Preskočiť na obsah

Ako zmraziť melón a ako ho potom použiť?

Melón je jedným z najobľúbenejších letných ovocí, ktoré prináša osvieženie počas horúcich dní. Jeho sladká a šťavnatá chuť je ideálnym doplnkom k letným piknikom, grilovačkám a rodinným stretnutiam. Avšak, z dôvodu jeho väčšieho objemu sa často môže stať, že nám zostane viac melóna ako sme schopní skonzumovať. V takejto situácii je dôležité vedieť, ako zmraziť melón a ako ho správne skladovať, aby sme predĺžili jeho životnosť a minimalizovali plytvanie potravinami.

Mnoho ľudí netuší, že melón je možné úspešne zmraziť a použiť neskôr v rôznych receptoch. Či už máte prebytok melónu zo záhrady alebo ste sa nechali uniesť výhodnou cenou v obchode, zmrazenie melónu je jednoduchý spôsob, ako si zabezpečiť jeho dostupnosť po celý rok.

Málo potravín je tak osviežujúcich počas horúceho letného dňa ako práve melón. Avšak, niekedy je ľahké nechať sa uniesť a nakoniec kúpiť príliš veľa tejto sladkej prírodnej pochúťky. Celý nekrájaný melón by mal vydržať sedem až desať dní pri izbovej teplote a dva až tri týždne v chladničke. Ale čo robiť, keď ste si prehodnotili jedálniček svojej domácnosti na nasledujúci týždeň (alebo voľné miesto v chladničke) a uznali, že jednoducho nebudete schopní zjesť ten melón včas?

Našťastie, tam kde je mraznička, tam je aj cesta. Môžete absolútne zamraziť a použiť zvyšný melón, ak ho najprv nakrájate na kúsky, kocky, plátky alebo guľky, čím predĺžite jeho životnosť až na celý rok. Rovnako ako pri množstve potravín, ktoré boli zmrazené, aj tu sa textúra trochu zmení, stane sa viac ako pyré z ľadových lízaniek, takže vaše možnosti nebudú také neobmedzené ako pri čerstvom ovocí. Existuje však množstvo chutných spôsobov, ako použiť mrazený melón, čím znížite plytvanie potravinami a pridáte si trochu super-studenej sladkosti do svojho dňa.

Ako zmraziť melón

Ak máte celý, nekrájaný melón, prvým krokom bude ho rozrezať. Nikdy nezamrazujte nekrájaný melón. Krájanie by bolo takmer nemožné a existuje aj riziko, že v mrazničke exploduje. (Nehovoriac o probléme s miestom.) Takže ho nakrájajte na akýkoľvek tvar, ktorý preferujete, a potom odstráňte kôru a semená.

Položte plech s papierom na pečenie a rozložte naň nakrájaný melón, nechajte medzi kúskami dostatok miesta. Položte plech do mrazničky na dve až tri hodiny. Keď je ovocie zamrazené, preneste ho do mrazuvzdorných vreciek, pričom nezabudnite napísať dátum na vrecká, aby ste mali predstavu, kedy je čas nájsť pre ovocie využitie. Mrazený melón bude najlepší asi osem mesiacov, hoci môže vydržať až 12 mesiacov.

Keď budete pripravení na svoj melón, budete ho chcieť použiť zamrazený alebo aspoň čiastočne zamrazený. Jeho obsah vody sa pri rozmrazovaní výrazne znižuje, čo má za následok dehydrovanú, menej príjemnú textúru. Ak ho musíte mať rozmrazený, chladnička je najlepšou voľbou. Opäť platí, že existuje množstvo chutných vecí, ktoré môžete robiť s mrazeným alebo čiastočne rozmrazeným melónom.

Čo robiť s mrazeným melónom

Mrazený melón sám o sebe je osviežujúcou, rýchlou pochúťkou priamo z mrazničky. Keďže ste ho už nakrájali na kúsky alebo vyrezali do guľôčok, je ľahké chytiť kúsok kedykoľvek, keď máte chuť na sladké osvieženie. Pokiaľ ide o kulinárske aplikácie, nebudete ho chcieť začleniť do jedál ako ovocné šaláty, kde jeho textúra môže byť v rozpore so zvyšnými čerstvými ingredienciami. Avšak v nápojoch a ovocných dezertoch skvele vynikne.

Pripravte si mixér a vyskúšajte čiastočne rozmrazený melón v limetkovej agua fresca pre mimoriadne osviežujúci zvrat už aj tak chladného nápoja. Podobne, mrazená melónová margarita s okrajom sladko-slaného-kyslého Tajín korenia je presne to, čo si môžete vychutnať počas horúceho dňa. Melónové smoothies alebo limonády sú ďalšími lahodnými spôsobmi, ako využiť svoje mrazené ovocie.

Pre niečo sladšie vyskúšajte mrazený melón v trendy letnom melónovom koláči, alebo pridajte trochu extra chladu do melónového sorbetu. Možností pre kulinárske experimenty je nespočetné množstvo, čo zaručuje, že nikdy nebudete mať “príliš veľa melónu” vo vašom dome.

Ďalšie inšpirácie
Skip to content