Preskočiť na obsah

V srdci európskej kuchyne a tradičných liečebných praktík leží skromná, no významná rastlina známa ako baza. S jej tmavo fialovými, takmer čiernymi bobuľami a voňavými kvetmi, baza sa stala základným stavebným kameňom mnohých domácich prípravkov – od liečivých sirupov po osviežujúce nápoje. Medzi tieto poklady patrí aj bazový džem, ktorý si na celom kontinente získava srdcia svojou jedinečnou chuťou a množstvom využitia.

Bazový džem, s jeho bohatou, hlbokou chuťou a jemnou textúrou, je viac než len obyčajná pochúťka. Je to symbol pripojenia k prírode a ročným obdobiam, keď sa zber bobúľ stáva rituálom, ktorý spája rodiny a priateľov. V skorom lete, keď sa bazové kríky zahaľujú do svojho fialového rúcha, začína sa sezóna zberu, ktorá vyvrcholí v kuchyniach, kde sa bobule premieňajú na tento vzácny džem.

Tento džem nie je len o sladkosti; je to aj o zachytávaní esencie bazových bobúľ, ktoré sú známe svojimi antioxidačnými vlastnosťami a schopnosťou posilniť imunitný systém. Každý pohár je plný vitamínov a minerálov, ktoré sú dôležité pre udržanie zdravia, čo z bazového džemu robí nielen chutný, ale aj zdravý doplnok stravy.

Pripraviť bazový džem v domácej kuchyni znamená vytvoriť niečo, čo môže byť súčasťou rodinných raňajok na toastoch, sladkého potešenia v dezertoch, alebo dokonca luxusného doplnku k večernému syrovému tanieru. Jeho všestrannosť a lahodnosť sú dôvodom, prečo je tento džem obľúbený v mnohých domácnostiach po celom svete.

Recept Bazový džem z plodov bazy

Ingrediencie

  • 1 kg bazových bobúľ (čerstvých alebo mrazených)
  • 700 g želírovacieho cukru (1:1 alebo 2:1 podľa preferencie sladkosti)
  • Šťava z 1 veľkého citróna
  • 100 ml vody (ak používate mrazené bobule, voda možno nebude potrebná)

Postup

  1. Ak používate čerstvé bobule, dobre ich preberte a opláchnite pod tečúcou vodou, aby ste odstránili nečistoty. Mrazené bobule nechajte prirodzene rozmraziť. Odstráňte všetky stonky a nezrelé bobule.
  2. Bobule dajte do veľkého hrnca. Pridajte vodu a citrónovú šťavu. Ak používate mrazené bobule, ktoré už pustili časť vody, môžete pridať menej vody alebo ju úplne vynechať. Priveďte k varu a varte na miernom ohni približne 10 minút, kým bobule úplne nezmäknú a nezačnú sa rozpadať.
  3. K uvareným bobuliam pridajte želírovací cukor a dobre premiešajte. Varte zmes na strednom ohni, kým sa cukor úplne nerozpustí, potom varte ešte 10-15 minút, kým džem nezačne hustnúť.
  4. Aby ste otestovali, či je džem dostatočne hustý, kvapnite malé množstvo džemu na studený tanier. Nechajte chvíľu vychladnúť a potom prstom prejdite cez džem. Ak sa džem nevracia späť a zostane rozdelený, je hotový.
  5. Hotový džem ihneď rozlejte do predhriatych sterilizovaných pohárov. Zapečaťte a otočte hore dnom na 5 minút, aby ste zabezpečili, že poháre sú hermeticky uzavreté.
  6. Uchovávajte na chladnom a tmavom mieste. Po otvorení uchovávajte džem v chladničke a spotrebujte do niekoľkých týždňov.

Bazový džem z plodov otázky a odpovede

Aké sú hlavné zdravotné výhody bazového džemu?

Bazové bobule sú bohaté na antioxidanty, vitamíny (najmä vitamín C) a flavonoidy, ktoré môžu podporovať imunitný systém, zmierniť príznaky nachladnutia a chrípky a zlepšiť celkové zdravie srdca.

Môžem použiť mrazené bazové bobule na výrobu džemu?

Áno, mrazené bazové bobule sú vynikajúcou alternatívou k čerstvým. Mrazenie môže dokonca pomôcť uvoľniť viac šťavy a zvýrazniť chuť. Uistite sa, že bobule sú pred použitím riadne rozmrazené.

Ako dlho môžem bazový džem uchovávať?

Bazový džem, ktorý je správne pripravený a skladovaný v sterilizovaných pohároch, môže byť uložený v chladničke až 6 mesiacov. Uchovávanie v mrazničke môže predĺžiť jeho trvanlivosť na jeden rok.

Môže bazový džem vyvolať alergie?

Aj keď sú alergie na bazové bobule pomerne nezvyčajné, niektorí ľudia môžu byť citliví na zložky obsiahnuté v bazových bobuliach. Ako pri akomkoľvek novom jedle, odporúča sa začať s malým množstvom, aby sa predišlo možným alergickým reakciám.

Aké ďalšie prísady môžem pridať do bazového džemu, aby som obohatil jeho chuť?

Mnohí ľudia pridávajú k bazovému džemu korenie ako škorica, klinčeky alebo vanilka pre zvýraznenie jeho chuti. Citrónová šťava alebo kôra môže pridať príjemný citrusový nádych. Experimentovanie s rôznymi kombináciami vám môže pomôcť nájsť vašu obľúbenú variantu.

Ako môžem zabezpečiť, že môj bazový džem bude mať správnu konzistenciu?

Kľúčom je správny pomer cukru a pektínu. Ak vaše bobule nie sú dostatočne želírovacie, môžete do zmesi pridať komerčný pektín alebo zvýšiť množstvo citrónovej šťavy, ktorá pomáha prirodzene želírovať džem.

Ako môžem použiť bazový džem?

Bazový džem je výborný na pečivo, ako plnka do koláčov alebo palaciniek, v jogurtoch, alebo ako základ pre omáčky na sladké i slané jedlá. Vďaka svojej výraznej chuti je skvelým spoločníkom k syrom a mäsovým pokrmom.

Ďalšie inšpirácie
Skip to content