Preskočiť na obsah

Keď príroda prejde do letného šatu a krajinu začnú zdobiť voňavé kvety, je to ideálny čas zamyslieť sa nad využitím týchto prírodných darov. Jedným z najkúzelnejších príkladov, ako si prírodu doslova vtiahnuť do kuchyne, je vyrobiť si bazový džem z kvetov bazy. Táto rastlina, známa svojimi tmavými bobuľami a charakteristickými voňavými kvetmi, je v európskej kuchyni a ľudovom liečiteľstve tradičnou surovinou už stáročia.

Baza (Sambucus nigra) kvitne koncom jari až začiatkom leta, kedy sa jej bohato rozvetvené kríky pokryjú hustými zhlukmi krémovo-bielych kvetov. Tieto kvety nie sú len nádherné na pohľad a s príjemnou arómou, ale sú aj úžasne všestranné v kulinárskom využití. Ich jemná, skoro medová vôňa je schopná premeniť obyčajný džem na exkluzívnu delikatesu, ktorá očarí každého, kto má rád netradičné chutné poklady.

Príprava bazového džemu z kvetov bazy je vzrušujúcim procesom, ktorý ponúka nielen možnosť tvorby, ale je aj akousi oslavou leta. Zber kvetov bazy je príležitosťou vydať sa von, do prírody, a vychutnať si slnečné lúče, pričom zber samotný je meditatívnou činnosťou, ktorá vás na chvíľu odtrhne od každodennej rutiny. Samotná výroba džemu potom predstavuje alchýmiu, v ktorej sa jednoduché ingrediencie – voda, cukor, citrón a kvety bazy – transformujú na zlatistý elixír plný chuti.

Tento džem, ktorý môžete použiť na osladenie ranných toastov, ako tajnú ingredienciu v dezertoch, alebo dokonca ako rafinovaný doplnok k syrom, je viac než len konzerva. Je to spomienka na letné dni, uložená v pohári, pripravená rozjasniť chladnejšie mesiace jemnou kvetinovou vôňou a sladkosťou.

Recept Bazový džem z kvetov bazy

Ingrediencie

 • 20 veľkých kvetov bazy (čerstvo natrhaných a očistených od stoniek)
 • 500 ml vody
 • 1 kg želírovacieho cukru (1:1)
 • Šťava z 2 veľkých citrónov
 • 1 vanilkový struk (voliteľné, pre pridanie jemnej vanilkovej chuti)

Postup

 1. Dôkladne očistite kvety bazy od prípadných nečistôt a hmyzu. Stonky by mali byť úplne odstránené, pretože môžu džemu dodať nepríjemnú horkú chuť. Kvetové hlávky jemne opláchnite pod studenou vodou a nechajte ich odkvapkať.
 2. V hrnci zahrejte vodu spolu s citrónovou šťavou. Pridajte kvety bazy a nechajte ich vrieť na miernom ohni približne 15 minút. Po uvarení zmes sceďte cez jemné sito alebo cez čistú látku, aby ste odstránili všetky kvety. Odvar by mal mať jemnú zlatistú farbu a výraznú arómu.
 3. Do kvetového odvaru pridajte želírovací cukor a vanilkový struk rozrezaný pozdĺžne (ak používate). Varte na stredne silnom ohni, neustále miešajte, až kým sa cukor úplne nerozpustí.
 4. Varte ďalších 10-15 minút, alebo kým džem nezačne hustnúť. Skontrolujte konzistenciu džemu pomocou tanierového testu: kvapnite malé množstvo džemu na chladený tanier a nechajte chvíľu stáť. Potiahnite prstom cez stred, ak sa džem nevráti do pôvodného tvaru, je hotový.
 5. Horúci džem nalejte do predhriatych sterilizovaných pohárov, zapečaťte a nechajte vychladnúť. Potom poháre uložte na chladné a tmavé miesto.
 6. Bazový džem z kvetov bazy je vynikajúci na toastoch, v croissantoch alebo ako jedinečný topping na zmrzline alebo palacinkách.

Bazový džem z kvetov bazy otázky a odpovede

Kde nájdem kvety bazy na prípravu džemu?

Kvety bazy najčastejšie nájdete vo voľnej prírode, na okrajoch polí, v lesných zátišiach alebo na zanedbaných plochách. Vždy sa uistite, že miesto zberu nie je kontaminované pesticídmi alebo emisiami z dopravy.

Ako dlho môžem uchovávať bazový džem z kvetov?

Bazový džem z kvetov môžete uchovávať v chladničke približne 2-3 mesiace. Pre dlhšie uchovávanie odporúčame džem sterilizovať a skladovať na chladnom a tmavom mieste.

Je potrebné kvety bazy pred prípravou nejako špeciálne upraviť?

Kvetové hlávky bazy je potrebné pred použitím dôkladne očistiť od hmyzu a nečistôt a odstrániť čo najviac stoniek, ktoré môžu džemu dodať horkú chuť.

Môžem použiť sušené kvety bazy na prípravu džemu?

Áno, môžete použiť aj sušené kvety bazy, avšak čerstvé kvety sú ideálne kvôli ich silnej aróme a vyššiemu obsahu éterických olejov, ktoré dodávajú džemu jeho charakteristickú chuť.

Je bazový džem z kvetov vhodný pre deti?

Áno, bazový džem z kvetov je vhodný aj pre deti, avšak vždy s mierou a uistite sa, že dieťa nie je alergické na bazové produkty.

Môžem bazový džem z kvetov bazy kombinovať s inými prísadami?

Určite! Experimentujte s pridávaním iného ovocia, ako sú jablká alebo citrusy, pre zaujímavejšiu chuť. Taktiež môžete pridať koreniny ako vanilka alebo škorica, ktoré skvele dopĺňajú kvetinovú chuť bazy.

Aké sú zdravotné prínosy bazového džemu z kvetov?

Kvet bazy obsahuje flavonoidy a iné antioxidanty, ktoré môžu podporovať imunitný systém a zlepšovať celkové zdravie. Tiež sa tradične používa na zmiernenie symptómov nachladnutia a chrípky.

Ako môžem zabezpečiť, že môj bazový džem bude mať perfektnú konzistenciu?

Dôležité je striktne dodržiavať pomer cukru a vody a nezabudnúť na pridanie citrónovej šťavy, ktorá pomáha prirodzene želírovať džem. Miešajte zmes pravidelne počas varenia, aby ste predišli prípadnému prihoreniu.

Ďalšie inšpirácie
Skip to content