Preskočiť na obsah

Čiastočné zatmenie mesiaca 2023 na Slovensku už v sobotu

Na Slovensku bude tento víkend astronomický jav, ktorý si nenechajte ujsť. V sobotu, 28. októbra, budú obyvatelia našej krajiny svedkami čiastočného zatmenia Mesiaca. Tento jedinečný prírodný úkaz bude vrcholiť o 22.14 hodine a bude možné ho vidieť dokonca aj bez použitia ďalekohľadu, informoval Slovenský zväz astronómov.

REKLAMA

Zatmenie mesiaca dnes

Už krátko po 21.00 hodine si všimnite mierne stmavnutý ľavý spodný okraj Mesiaca. Čiastočné zatmenie oficiálne začína o 21.35 hodine a jeho koniec sa očakáva o 22.53 hodine. Mesiac po tomto javu ešte približne pol hodiny prechádza cez polotieň, čo bude znamenať zaujímavý postupný prechod farieb.

Najlepšie kuchynské pomôcky

REKLAMA

Astronómovia radia: „Zatmenie je nádherné aj bez ďalekohľadu. Avšak keď použijete triéder alebo aspoň malý ďalekohľad, budete určite očarení. Vďaka ďalekohľadu si môžete všimnúť, že časť Mesiaca ponorená do tieňa nie je úplne tmavá. Farba sa mení na červenohnedú, čo je spôsobené lomom svetla v našej zemskej atmosfére. Týmto spôsobom sa časť slnečného svetla dostáva aj do plného tieňa našej planéty.“

Tí, ktorí tento jav tentoraz nestihnú, budú mať ďalšiu príležitosť 18. septembra 2025, ale skutočný astronomický vrchol, úplné zatmenie Mesiaca, príde 7. septembra 2025. Nenechajte si ujsť tieto jedinečné momenty na oblohe.

Inšpirácia na Mikuláša

Adventné kalendáre s únikovou hrou - kúpite na Martinus.sk

Adventné kalendáre s únikovou hrou kombinujú tradičný koncept adventného kalendára so vzrušujúcim zážitkom únikovej hry. Tento nový trend prináša zábavný a interaktívny spôsob, ako spočítať dni do Vianoc.... Zobraziť viac

REKLAMA

Najčastejšie otázky o zatmení mesiaca

Čo je čiastočné zatmenie Mesiaca?

Čiastočné zatmenie Mesiaca nastáva, keď sa Zem nachádza medzi Slnkom a Mesiacom, ale len časť Mesiaca prechádza cez Zemský tieň.

Kedy bude možné na Slovensku pozorovať čiastočné zatmenie Mesiaca?

Čiastočné zatmenie Mesiaca bude možné pozorovať na Slovensku 28. októbra s maximálnou fázou o 22.14 hod.

Potrebujem špeciálne vybavenie na pozorovanie zatmenia?

Čiastočné zatmenie Mesiaca je dobre viditeľné aj bez ďalekohľadu. Avšak, s malým ďalekohľadom alebo trieďrom bude pozorovanie oveľa zaujímavejšie.

Prečo bude časť Mesiaca červenohnedá?

Tento efekt je spôsobený lomom svetla v Zemskej atmosfére, čo umožňuje časti slnečného svetla dostať sa do úplného tieňa Zeme.

Kedy začne a skončí toto čiastočné zatmenie?

Zatmenie začne o 21.35 hod. a skončí o 22.53 hod.

Kedy bude ďalšie čiastočné zatmenie Mesiaca?

Ďalšie čiastočné zatmenie bude možné pozorovať 18. septembra 2025.

Kedy sa očakáva úplné zatmenie Mesiaca?

Úplné zatmenie Mesiaca bude možné pozorovať 7. septembra 2025.

Ako sa líši čiastočné zatmenie od úplného zatmenia Mesiaca?

Pri čiastočnom zatmení prechádza len časť Mesiaca cez Zemský tieň, zatiaľ čo pri úplnom zatmení je Mesiac úplne ponorený v tomto tieni.

Je pozorovanie čiastočného zatmenia Mesiaca bezpečné?

Áno, pozorovanie čiastočného zatmenia Mesiaca je úplne bezpečné. Na rozdiel od pozorovania zatmenia Slnka nepotrebujete žiadnu špeciálnu ochranu.

REKLAMA
Ďalšie inšpirácie

Napíšte komentár k článku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *