Bedľa jedlá, nazývaná aj Bedľa vysoká (Macrolepiota procera), je jednou z najznámejších a najobľúbenejších jedlých húb v našich lesoch. So svojím vysokým, štíhlym tvarom a veľkým klobúkom je nezameniteľná, a jej chuť je jemná a lahodná, čo z nej robí obľúbený ingredienciu v kuchyniach po celom svete. V tomto článku sa pozrieme na to, ako správne zbierať bedle, ako ich pripraviť v kuchyni a ako ich uchovávať, aby sme si túto lesnú lahôdku mohli vychutnať aj mimo sezóny.
Ako spoznať bedľu jedlú
Predtým, ako sa pustíme do zberu, je dôležité vedieť, ako bedľu jedlú správne rozoznať. Je to huba, ktorá dorastá až do výšky 30 – 40 cm. Klobúk môže mať v priemere až 25 cm a je typicky veľký, šupinatý s hnedými šupinkami na svetlom podklade. Tvar klobúka sa mení s vekom huby – u mladých jedincov je guľovitý, neskôr sa rozprestiera do plošného tvaru s mierne preliačeným stredom. Noha bedle je štíhla, valcovitá, často ozdobená tmavými prstenčekmi. Jedným z najdôležitejších identifikačných znakov je pohyblivý prsteň na nohe, ktorý sa dá posúvať nahor a nadol.
Je však potrebné byť opatrný a venovať pozornosť tomu, aby sme si bedľu nezamenili s jedovatými druhmi, ako je napríklad muchotrávka tigrovaná (Amanita pantherina). Tá má síce podobný vzhľad, ale chýba jej pohyblivý prsteň a klobúk je hladší, bez výrazných šupín. Na zber húb by sa mal vždy vydávať skúsený hubár, alebo by sa mal každý nález konzultovať s odborníkom.
Zber bedlí – kedy a kde ich nájsť
Bedľa jedlá rastie v lesoch, na lúkach a v zmiešaných porastoch. Najčastejšie ju nájdete na okrajoch lesov, v mladých borovicových lesoch, ale aj na trávnatých plochách a v parkoch. Najlepším časom na jej zber je obdobie od konca leta do začiatku jesene, teda od augusta do októbra, keď sú podmienky vlhké a teplé. Bedle sa často objavujú po daždivých obdobiach, čo z nich robí sezónne huby, ktoré sa objavujú najmä na konci leta a počas jesene.
Pri zbere bedlí je dôležité dbať na niekoľko zásad. Nikdy nezbierajte huby, ktoré si nie ste na 100 % istí. Bedle môžu byť zameniteľné s jedovatými druhmi húb, takže buďte veľmi opatrní. Ak zbierate bedle na otvorených priestranstvách alebo lúkach, dbajte na to, aby sa nachádzali v čistých oblastiach ďaleko od cestných komunikácií a priemyselných zón, pretože huby majú schopnosť absorbovať toxíny z okolia.
Príprava bedlí v kuchyni
Keď si prinesiete domov čerstvo nazbierané bedle, nastáva tá najlepšia časť – príprava. Bedle majú jemnú chuť a široké využitie v kuchyni, vďaka čomu sú obľúbené medzi hubármi a kuchármi.
- Čistenie bedlí – Najprv je dôležité bedle správne očistiť. Odstráňte z nich všetky zvyšky pôdy a nečistôt. Nepoužívajte príliš veľa vody, pretože huby sú veľmi absorpčné a môžu sa rýchlo nasiaknuť, čo môže ovplyvniť ich textúru pri varení. Jemne ich otrite vlhkou handričkou alebo ich rýchlo opláchnite pod tečúcou vodou a okamžite osušte.
- Vyprážané bedle – Najtradičnejším a najobľúbenejším receptom je obalovanie bedlí ako rezne. Klobúky bedlí sa obalia v múke, vajíčku a strúhanke a následne sa vyprážajú na oleji do zlatista. Toto jedlo je jednoduché, rýchle a neobyčajne chutné. Podávať ho môžete s chlebom alebo so zemiakovou kašou.
- Grilované bedle – Ďalším skvelým spôsobom, ako si vychutnať bedle, je grilovanie. Stačí ich potrieť olivovým olejom, ochutiť cesnakom a bylinkami, a potom ich jemne ugrilovať. Grilované bedle sú výborné ako príloha k mäsu, ale môžu byť aj hlavné jedlo pre vegetariánov.
- Bedľová polievka – Z bedlí môžete pripraviť aj chutnú krémovú polievku. Opečené bedle s cibuľkou, zemiakmi a smotanou vám poskytnú lahodný a sýty pokrm, ktorý je ideálny na chladné jesenné dni.
- Sušenie a mrazenie – Ak máte veľký zber bedlí a nechcete, aby sa vám rýchlo pokazili, môžete ich sušiť alebo mraziť. Sušené bedle si zachovajú svoju chuť a dajú sa použiť v mnohých receptoch aj mimo sezóny. Sušenie bedlí je jednoduché – stačí ich nakrájať na plátky a nechať ich vysušiť na vzduchu alebo v sušičke na ovocie. Mrazenie je ďalšou možnosťou – očistené bedle najprv krátko povarte, nechajte vychladnúť a uložte ich do mrazničky.
Uchovávanie bedlí
Správne uchovávanie bedlí je kľúčom k tomu, aby ste si ich mohli vychutnávať aj po sezóne. Čerstvé bedle majú pomerne krátku trvanlivosť a mali by sa skonzumovať čo najskôr po zbere, ideálne do 24 hodín. Ak ich plánujete uchovávať dlhšie, je vhodné sa rozhodnúť pre jednu z nasledujúcich metód:
- Sušenie – Sušené bedle si uchovajú svoju chuť a môžete ich použiť do polievok, omáčok či do guláša. Po vysušení ich skladujte na suchom a tmavom mieste vo vzduchotesných nádobách.
- Mrazenie – Ak sa rozhodnete bedle zmraziť, najprv ich blanšírujte, aby si zachovali svoju textúru a chuť. Po krátkom povarení ich nechajte vychladnúť a uložte do mraziacich vreciek alebo nádob. Takto spracované bedle môžete použiť do rôznych jedál po celý rok.
- Nakladanie – Bedle môžete aj nakladať do octového nálevu s bylinkami a koreninami. Nakladané bedle sú skvelým doplnkom k mäsu, do šalátov alebo ako chuťovka na stôl.
Bedľa jedlá je jednou z najobľúbenejších húb v našich lesoch, a to nielen vďaka svojej chuti, ale aj vďaka svojmu širokému využitiu v kuchyni. Pri zbere bedlí je dôležité byť opatrný, aby ste si ich nezamenili s jedovatými druhmi. Po správnom očistení a príprave môžete bedle využiť v mnohých chutných receptoch, od vyprážaných klobúkov až po lahodné krémové polievky. A ak máte šťastie a nazbierate veľa bedlí, sušenie, mrazenie či nakladanie vám umožní uchovať si túto lesnú pochúťku na celý rok.