Preskočiť na obsah

Ako sa pečú gaštany, preniknite do tajomstva jesenných pochúťok krok za krokom

Jeseň je obdobím, kedy príroda ponúka bohatú úrodu a jesenné pochúťky ako gaštany sa stávajú neodolateľným lákadlom. Jedným z klasických jesenných pokrmov s bohatou chuťou sú pečené gaštany. Tento jednoduchý, no ohromujúco chutný pokrm môžete pripraviť priamo z pohodlia domova. Dnes vám predstavíme postup krok za krokom, ako sa pustiť do prípravy týchto lahodných gaštanových pochúťok.

[sc name=”reklama_1″ ][/sc]

Krok 1: Výber čerstvých gaštanov 

Prvým a dôležitým krokom je získať kvalitné gaštany. Vyhľadajte ich na miestnych trhoch, vo vašom obľúbenom obchode s potravinami alebo ak máte možnosť pozbierajte ich priamo v prírode. Pri výbere dbajte na to, aby mali rovnomernú a hladkú šupku. Vyhnite sa gaštanom s prasklinami alebo s mäkkou šupkou, pretože to môže byť známka, že nie sú čerstvé.

Krok 2: Príprava gaštanov na pečenie

Pred pečením je dôležité gaštany správne pripraviť. Najprv ich dôkladne umyte pod tečúcou vodou a osušte. Potom urobte malý rez na vrchole každého gaštanu – to pomáha pri pečení a zabraňuje tomu, aby gaštany praskali.

Ak chcete môžete gaštany pred pečením aj povariť a ošúpať. Dajte ich na pár minút do hrnca s vriacou vodou. Potom ich vyberte a nechajte chvíľu vychladnúť. Ošúpanie bude teraz oveľa jednoduchšie, pretože šupka by mala odísť ľahšie. Uistite sa, že gaštany sú dôkladne ošúpané, pretože šupka môže byť horká a nechutná.

Krok 3: Predhriatie rúry

Pred začatím pečenia si predhrejte rúru na teplotu 200 °C. Je dôležité, aby bola rúra dobre vyhriata, aby sa gaštany piekli rovnomerne a získali krásnu hnedú farbu.

Krok 4: Pečenie gaštanov

Gaštany môžete piecť v rúre, na panvici alebo dokonca na otvorenom ohni.

Pečenie gaštanov v rúre

  • Predhrejte rúru na 200°C.
  • Rozložte gaštany na plechu pokrytom papierom na pečenie tak, aby medzi nimi bola medzera.
  • Pečte 20-30 minút. Doba pečenia závisí od veľkosti gaštanov a výkonu rúry. Gaštany by mali byť mäkké, keď do nich zapichnete vidličkou.
[sc name=”reklama_2″ ][/sc]

Pečenie gaštanov na panvici 

Ak nemáte rúru, môžete gaštany upiecť aj na panvici.

  • Na stredne vysokom ohni predhrejte suchú panvicu.
  • Pridajte gaštany s rezmi nahor.
  • Pečte ich, pričom ich občas premiešavajte, približne 15-25 minút, kým nebudú mäkké.

Pečenie gaštanov na otvorenom ohni 

Ak máte krb alebo táborák, gaštany môžete upiecť aj na mriežke nad plameňmi. Postup je podobný ako pri pečení v rúre, ale buďte opatrní a sledujte ich, aby sa nepripálili.

Krok 5: Servírovanie 

Po upečení gaštanov ich nechajte chvíľu vychladnúť, potom ich rozlomte a odstráňte šupku. Teraz sú pripravené na konzumáciu!

Jesenné pochúťky sú vždy osviežujúcim spôsobom, ako si spríjemniť chladné dni, a pečené gaštany sú jedným z najobľúbenejších jesenných pokrmov. Teraz, keď viete ako na to, neváhajte si pripraviť tieto lahôdky sami a tešte sa ich vynikajúcej chuti! Preniknite do tajomstva jesenných pochúťok krok za krokom a urobte si svoj vlastný jesenný gastronomický zážitok.

[sc name=”reklama_3″ ][/sc]

Videorecept na pečené gaštany

Najčastejšie otázky o tom, ako sa pečú gaštany

Čo sú gaštany a prečo sú také obľúbené v jesenných mesiacoch?

Gaštany sú plody stromov gaštanovníka. Sú obľúbené v jesenných mesiacoch kvôli svojej výnimočnej chuti a textúre. A počas jesenných mesiacov dozrievajú.

Ako si vybrať čerstvé gaštany na pečenie?

Pri výbere gaštanov by ste mali hľadať tie, ktoré sú ťažké a majú hladkú, nepoškodenú šupku. Vyhnite sa tým, ktoré majú trhliny alebo plesnivé škvrny.

Môžem použiť bežnú rúru na pečenie gaštanov?

Áno, bežná rúra je skvelý nástroj na pečenie gaštanov. Postupujte podľa pokynov v článku na nastavenie teploty a času pečenia.

Musím gaštany pred pečením variť?

Nie je to povinné, ale mnohí ľudia preferujú gaštany pred pečením variť, aby sa ich šupky ľahšie odstránili a dosiahli sa lepšie výsledky.

Ako správne ošúpem gaštany?

Ošúpanie gaštana začnite tým, že gaštany nakrojíte na povrchu. Potom ich uvaríte alebo namočíte do vriacej vody na niekoľko minút. Po tomto kroku by sa šupky mali ľahšie odstrániť.

Ako spoznám, že sú gaštany hotové?

Hotové gaštany budú mať hlbokú hnedú farbu a ich vnútro bude mäkké a krémovité.

Ako skladovať gaštany, ak nebudem všetky konzumovať naraz?

Gaštany môžete skladovať v chladničke v uzavretom obale alebo nádobe. Ideálne je ich konzumovať do 2-3 dní od pečenia.

[sc name=”reklama_end” ][/sc]
Ďalšie inšpirácie

Napíšte komentár k článku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Skip to content