Preskočiť na obsah

Domáci recept na slivkový džem: Ako pripraviť lahodný a hustý slivkový džem plný chuti – Krok za krokom k dokonalému výsledku

Slivkový džem je jedným z tých tradičných domácich výrobkov, ktorý si získal miesto v kuchyniach po celom svete vďaka svojej jednoduchej príprave a intenzívnej chuti. Slivky sú jedinečné ovocie, ktoré prinášajú do džemov sladkú a mierne kyslastú chuť, a sú obľúbené najmä na jeseň, keď je sezóna tohto ovocia na vrchole. Slivkový džem je ideálny na uskladnenie nadbytku sezónnych sliviek a jeho sladkosť vás poteší počas celého roka. Tento džem môžete použiť nielen ako prílohu k pečivu a dezertom, ale aj ako prísadu do omáčok alebo dokonca na dochutenie mäsových jedál.

Príprava domáceho džemu má dlhú históriu. Kedysi bol spôsobom, ako konzervovať ovocie na dlhé zimné mesiace. Dnes je domáci džem symbolom kvality a láskyplného prístupu k tradičným receptom, ktoré si môžete prispôsobiť podľa vlastných chutí. Navyše, slivky sú bohaté na vlákninu a vitamíny, takže domáci džem nielen skvele chutí, ale má aj zdravotné výhody.

Jednou z najlepších vecí na príprave slivkového džemu je, že nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie ani konzervačné prísady. Všetko, čo potrebujete, sú kvalitné slivky, cukor a trochu trpezlivosti. Tento recept je jednoduchý, ale zaručene vám poskytne bohatý a chutný džem, ktorý si môžete vychutnávať počas celého roka. Slivky prirodzene obsahujú pektín, ktorý pomáha džemu zhustnúť, takže ho netreba pridávať osobitne. Citrónová šťava zase dodá džemu sviežosť a zároveň pôsobí ako prírodný konzervant.

Pri príprave džemu si môžete prispôsobiť chute podľa vlastných preferencií. Ak máte radi exotickejšie príchute, môžete pridať škoricu, klinčeky alebo vanilku. Ak preferujete džem s väčšími kúskami ovocia, stačí slivky menej krájať a nechať ich v hrubších kúskoch. Ak naopak chcete hladší džem, môžete ho rozmixovať ponorným mixérom.

Slivkový džem je ideálnym spôsobom, ako si uchovať chuť leta počas zimy. Tento domáci recept je osvedčený a poskytne vám nádherne sladký a jemne kyslastý džem, ktorý môžete použiť nielen na pečivo, ale aj ako prísadu do rôznych dezertov či jedál.

Slivkový džem recept

Ingrediencie

  • 1,5 kg zrelých sliviek
  • 500 g cukru (prípadne viac, podľa sladkosti sliviek)
  • Šťava z 1 citróna
  • 1 lyžička mletej škorice (voliteľné)
  • 1 vanilkový struk alebo 1 lyžička vanilkového extraktu (voliteľné)
  • 100 ml vody (voliteľné, ak slivky nie sú dostatočne šťavnaté)

Postup

  1. Príprava sliviek: Slivky umyte, rozkrojte na polovice a odstráňte kôstky. Ak chcete jemnejší džem, môžete slivky nakrájať na menšie kúsky.
  2. Varenie sliviek: Vložte slivky do veľkého hrnca, pridajte citrónovú šťavu a cukor. Ak sú slivky suchšie, pridajte aj trochu vody. Pomaly zohrejte na strednom plameni, kým sa cukor nerozpustí a slivky nezačnú púšťať šťavu.
  3. Varte džem: Zvýšte teplotu a priveďte slivky k varu. Znížte teplotu a nechajte džem pomaly variť približne 40-50 minút. Džem pravidelne miešajte, aby sa nepripálil. Počas varenia môžete pridať škoricu a vanilku na vylepšenie chuti.
  4. Kontrola konzistencie: Aby ste zistili, či je džem pripravený, urobte test s tanierikom. Tanierik dajte do mrazničky na pár minút, potom naň kvapnite trochu džemu. Ak džem po chvíli stuhne a nerovnomerne steká, je pripravený. Ak je ešte príliš tekutý, varte ho o pár minút dlhšie.
  5. Plnenie do pohárov: Horúci džem nalejte do sterilizovaných sklenených pohárov a ihneď ich pevne uzavrite. Poháre otočte na pár minút hore dnom, aby sa vytvoril podtlak a zabezpečilo sa správne uzatvorenie. Po pár minútach ich otočte späť a nechajte vychladnúť.
  6. Skladovanie: Slivkový džem skladujte na tmavom a chladnom mieste. Po otvorení ho uchovávajte v chladničke.

Tipy

  • Ak máte radšej hladší džem, môžete ho po uvarení rozmixovať ponorným mixérom.
  • Množstvo cukru môžete prispôsobiť podľa chuti a sladkosti sliviek. Ak sú slivky veľmi sladké, môžete znížiť množstvo cukru.
  • Ak chcete pridať špeciálnu chuť, môžete pridať kúsok zázvoru alebo štipku kardamómu.

Slivkový džem otázky a odpovede

Aké slivky sú najlepšie na prípravu slivkového džemu?

Na prípravu džemu sú ideálne zrelé a šťavnaté slivky. Môžete použiť rôzne druhy sliviek, ako napríklad Stanley, Bistrica alebo Damask, ktoré majú sladkú a jemne kyslú chuť. Čím zrelšie slivky použijete, tým sladší bude džem.

Musím použiť pektín na zahustenie džemu?

Nie, slivky prirodzene obsahujú dostatok pektínu, ktorý pomáha džemu zhustnúť, takže pridávanie komerčného pektínu nie je nutné. Dlhšie varenie zaisťuje, že džem dosiahne správnu konzistenciu. Ak chcete urýchliť proces, môžete použiť pektín, ale nie je to potrebné.

Ako môžem zistiť, či je džem dostatočne hustý?

Najlepším spôsobom, ako skontrolovať, či je džem pripravený, je „tanierikový test“. Vložte malý tanierik do mrazničky na pár minút, potom naň kvapnite trochu džemu. Ak džem po chvíli stuhne a jemne sa zosunie, je hotový. Ak je ešte tekutý, varte ho o niekoľko minút dlhšie.

Ako dlho vydrží slivkový džem?

Ak je správne zapečatený a skladovaný na chladnom a tmavom mieste, slivkový džem vydrží až rok. Po otvorení ho skladujte v chladničke a spotrebujte do 2-3 týždňov.

Môžem slivkový džem zmraziť?

Áno, slivkový džem môžete zmraziť. Uistite sa, že ho uložíte do mrazuvzdornej nádoby a necháte trochu priestoru na rozšírenie džemu počas mrazenia. Pred použitím ho nechajte rozmraziť pri izbovej teplote.

Môžem do džemu pridať menej cukru?

Áno, množstvo cukru môžete upraviť podľa vlastných preferencií. Ak preferujete menej sladký džem, môžete znížiť množstvo cukru. Majte však na pamäti, že cukor pôsobí ako konzervant, takže džem s menším množstvom cukru nemusí vydržať tak dlho.

Ďalšie inšpirácie