Preskočiť na obsah

Ako sa oslavuje Halloween a odkiaľ pochádza?

Halloween je jedným z najznámejších sviatkov na svete, a to najmä v anglofónnych krajinách. Napriek svojmu komerčnému charakteru v dnešnej dobe je tento sviatok hlboko zakorenený v histórii a tradičiách.

História Halloweenu

Hlavné korene Halloween sa dajú vystopovať späť k starovekým Keltským slávnostiam Samhain, ktorý sa oslavoval na konci letnej sezóny. V týchto časoch verili, že duchovia mŕtvych vstupujú do sveta živých, keďže hranica medzi oboma svetmi sa v tento deň stáva tenšou.

Samhain slúžil aj ako čas na oslavu úrody a prípravu na zimné obdobie. Oslavy zahŕňali zapálenie ohňov, obetovanie plodín a zvierat a rôzne rituály na ochranu pred duchmi.

Keď sa kresťanstvo šírilo po Európe, mnoho pohanských sviatkov bolo zmenených na kresťanské. 1. novembra sa stal Dňom všetkých svätých, známym aj ako All Hallows‘ Day. Predvečer tohto dňa, 31. októbra, sa stal All Hallows‘ Eve, z čoho vznikol dnešný názov – Halloween.

[sc name=“reklama_1″ ][/sc]

Ako sa oslavuje Halloween dnes

Ako sa oslavuje Halloween sa líši od krajiny k krajine, ale niektoré tradície sú univerzálne:

  • Vyrezávanie tekvíc: Táto tradícia sa stala symbolom Halloween. Tekvice s vyrezanými tvárami a sviečkou vo vnútri symbolizujú strážne duchy a svetlá, ktoré chránia pred zlými silami.
  • Kostýmy: Obľúbená tradícia, najmä medzi deťmi, je obliekať sa do rôznych kostýmov, od strašidelných až po komické.
  • Sladkosti a „trick or treat“: Deti obchádzajú domy a pýtajú sa na sladkosti. Tento zvyk pochádza z dávnej tradície obdarovávania chudobných v Dni všetkých svätých.
  • Dekorácie: Domácnosti sú zdobené všetkým od pavučín až po čarodejnice a duchov.
  • Strašidelné príbehy a filmy: Halloween je ideálny čas na strašidelné príbehy a hororové filmy.

V závere možno povedať, že aj keď mnohé z tradícií Halloween majú hlboké korene v dávnych obdobiach, dnešný moderný sviatok je skôr o zábave a spoločenských aktivitách. Je to čas, keď sa môžeme vrátiť do detstva, pustiť fantázii na prechádzku a užiť si magickú atmosféru noci plnej tajomstiev.

[sc name=“reklama_2″ ][/sc]

Video

Najčastejšie otázky o Halloweene

Čo je Halloween a kedy sa oslavuje?

Halloween je sviatok oslavovaný 31. októbra, známy pre svoje strašidelné kostýmy, tekvice a oslavy. Pôvodne pochádza z keltského sviatku Samhain.

Prečo ľudia oslavujú Halloween?

Pôvodne bol Halloween spôsobom, ako oslaviť koniec úrodného obdobia a pripraviť sa na príchod zimy. Dnes je to hlavne príležitosť na zábavu, strašidelné príbehy a stretnutie s priateľmi.

Je Halloween spojený s nejakým náboženstvom?

Pôvodne bol Halloween keltským pohanským sviatkom. Avšak, kresťanstvo prebralo niektoré jeho prvky, keď zaviedlo Deň všetkých svätých. Dnes je Halloween vnímaný skôr ako sekulárna oslava.

Aké sú typické jedlá a nápoje pre Halloween?

Medzi tradičné jedlá patria cukríky, tekvicový koláč, jablkový mušt a rôzne iné sladkosti.

Sú Halloweenske oslavy populárne aj v iných krajinách mimo USA a Veľkej Británie?

Áno, popularita Halloween rastie v mnohých krajinách, ale spôsob oslavy sa môže líšiť v závislosti od kultúrnych a regionálnych tradícií.

Prečo sú čarodejnice, duchovia a netopiere spojení s Halloweenom?

Tieto symboly sú tradične spojené so smrťou, duchmi a tajomstvami, čo súhlasí s pôvodným zmyslom Halloweenu ako noci, keď sa svet mŕtvych stretáva so svetom živých.

Môže byť Halloween oslava aj bez strašidelných prvkov?

Určite! Mnohí ľudia si vyberajú tematické kostýmy, ktoré nie sú strašidelné, a oslavujú Halloween skôr ako veselý a kreatívny sviatok.

[sc name=“reklama_end“ ][/sc]
Ďalšie inšpirácie
Skip to content