Preskočiť na obsah

Citrónový džem je výnimočným priblížením k slnečným a sviežim chutiam leta, ktorý môžete vychutnať po celý rok. Zatiaľ čo väčšina džemov sa vyrába z ovocia ako jahody alebo marhule, citrónový džem pridáva do repertoáru džemov inovatívny a výrazný tón. Tento recept vás prevedie charakterom, prípravou a použitím tohto zaujímavého džemu.

Tento džem kombinuje kyslosť citrónov s jemnou sladkosťou cukru, čo vytvára komplexný a príťažlivý zážitok pre vaše chuťové poháriky. Jeho chrumkavá textúra a svieža citrusová vôňa robia z neho skvelú prílohu k raňajkovým a dezertným jedlám.

Citrónový džem je zaujímavou alternatívou k tradičným ovocným džemom. Jeho jedinečná chuť a vôňa môžu oživiť vaše jedlá a pridať k nim letný nádych nezávisle od ročného obdobia. Navyše, príprava je dostatočne jednoduchá na to, aby ju mohli vyskúšať aj začiatočníci v kuchyni. Dajte si kúsok leta na tanier a vychutnajte si doma vyrobený a chutný džem.

REKLAMA

Kuchárska kniha týždňa

Cukráreň Petry Tóthovej - kúpite na Martinus.sk

Pripravte si sladkosti na úrovni francúzskych cukrární! Petra Tóthová, odborná porotkyňa z populárneho programu Pečie celé Slovensko, vás zasvätí do sofistikovanej techniky cukrárskeho remesla... Zobraziť viac

Ingrediencie na citrónový džem

Postup prípravy citrónového džemu

Príprava citrónov

Citróny poriadne umyjeme a odkrojíme oba konce. Citróny prekrojíme na štvrtiny a potom na tenké plátky. Kôstky vyhodíme.  

Krájanie

Nakrájané plátky dáme do hrnca spolu so šťavou, ktorá pri krájaní vytiekla. Prilejeme vodu a na strednom ohni privedieme do varu. Potom znížime oheň a varíme za stáleho miešania asi 30 minút.  

Varenie

Pridáme cukor, premiešame a privedieme do varu. Varíme na nízkom ohni bez pokrievky 1 – 1,5 hod, kým citróny nezmäknú.  

Testovanie

Keď sa nám džem bude zdať dostatočne tuhý, na studený tanierik trošku odoberieme. Ak stuhne, je hotový. 

Plnenie pohárov

Odstránime z ohňa a nalejeme hotový džem do sterilizovaných pohárikov.  

Vianoce prichádzajú!

Ozdobte si svoj domov nádhernými vianočnými prvkami pre sviatočnú sezónu. Držiaky na sviečky, jasličky, girlandy na dvere či stolové dekorácie a samozrejme neodmysliteľný vianočný stromček vytvoria tú pravú sviatočnú náladu. Keď vo vzduchu zavoňajú prvé vianočné koláče, všetko bude už dokonale vyzdobené a pripravené.

REKLAMA

Najlepšie kuchynské pomôcky

Videorecept na citrónový džem

Najčastejšie otázky o citrónovom džeme

Čo je citrónový džem?

Citrónový džem je sladký džem vyrobený z citrónov. Je to hustá a krémová zmes, ktorá kombinuje sladkosť s kyslosťou citrusov.

Aká je chuť citrónového džemu?

Citrónový džem má sviežu chuť s výrazným citrusovým charakterom. Je sladký s jemnou kyslosťou, čo dodáva jedinečnú rovnováhu chuti.

Aké sú zdravotné výhody citrónového džemu?

Citrónový džem je bohatý na vitamín C, antioxidanty a ďalšie prospešné látky z citrónov. Vitamín C je dôležitý pre posilnenie imunitného systému a ochranu pred voľnými radikálmi. Citróny tiež obsahujú vlákninu a ďalšie živiny, ktoré môžu mať priaznivý vplyv na zdravie.

Môžem si pripraviť citrónový džem doma?

Áno, citrónový džem je možné pripraviť doma. Existuje množstvo receptov, ktoré vám pomôžu vyrobiť si vlastný citrónový džem s použitím citrónov, cukru a vody. Príprava domáceho džemu vám umožňuje prispôsobiť chuť a sladkosť podľa vašich preferencií.

Ako dlho vydrží citrónový džem?

Doba trvanlivosti citrónového džemu závisí od spôsobu skladovania. Všeobecne platí, že dobre uzavretý citrónový džem môže vydržať niekoľko mesiacov v chlade. Odporúča sa skladovať ho v chladničke alebo špajzy, aby sa zachovala čerstvosť a chuť.

REKLAMA
60x hodnotené
Ďalšie inšpirácie

Napíšte komentár k článku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *