Preskočiť na obsah

Čerešňovo-levanduľový džem. Neodolateľná kombinácia nielen na raňajky

Čerešňovo-levanduľový džem je delikátnou kombináciou sladkých čerešní a jemnej kvetinovej arómy levandule, ktorá premení každé raňajky na výnimočný zážitok. Čerešne a levanduľa sú dve ingrediencie, ktoré sú samy o sebe mimoriadne chutné a všestranné. Spolu však tvoria neodolateľnú kombináciu, ktorá je ako stvorená na prípravu džemu. Čerešne, so svojou sladkou a šťavnatou chuťou, sú obľúbené letné ovocie, ktoré prináša do našich kuchýň kúsok slnečných dní a radosti. Levanduľa, so svojou jemnou kvetinovou vôňou a chuťou, je známa svojimi upokojujúcimi vlastnosťami a je čoraz populárnejšia v kulinárskom svete.

Kombinácia čerešní a levandule v džeme nie je len o chuti, ale aj o zážitku. Varenie džemu môže byť úžasným spôsobom, ako zachytiť letnú sezónu v pohári a predĺžiť si chvíle plné slnka aj do chladnejších mesiacov. Čerešňovo-levanduľový džem je nielen lahodný, ale aj veľmi všestranný. Môžete ho použiť na toast, ako prísadu do pečiva, do jogurtu, alebo ním ozdobiť zmrzlinu. Je tiež skvelým darčekom pre priateľov a rodinu, ktorí ocenia jeho jedinečnú chuť a úsilie vynaložené na jeho prípravu.

Čerešne sú bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré podporujú naše zdravie. Levanduľa má upokojujúce vlastnosti, ktoré môžu pomôcť pri strese a nespavosti. Spojením týchto dvoch ingrediencií v jednom džeme získate nielen chutný, ale aj zdravý produkt.

Príprava džemu je proces, ktorý si vyžaduje trochu času a trpezlivosti, no výsledok rozhodne stojí za to. Varenie džemu môže byť zároveň aj relaxačným a kreatívnym zážitkom. Vôňa čerstvých čerešní a levandule, ktorá sa šíri kuchyňou počas varenia, je jednoducho neodolateľná a dokáže premeniť každý dom na voňavú oázu.

Čerešňovo-levanduľový džem recept

Ingrediencie

 • 1 kg čerstvých čerešní (vykôstkovaných)
 • 2 polievkové lyžice sušených levanduľových kvetov
 • 500 g kryštálového cukru
 • Šťava z 1 citróna
 • 1 vanilkový struk (voliteľné)
 • 250 ml vody

Postup

 1. Príprava čerešní: Opláchnite čerešne pod studenou vodou a nechajte ich dobre odkvapkať. Odkôstkujte čerešne a nakrájajte ich na menšie kúsky, ak sú veľmi veľké.
 2. Príprava levanduľového nálevu: V malom hrnci priveďte 250 ml vody do varu. Odstráňte z ohňa a pridajte sušené levanduľové kvety. Zakryte a nechajte lúhovať asi 10-15 minút, potom sceďte levanduľové kvety a ponechajte len levanduľovú vodu.
 3. Príprava čerešní na varenie: Vložte odkôstkované čerešne do veľkého hrnca. Ak používate vanilkový struk, rozrežte ho na polovicu, vyškriabte semienka a pridajte ich do hrnca spolu s rozrezaným strukom. Pridajte cukor, šťavu z citróna a pripravenú levanduľovú vodu do hrnca.
 4. Varenie džemu: Premiešajte ingrediencie a nechajte ich odpočívať asi 30 minút, aby čerešne pustili šťavu. Postavte hrniec na stredný oheň a priveďte zmes k varu, pravidelne miešajte, aby sa cukor rozpustil a zabránilo sa pripaľovaniu. Keď zmes začne vrieť, znížte teplotu a nechajte džem jemne variť asi 20-30 minút, alebo kým nezhustne. Odoberajte penu, ktorá sa tvorí na povrchu.
 5. Testovanie konzistencie: Na testovanie, či je džem dostatočne hustý, môžete použiť metódu studeného tanierika. Vložte malý tanierik do mrazničky na niekoľko minút. Potom kvapnite trochu džemu na chladný tanierik a nechajte ho chvíľu stáť. Ak džem stuhne a nesteká, je pripravený. Ak je príliš tekutý, varte ďalších 5-10 minút a zopakujte test.
 6. Plnenie do nádob: Pripravte si sterilizované sklenené nádoby. Môžete ich sterilizovať varením vo vode alebo v rúre. Horúci džem nalejte do sterilizovaných nádob, pričom nechajte asi 1 cm voľného miesta na vrchu. Očistite okraje nádob a pevne uzavrite viečkami.
 7. Skladovanie: Uchovávajte džem na chladnom a tmavom mieste. Po otvorení skladujte v chladničke a spotrebujte do niekoľkých týždňov.

Čerešňovo-levanduľový džem otázky a odpovede

Aké čerešne sú najlepšie na výrobu džemu?

Najlepšie sú zrelé, sladké a šťavnaté čerešne bez známok poškodenia alebo hniloby. Odrody ako Bing alebo Rainier sú ideálne na džem.

Môžem použiť mrazené čerešne?

Áno, mrazené čerešne môžete použiť, ale pred ich použitím ich nechajte úplne rozmraziť a odkvapkať, aby ste odstránili prebytočnú vodu.

Prečo pridávať levanduľu do džemu?

Levanduľa dodáva džemu jedinečnú kvetinovú arómu a chuť, ktorá sa skvele dopĺňa so sladkými čerešňami. Má tiež upokojujúce vlastnosti.

Ako pripraviť levanduľovú vodu?

Levanduľovú vodu pripravíte tak, že povaríte 250 ml vody, pridáte sušené levanduľové kvety, necháte ich lúhovať 10-15 minút a potom kvety scedíte.

Môžem použiť čerstvú levanduľu?

Áno, môžete použiť aj čerstvú levanduľu. Ak používate čerstvú, dávkujte ju opatrne, pretože jej chuť môže byť intenzívnejšia. Použite približne dvojnásobné množstvo oproti sušenej.

Ako sterilizovať nádoby na džem?

Nádoby a viečka môžete sterilizovať varením vo vode po dobu 10 minút alebo ich nechať v predhriatej rúre pri 110 °C po dobu 15 minút. Nechajte ich vychladnúť pred použitím.

Ako zistím, že džem dosiahol správnu konzistenciu?

Použite metódu studeného tanierika. Kvapnite trochu džemu na tanierik z mrazničky a nechajte ho chvíľu stáť. Ak džem stuhne a nesteká, je pripravený. Ak je príliš tekutý, varte ďalších 5-10 minút a zopakujte test.

Prečo je potrebné pridávať citrónovú šťavu?

Citrónová šťava pomáha dosiahnuť správnu kyslosť džemu, čo je potrebné pre jeho konzistenciu a chuť. Pomáha tiež zachovať jasnú farbu čerešní.

Ďalšie inšpirácie
Skip to content