Preskočiť na obsah

Čo jesť v práci keď nemám prístup k mikrovlnke?

V modernom svete, kde každá minúta počíta, môže byť náročné venovať potrebný čas príprave obeda. To platí obzvlášť, keď sú naše pracovné dni naplnené stretnutiami, termínmi a nekončiacimi úlohami. Situácia môže byť ešte komplikovanejšia pre tých, ktorí nemajú na svojom pracovisku prístup k mikrovlnnej rúre. Napriek tomu, že sa zdá, že mikrovlnná rúra je bežným zariadením v kanceláriách a pracovných areáloch, niektorí pracovníci sa s týmto zariadením neustále nestretávajú, či už pre pravidlá firmy alebo pre pracovné podmienky v teréne.

Predstava studených občerstvení nemusí byť pre mnohých lákavá, ale s trochou kreativity a plánovania môžeme premeniť studené obedy na niečo, čo je nielen výživné a poskytuje potrebnú energiu, ale je aj potešením pre chuťové poháriky.

Mnohé potraviny a jedlá sú navrhnuté tak, aby boli konzumované pri izbovej teplote alebo chladené a nevyžadujú si ohrievanie. Napríklad, stredomorská a ázijská kuchyňa ponúka množstvo studených jedál, ktoré sú ideálne na obedy bez potreby mikrovlnnej rúry. Obľúbené šaláty, ako je šalát Niçoise, caprese alebo vietnamské letné závitky, sú príkladom jedál, ktoré sú nielen chutné, ale aj bohaté na nutrienty a poskytujú skvelú energiu pre zvyšok pracovného dňa.

[sc name=“reklama_1″ ][/sc]

Okrem šalátov, studené občerstvenie môže zahŕňať tiež rôzne wrapy, sendviče a bagety s celozrnným pečivom, ktoré sú plnené vysokokvalitnými proteínmi ako sú pečené kuracie prsia, údený losos alebo rôzne druhy syra spolu s čerstvou zeleninou.

Ak ste fanúšikom cestovín, môžete vyskúšať studené cestovinové šaláty, ktoré sú ešte chutnejšie, keď sú ich chute pekne premiešané a prepojené po odležaní v chladničke. Vhodnou voľbou môžu byť aj rôzne obilninové a luštěninové šaláty s prídavkom zeleniny a byliniek, ktoré poskytujú dlhotrvajúcu sýtost a energiu.

Napokon, netreba podceňovať ani klasické občerstvenie ako sú ovocné a zeleninové krájačky, orechy, semienka a jogurty, ktoré sú ideálne pre rýchle a zdravé snacky medzi jedlami. Táto možnosť je nielen pohodlná, ale zároveň vám pomôže udržať sa v súlade s vlastnými zdravotnými a výživovými cieľmi, bez ohľadu na to, aký hektický je váš pracovný deň.

[sc name=“reklama_2″ ][/sc]

Šaláty

Šaláty sú jedným z najľahšie prispôsobiteľných jedál a dokážu byť sýte aj bez toho, aby ste ich museli zohriať. Na výber je široká škála možností:

 • Cezar šalát s grilovaným kuracím mäsom: Ak pridáte grilované kuracie prsia, získa vaša strava dostatočný prísun bielkovín.
 • Grécky šalát: Svojou sviežosťou a jednoduchosťou je ideálny na konzumáciu pri izbovej teplote.
 • Quinoa alebo couscous šalát: Sú bohaté na proteíny a vlákninu a môžete ich dochutiť rôznymi bylinkami a zeleninou.

Wrapy a sendviče

Wrapy a sendviče sú skvelou voľbou na obedy, ktoré nevyžadujú zohrievanie a sú ľahko prenosné.

 • Hummus a zeleninový wrap: Bohatý na bielkoviny a vlákninu, hummus poskytuje energiu a je skvelý v kombinácii so šťavnatou zeleninou.
 • Sendvič s údeným lososom a avokádom: Ponúka zdravé tuky a proteíny.
 • Sendvič s vajíčkovým šalátom: Klasika, ktorá zasýti a nevyžaduje zohrievanie.

Studené cestovinové šaláty

Cestovinové šaláty môžete pripraviť v rôznych variantách a sú vynikajúcou možnosťou obeda na prácu.

 • Caprese cestovinový šalát: Jednoduchá kombinácia paradajok, mozzarelly a bazalky, ochutená olivovým olejom a balzamikom.
 • Šalát s cestovinami a tuniakom: Prináša bielkoviny a zdravé tuky a je výborný aj bez ohrievania.
[sc name=“reklama_3″ ][/sc]

Plnené bagety alebo chlebíky

Plnené bagety môžu byť prípravené s rôznymi druhmi plniek a sú chutné aj studené.

 • Bageta s prosciuttom a figovým džemom: Luxusná kombinácia, ktorá je chutná aj bez mikrovlnky.
 • Vegánska bageta s pečenou zeleninou: Bojí sa vitamínov a minerálov a skvele chutí aj studená.

Ďalšie tipy na studené obedy

 • Sushi alebo spring rolls: Ľahké na trávenie a plné chuti.
 • Studené proteínové misky: Kombinácia obilnín ako je ryža alebo quinoa, spolu s vašou obľúbenou zeleninou a proteínom, napríklad edamame, vajcia alebo grilovaný tofu.

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek obed, kľúčom je príprava. Mnoho z týchto možností môžete pripraviť vopred a jednoducho zabaľte do svojej obľúbenej obedovej tašky alebo boxu. Takto si môžete vychutnať výživný a chutný obed aj keď ste ďaleko od domova a nemáte prístup k mikrovlnke.

[sc name=“reklama_4″ ][/sc]

Čo môžem jesť na obed, ak nemám prístup k mikrovlnke?

Šaláty s obilninami, ako sú quinoa alebo bulgur, s čerstvou zeleninou a proteínom. Wraps alebo sendviče s rôznymi plnkami (napr. grilované kurča, avokádo, čerstvá zelenina). Cestovinové šaláty s pestom alebo olivovým olejom, syrom a zeleninou. Studené pikantné ázijské nudle s zeleninou a sezamovým dresingom. Vysokoproteínové snacky ako orechy, grécky jogurt alebo cottage cheese.

Ako môžem udržať studené jedlá chutné?

Používajte čerstvé ingrediencie a zaujímavé dresingy alebo omáčky. Experimentujte s bylinkami a koreninami na zlepšenie chuti bez potreby ohrievania. Vytvorte kombinácie rôznych textúr a chutí, ako sú krémové syry s chrumkavou zeleninou.

Sú studené obedy zdravé?

Áno, môžu byť. Uistite sa, že obsahujú vyvážené množstvo bielkovín, zdravých tukov a vlákniny. Zamerajte sa na celé jedlá a čerstvé suroviny pre maximálny prínos pre zdravie.

Aké potraviny sa najlepšie hodia pre studený obed?

Tvrdé syry, údené mäso, pečené kurča, vajíčkový šalát. Čerstvé ovocie a zelenina, hummus alebo iné strukovinové dipy. Studené pečené zeleninové jedlá ako zemiakový šalát alebo caprese.

Ako môžem rýchlo a jednoducho pripraviť studený obed?

Pripravte si viac porcií večer predtým, aby ste mali obed pripravený na niekoľko dní. Využite ready-to-eat suroviny ako sú konzervované strukoviny, čerstvé zeleninové zmesi alebo predpečené obilniny.

Čo ak mi studené obedy prestanú chutiť?

Skúste nové recepty alebo zmeniť ingrediencie vo vašich obľúbených jedlách. Skúste rôzne etnické jedlá, ktoré sú tradične podávané studené, ako sú napríklad sushi alebo španielska tortilla.

[sc name=“reklama_end“ ][/sc]
Ďalšie inšpirácie