Preskočiť na obsah

Čerešňová BBQ omáčka. Fantastický letný dip alebo marináda na mäso

Čerešňová BBQ omáčka je jedným z tých lahodných dressingov, ktoré dokážu transformovať akékoľvek jedlo na niečo výnimočné. Táto omáčka, ktorá kombinuje sladkú chuť čerešní s pikantnými a dymovými tónmi tradičnej BBQ omáčky, je ideálna na grilovanie, pečenie alebo ako dip. Jej výrazná a zároveň harmonická chuť robí z tejto omáčky neodolateľný doplnok, ktorý si zamilujú všetci milovníci grilovaných jedál.

História BBQ omáčky siaha do 17. storočia, kedy sa začali používať rôzne marinády a omáčky na ochutenie a konzerváciu mäsa. V Amerike sa BBQ omáčka stala ikonickou súčasťou grilovania, pričom každý región má svoju vlastnú verziu tejto omáčky. Čerešňová BBQ omáčka je modernou variáciou, ktorá pridáva ovocnú sladkosť a jemnú kyslosť čerešní k tradičným ingredienciám BBQ omáčky.

Príprava čerešňovej BBQ omáčky je jednoduchá a vyžaduje si len niekoľko základných ingrediencií. Čerstvé alebo mrazené čerešne poskytujú základ pre omáčku, ktorá je doplnená kečupom, hnedým cukrom, jablčným octom, medom a rôznymi koreninami. Výsledná omáčka je sladká, kyslá, údená a pikantná – dokonalá kombinácia chutí, ktorá vynikajúco dopĺňa grilované mäso, kuracie krídla, rebrá alebo dokonca zeleninu.

Jednou z veľkých výhod tejto omáčky je jej všestrannosť. Môžete ju použiť ako marinádu pred grilovaním, ako omáčku na potieranie mäsa počas grilovania alebo ako dip na hotové jedlá. Čerešňová BBQ omáčka je tiež skvelá na pečené jedlá, kde dodáva šťavnatosť mäsu a bohatú chuť.

Čerešne sú nielen chutné, ale aj plné vitamínov a antioxidantov, čo robí túto omáčku nielen lahodnou, ale aj zdravšou alternatívou k mnohým komerčne dostupným omáčkam. Kombinácia prírodných ingrediencií bez umelých prísad zabezpečuje, že viete, čo presne dávate do svojho tela.

Či už plánujete veľkú letnú grilovačku, rodinnú večeru alebo hľadáte nový spôsob, ako ochutiť svoje jedlá, čerešňová BBQ omáčka je skvelou voľbou. Jej príprava je jednoduchá a výsledok je vždy ohromujúci. Táto omáčka je tiež vynikajúcim darčekom pre milovníkov grilovania – stačí ju naliať do peknej fľaše a máte perfektný, ručne vyrobený darček.

Čerešňová BBQ omáčka recept

Ingrediencie

 • 2 šálky čerstvých alebo mrazených čerešní
 • 1 šálka kečupu
 • 1/2 šálky hnedého cukru
 • 1/4 šálky jablčného octu
 • 1/4 šálky medu
 • 1 malá cibuľa (jemne nasekaná)
 • 2 strúčiky cesnaku (jemne nasekané)
 • 1 lyžica Worčesterovej omáčky
 • 1 lyžica dijonskej horčice
 • 1 lyžička údenej papriky
 • 1/2 lyžičky soli
 • 1/2 lyžičky čierneho korenia
 • 1/4 lyžičky kajenského korenia (voliteľné, pre pikantnosť)
 • 1 lyžica olivového oleja

Postup

 1. Príprava čerešní: Ak používate čerstvé čerešne, odkôstkujte ich. Ak používate mrazené čerešne, nechajte ich úplne rozmraziť a odkvapkať prebytočnú tekutinu.
 2. Smaženie cibuľky a cesnaku: Vo veľkom hrnci zohrejte olivový olej na strednom ohni. Pridajte jemne nasekanú cibuľu a smažte ju, kým nezmäkne, približne 5-7 minút. Pridajte nasekaný cesnak a smažte ďalšie cca 2 minúty, kým nezačne voňať.
 3. Pridanie čerešní a tekutých ingrediencií: Pridajte čerešne do hrnca a miešajte, kým sa dobre neprepoja s cibuľou a cesnakom. Pridajte kečup, hnedý cukor, jablčný ocot, med, Worčesterovú omáčku a dijonskú horčicu. Dobre premiešajte.
 4. Korenie: Pridajte údenú papriku, soľ, čierne korenie a kajenské korenie (ak používate). Znížte teplotu a nechajte zmes jemne vrieť približne 20-25 minút, kým čerešne nezmäknú a omáčka sa nezačne zahusťovať.
 5. Mixovanie: Odstráňte hrniec z ohňa a nechajte omáčku trochu vychladnúť. Potom ju prelejte do mixéra alebo použite ponorný mixér a mixujte, kým omáčka nebude hladká. Ak je omáčka príliš hustá, môžete pridať trochu vody alebo jablčného octu, aby ste dosiahli požadovanú konzistenciu.
 6. Dokončenie: Vráťte omáčku do hrnca a nechajte ju jemne vrieť ešte ďalších 10 minút, aby sa chute spojili. Potom ju ochutnajte a podľa potreby pridajte soľ, cukor alebo korenie.
 7. Skladovanie: Nechajte omáčku úplne vychladnúť, potom ju prelejte do sterilizovaných sklenených nádob alebo fliaš. Skladujte v chladničke až 2 týždne.

Tipy na použitie

 • Marináda: Použite čerešňovú BBQ omáčku ako marinádu na kuracie mäso, bravčové rebrá alebo hovädzie steaky. Nechajte mäso marinovať aspoň 1-2 hodiny pred grilovaním.
 • Omáčka na grilovanie: Potierajte mäso omáčkou počas grilovania, aby ste dosiahli lesklý a chutný povrch.
 • Dip: Podávajte omáčku ako dip k pečenému alebo grilovanému mäsu, zelenine alebo hranolkám.

Čerešňová BBQ omáčka otázky a odpovede

Môžem použiť sušené čerešne namiesto čerstvých alebo mrazených?

Áno, môžete použiť sušené čerešne, ale najprv ich namočte do teplej vody, aby zmäkli, a potom ich použite podľa receptu.

Je možné omáčku zmraziť?

Áno, čerešňovú BBQ omáčku môžete zmraziť. Prelejte ju do vzduchotesných nádob alebo mraziacich vreciek a skladujte v mrazničke až 3 mesiace. Pred použitím ju nechajte rozmraziť v chladničke.

Čo robiť, ak je omáčka príliš kyslá?

Ak je omáčka príliš kyslá, pridajte trochu viac hnedého cukru alebo medu, aby ste ju vyvážili.

Môžem pridať iné ovocie do omáčky?

Áno, môžete experimentovať s rôznymi druhmi ovocia, ako sú marhule, slivky alebo maliny, pre zmenu chuti.

Môžem použiť iný druh octu?

Áno, môžete použiť iný druh octu, ako je balzamikový alebo ryžový ocot, ale pamätajte, že zmení chuť omáčky.

Ako dlho trvá príprava tejto omáčky?

Celkový čas prípravy je približne 45-60 minút, vrátane času na varenie a mixovanie.

Ďalšie inšpirácie
Značky:
Skip to content