Brusnicový džem je skvelým spôsobom, ako využiť túto sezónnu bobuľu a zároveň si vychutnať jej jedinečnú sladkokyslú chuť. Brusnice, ktoré sú známe svojimi bohatými výživovými vlastnosťami, sú plné antioxidantov, vitamínu C a vlákniny. Tieto malé červené plody majú prirodzenú kyslosť, ktorá sa pri varení krásne vyváži s cukrom a koreninami, ako je škorica alebo vanilka. Okrem toho majú brusnice vysoký obsah pektínu, čo znamená, že džem prirodzene zhustne aj bez použitia komerčných želírovacích látok.
Brusnicový džem recept
Ingrediencie
- 1 kg čerstvých alebo mrazených brusníc
- 500 g cukru (alebo podľa chuti)
- 200 ml vody
- Šťava z 1 citróna
- 1 škoricová tyčinka (voliteľné)
- 1 vanilkový struk alebo 1 lyžička vanilkového extraktu (voliteľné)
Postup
- Príprava brusníc: Ak používate čerstvé brusnice, dôkladne ich umyte a odstráňte poškodené plody. Mrazené brusnice nechajte pred prípravou rozmraziť.
- Varenie brusníc: Vložte brusnice do veľkého hrnca a pridajte 200 ml vody. Zohrejte ich na strednom plameni a varte asi 10 minút, kým plody nezmäknú a nezačnú praskať.
- Pridanie cukru a citrónovej šťavy: Pridajte cukor a citrónovú šťavu, dobre premiešajte. Ak chcete džemu dodať zaujímavejší chuťový profil, pridajte škoricovú tyčinku alebo vanilkový extrakt.
- Varte džem: Znížte teplotu a nechajte džem variť ďalších 20-30 minút. Pravidelne ho miešajte, aby sa nepripálil. Počas varenia brusnice zmäknú a rozpadnú sa, čím sa džem prirodzene zahustí.
- Kontrola konzistencie: Pre zistenie, či je džem hotový, použite „tanierikový test“. Dajte malý tanierik do mrazničky na pár minút, potom naň kvapnite trochu džemu. Ak džem po chvíli stuhne a nerozteká sa, je pripravený.
- Plnenie do pohárov: Horúci džem nalejte do sterilizovaných sklenených pohárov, pevne uzavrite a otočte poháre hore dnom na 5-10 minút, aby sa vytvoril podtlak a správne zapečatili.
- Skladovanie: Džem skladujte na tmavom a chladnom mieste. Po otvorení ho uchovávajte v chladničke.
Tipy
- Ak máte radi jemnejší džem, môžete brusnice pred varením jemne rozdrviť alebo rozmixovať ponorným mixérom.
- Množstvo cukru môžete prispôsobiť podľa sladkosti brusníc a vašich chuťových preferencií.
Brusnicový džem otázky a odpovede
Prečo je brusnicový džem dobrý pre zdravie?
Brusnice sú bohaté na antioxidanty, najmä vitamín C, a obsahujú veľa vlákniny. Pomáhajú podporovať imunitný systém a zdravie srdca, a navyše sú prospešné pre udržanie zdravej hladiny cukru v krvi. Brusnicový džem tak ponúka lahodný spôsob, ako si dopriať tieto výživové výhody.
Kedy je sezóna brusníc a môžem použiť mrazené brusnice?
Sezóna čerstvých brusníc je zvyčajne na jeseň, od októbra do decembra. Mrazené brusnice sú výbornou alternatívou a môžete ich použiť počas celého roka bez straty výživových hodnôt či chuti.
Ako zistím, že je brusnicový džem pripravený?
Najlepším spôsobom, ako skontrolovať konzistenciu, je „tanierikový test“. Dajte malý tanierik do mrazničky na pár minút a potom naň kvapnite džem. Ak sa po vychladnutí džem neroztečie a má gélovú konzistenciu, je hotový.
Môžem do džemu pridať iné prísady?
Áno, brusnicový džem môžete obohatiť rôznymi prísadami, ako je škorica, vanilka, pomarančová kôra alebo klinčeky. Tieto príchute dodajú džemu zaujímavú arómu a ešte viac zvýraznia jeho chuť.
Ako dlho vydrží brusnicový džem?
Ak je džem správne sterilizovaný a uzavretý, môže vydržať až jeden rok na chladnom a tmavom mieste. Po otvorení ho uchovávajte v chladničke a spotrebujte do 2-3 týždňov.
Môžem použiť brusnicový džem aj ako prílohu k mäsu?
Áno, brusnicový džem sa skvele hodí ako príloha k mäsovým pokrmom, najmä ku kuracine, divine alebo morčaciemu mäsu. Je to tradičný doplnok k sviatočným jedlám a výborne sa kombinuje s ťažšími slanými jedlami.