Preskočiť na obsah

Ako sadiť paradajky, Rady a postupy pre zdravú úrodu

Paradajky sú jednou z najobľúbenejších plodín v záhradách a pestovanie vlastných paradajok prináša radosť z čerstvého ovocia priamo z vlastnej úrody. Ak ste začiatočník alebo chcete zlepšiť svoje zručnosti v pestovaní paradajok, tu je niekoľko rád a postupov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť zdravú a plodnú úrodu.

[sc name=”reklama_1″ ][/sc]

Výber správneho miesta

Paradajky potrebujú slnečné miesto na rast, preto vyberte miesto v záhrade, kde budú mať prístup k slnku aspoň 6-8 hodín denne. Zem by mala byť dobre priepustná a bohatá na živiny. Vyhnite sa miestam, kde sa voda môže hromadiť, pretože to môže spôsobiť hnilobu koreňov.

Príprava pôdy

Pred výsadbou paradajok pripravte pôdu. Odstráňte burinu a uvoľnite pôdu, aby sa zlepšila drenáž a korene mali dostatok priestoru na rast. Môžete tiež pridať organické hnojivo alebo kompost.

Výber odrôd

Existuje mnoho rôznych odrôd paradajok, preto si vyberte odrôdu, ktorá najlepšie vyhovuje vašim preferenciám. Niektoré odrôdy sú vhodné na čerstvú konzumáciu, iné na konzervovanie alebo na varenie. Skúste aj rôzne farby a veľkosti paradajok, aby ste mali pestrofarebnú a rozmanitú záhradu.

Výsev alebo sadenice

Paradajky môžete pestovať zo semien alebo kúpiť sadenice. Ak si vyberiete výsev, začnite asi 6-8 týždňov pred plánovaním výsadbou vonku. Sadenice by mali byť robustné a mať dostatočne vyvinuté listy a korene pred výsadbou.

[sc name=”reklama_2″ ][/sc]

Výsadba

Keď sú podmienky vonku stabilné a neochladilo sa, môžete vysadiť paradajky. Vytvorte jamy vo vzdialenosti približne 60-90 cm a umiestnite sadenicu do jamy. Dobre ju zakryte zeminou a ľahko ju stlačte, aby ste ju pevne ukotvili.

Zavlažovanie a hnojenie

Paradajky potrebujú dostatok vody, najmä počas rastového obdobia a tvorby plodov. Zavlažujte ich pravidelne, pričom sa vyhnite premočeniu pôdy. Dôležité je udržiavať rovnomernú vlhkosť pôdy. Pri hnojení môžete použiť organické hnojivá alebo špeciálne hnojivá pre paradajky, ktoré obsahujú dostatok dusíka, fosforu a draslíka.

Podväzky a opora

Paradajky sú rastliny, ktoré sa často rozrastajú a potrebujú podporu. Umiestnite kmeň paradajky na kolík alebo použite špeciálne podväzky, aby ste ich udržali vzpriamené a zabránili ich prekláňaniu sa. To pomôže udržať rastliny v dobrej kondícii a uľahčí im prístup k slnku.

[sc name=”reklama_3″ ][/sc]

Odstraňovanie výhonkov a prerezávanie

Paradajky môžu produkovať veľa výhonkov, ktoré sťahujú energiu z hlavného kmeňa a plodov. Pravidelným odstraňovaním bočných výhonkov môžete udržať rastlinu koncentrovanú na produkciu plodov. Tiež je dobré prerezávať hornú časť rastliny, aby sa podporila lepšia cirkulácia vzduchu a odstránili sa nepotrebné výhonky.

Zber a skladovanie plodov

Keď paradajky dozrievajú, zberajte ich opatrne, aby ste nepoškodili stonky alebo plody. Nezrelé paradajky môžete nechať dozrieť pri izbovej teplote. Pre dlhšie skladovanie môžete zrelé paradajky uskladniť v chladničke, ale najlepšie je ich konzumovať čerstvé.

[sc name=”reklama_4″ ][/sc]

Najčastejšie otázky

Kedy je najlepší čas na výsadbu paradajok?

Najlepší čas na výsadbu paradajok závisí od klimatických podmienok a regiónu, v ktorom sa nachádzate. Všeobecne sa odporúča vysádzať paradajky po skončení rizika mrazu a keď vonkajšie teploty sú dostatočne teplé, obvykle na jar. Konkrétne termíny môžu závisieť od miestnych podmienok a od odrody paradajok.

Ako sa starať o paradajkové rastliny?

Starostlivosť o paradajkové rastliny zahŕňa pravidelné zavlažovanie, hnojenie, kontrolu škodcov a chorôb, odstraňovanie buriny a prerezávanie rastlín. Rastliny tiež môžete podoprieť oporou alebo podväzkami, aby ste im poskytli oporu počas rastu.

Ako skladovať paradajky?

Paradajky sa zvyčajne skladujú pri izbovej teplote, pretože chladnička môže znížiť ich chuť a textúru. Ak máte príliš veľa paradajok a chcete ich skladovať dlhšie, môžete ich uložiť v chladničke. Vždy ich skladujte oddelene od iných ovocia a zeleniny, aby sa predišlo ich rýchlemu dozrievaniu.

[sc name=”reklama_end” ][/sc]
Ďalšie inšpirácie
Skip to content