreniny podľa vašej chuti. Nezabudnite na olivový olej alebo maslo, ktoré dodá krutónom ich chrumkavú textúru. Potom ich pečte asi 15 minút a máte chrumkavé domáce krutóny, ktoré môžete skladovať v uzavretej nádobe až dva týždne.

Chlebová polievka

Chlebová polievka je tradičné jedlo, ktoré má svoje korene v jednoduchých a skromných domácnostiach, kde sa nič nevyhadzovalo, vrátane starého chleba. Tento pokrm je obľúbený najmä v strednej a východnej Európe a vyniká svojou sýtou chuťou a schopnosťou nasýtiť aj s minimom ingrediencií.

Príprava chlebovej polievky je veľmi jednoduchá. Začnite tým, že starý chlieb nakrájate na menšie kúsky a jemne ho osmažíte na masle alebo oleji. Potom pridajte vodu alebo vývar, koreniny ako cesnak, majoránku a rascu, a nechajte chlieb variť, až kým sa nerozvarí. Polievku môžete dochutiť soľou, korením a nakoniec zjemniť smotanou alebo pridať vajíčko. Na záver ju môžete podávať s opečenými krutónmi alebo nastrúhaným syrom pre extra chuť.

Chlebový puding

Jedným z najznámejších spôsobov, ako využiť starý chlieb, je príprava chlebového pudingu. Tento dezert existuje v mnohých kultúrach a rodinné recepty sa líšia podľa regiónu a dostupných surovín. Tradičný chlebový puding obsahuje starý chlieb, puding, cukor, škoricu a hrozienka.

Hoci sa môže zdať, že príprava pudingu je náročná, existujú jednoduché recepty, ktoré nevyžadujú veľké znalosti. Môžete byť kreatívni a pridať rôzne sušené ovocie alebo zmeniť koreniny. Kľúčovou surovinou môže byť akýkoľvek chlieb, takže tento recept ponúka veľkú flexibilitu.

Pappa al pomodoro

Táto tradičná talianska polievka pochádzajúca z Toskánska spája paradajky a starý chlieb. Polievka je nielen chutná, ale aj lacná a jednoduchá na prípravu. Hlavnými ingredienciami sú čerstvé paradajky, olivový olej, cesnak a starý chlieb, ktorý sa pridáva do polievky, aby jej dodal hustú textúru. Polievka sa môže podávať teplá, vlažná alebo dokonca studená, čo z nej robí univerzálny pokrm.

Ribollita

Ďalšia toskánska polievka, ribollita, je známa svojimi sýtimi ingredienciami, medzi ktoré patrí starý chlieb. Je to vynikajúci spôsob, ako využiť zvyšky zeleniny a chleba, ktoré sa do polievky pridávajú spolu s fazuľami cannellini. Táto polievka je ideálnym pokrmom na chladné dni a je obľúbeným talianskym jedlom.

Fašírky

Fašírky sú klasickým jedlom, ktoré často obsahuje strúhanku ako jednu z hlavných ingrediencií. Strúhanka pomáha udržať zmes mäsa pokope a zároveň absorbuje vlhkosť, aby fašírky neboli suché. Starý chlieb je ideálny na prípravu strúhanky, ktorá sa pridáva do zmesi mletého mäsa, cesnaku a korenín.

Panzanella

Panzanella je osviežujúci taliansky šalát, ktorý spája starý chlieb, paradajky a jednoduchý dresing z olivového oleja a octu. Tento pokrm je ideálny na letné dni a môžete ho doplniť cibuľou, uhorkami alebo inou čerstvou zeleninou. Starý chlieb sa v tomto šaláte správa ako chrumkavý prvok, ktorý sa krásne kombinuje s čerstvými ingredienciami.

Špízy

Ak pripravujete špízy s mäsom a zeleninou, môžete medzi kúsky pridať aj starý chlieb. Chlieb na špízoch absorbuje šťavu a príchute z ostatných ingrediencií, čím dodáva pokrmu zaujímavú textúru. Stačí, ak chlieb nakrájate na kúsky a pridáte ho na špíz medzi mäso a zeleninu.

Plnka

Plnka je jedným z najobľúbenejších pokrmov počas sviatkov alebo v nedeľu. Hlavnou ingredienciou mnohých plniek je práve starý chlieb, ktorý absorbuje vlhkosť a pomáha vytvoriť správnu konzistenciu. Aby bola plnka dokonalá, chlieb by mal byť dostatočne suchý, aby absorboval príchute zo zvyšných surovín.

Hachis parmentier

Toto tradičné francúzske jedlo, ktoré je podobné pastierskemu koláču, obsahuje strúhanku ako vrchnú vrstvu. Strúhanka pridáva pokrmu chrumkavý prvok a krásne sa dopĺňa s mäkkou vrstvou zemiakov a mäsa.

Crostini

Ak máte menšie kúsky starého chleba, môžete z nich pripraviť crostini. Ide o malé kúsky opečeného chleba, ktoré sa často podávajú s rôznymi nátierkami alebo prílohami, ako sú paradajky s cesnakom a olivovým olejom. Crostini sú skvelým predjedlom alebo doplnkom k hlavnému jedlu.

Mozzarellové tyčinky

Strúhanka zo starého chleba je ideálna na prípravu domácich mozzarellových tyčiniek. Nakrájajte prúžky mozzarelly, obaľte ich v múke, vajci a strúhanke a potom ich vypražte. Strúhanka dodáva tyčinkám chrumkavú kôrku a vytvára skvelú textúru.

Hnedý chlieb so zmrzlinou

V Anglicku a Írsku je známa hnedá chlebová zmrzlina, ktorá obsahuje malé kúsky starého chleba. Tie sa skaramelizujú s cukrom a pridávajú sa do zmrzliny, čím jej dodávajú zaujímavú textúru a chuť.

Použitie starého chleba v domácnosti

Starý chlieb môže byť užitočný aj mimo kuchyne. Ak vám stvrdol hnedý cukor, vložte do nádoby kúsok starého chleba, aby cukor opäť zmäkol. Chlieb môžete použiť aj na zber rozbitého skla alebo na odstránenie škvŕn zo stien. Taktiež sa chlieb dáva aj k medovníčkom aby zmäkli.

Starý chlieb môže byť oveľa užitočnejší, než by ste si mysleli. Namiesto toho, aby ste ho vyhodili, vyskúšajte niektorý z týchto šikovných spôsobov jeho využitia.

Ďalšie inšpirácie