Reklama
Nátierky

Citrónový džem – overený recept

Reklama

Citrónový džem je vytvorený z citrónovej šťavy, citrónovej kôry, cukru a vody. Tieto ingrediencie sa spolu varia a zahustia, vytvárajúc krémovú a aromatickú konzistenciu. Citrónový džem má sviežu chuť s výraznou citrusovou arómou a lahodnou sladkou-kyslou kombináciou.

Citrónový džem je jednoduchý na prípravu a môžete si ho pripraviť doma podľa vlastného receptu. Je tiež dostupný v mnohých obchodoch s potravinami. Nech už si ho pripravíte sami alebo si ho kúpite, citrónový džem je skvelý spôsob, ako si vychutnať sviežu a ovocnú chuť citrónov počas celého roka.

Ingrediencie

  • 500 g citrónov
  • 1 l vody
  • 600 g cukru

Postup prípravy

  1. Citróny poriadne umyjeme a odkrojíme oba konce. Citróny prekrojíme na štvrtiny a potom na tenké plátky. Kôstky vyhodíme.
  2. Nakrájané plátky dáme do hrnca spolu so šťavou, ktorá pri krájaní vytiekla. Prilejeme vodu a na strednom ohni privedieme do varu. Potom znížime oheň a varíme za stáleho miešania asi 30 minút.
  3. Pridáme cukor, premiešame a privedieme do varu. Varíme na nízkom ohni bez pokrievky 1 – 1,5 hod, kým citróny nezmäknú.
  4. Keď sa nám džem bude zdať dostatočne tuhý, na studený tanierik trošku odoberieme. Ak stuhne, je hotový.
  5. Odstránime z ohňa a nalejeme hotový džem do sterilizovaných pohárikov.

Najčastejšie otázky

Čo je citrónový džem?

Citrónový džem je sladký džem vyrobený z citrónov. Je to hustá a krémová zmes, ktorá kombinuje sladkosť s kyslosťou citrusov.

Aká je chuť citrónového džemu?

Citrónový džem má sviežu chuť s výrazným citrusovým charakterom. Je sladký s jemnou kyslosťou, čo dodáva jedinečnú rovnováhu chuti.

Aké sú zdravotné výhody citrónového džemu?

Citrónový džem je bohatý na vitamín C, antioxidanty a ďalšie prospešné látky z citrónov. Vitamín C je dôležitý pre posilnenie imunitného systému a ochranu pred voľnými radikálmi. Citróny tiež obsahujú vlákninu a ďalšie živiny, ktoré môžu mať priaznivý vplyv na zdravie.

Môžem si pripraviť citrónový džem doma?

Áno, citrónový džem je možné pripraviť doma. Existuje množstvo receptov, ktoré vám pomôžu vyrobiť si vlastný citrónový džem s použitím citrónov, cukru a vody. Príprava domáceho džemu vám umožňuje prispôsobiť chuť a sladkosť podľa vašich preferencií.

Ako dlho vydrží citrónový džem?

Doba trvanlivosti citrónového džemu závisí od spôsobu skladovania. Všeobecne platí, že dobre uzavretý citrónový džem môže vydržať niekoľko mesiacov v chlade. Odporúča sa skladovať ho v chladničke alebo špajzy, aby sa zachovala čerstvosť a chuť.

Reklama
Ingrediencie: CitrónCukorVoda

Vyskúšajte tiež

Grilované paradajky s tahini dipom – najlepší recept na grilovanú zeleninu

Paradajky na grile s tahini dipom sú vynikajúcim jedlom, ktoré kombinuje svieže a sladké chute paradajok s bohatou a krémovou…

31 mája, 2023

Grilovaná špargľa – FIT recept na leto

Grilovaná špargľa je skvelá letná pochúťka, ktorá prináša do jedálnička výnimočnú chuť a textúru. Táto zelenina je bohatá na živiny…

27 mája, 2023

Grilované zeleninové špízy – vegetariánsky recept

Grilované zeleninové špízy sú výbornou voľbou pre vegetariánov, ale aj pre všetkých, ktorí radi vychutnávajú pestrofarebné a chutné jedlá. Tieto…

27 mája, 2023

Ako spracovať reďkovku – recept na nakladané reďkovky

Nakladané reďkovky sú skvelým spôsobom, ako využiť sezónne reďkovky a pridať do jedál chrumkavú a kyselo-sladkú príchuť. Tento konzervovaný pokrm…

26 mája, 2023

Sladká chilli omáčka – jednoduchý recept

Sladká chilli omáčka je populárna a viacúčelová omáčka, ktorá je známa svojou sladkou a pikantnou chuťou. Táto omáčka pochádza z…

24 mája, 2023

Najlepší slivkový lekvár – rýchly recept

Slivkový lekvár je tradičným a obľúbeným ovocným džemom, ktorý sa vyrába z čerstvých sliviek. Tento džem je sladký, aromatický a…

23 mája, 2023
Reklama