Preskočiť na obsah

Čokoládovo-pomarančové crinkles, originálny recept

Čokoládovo-pomarančové crinkles sú výnimočným dezertom, ktorý spája bohatú chuť tmavej čokolády s osviežujúcou a príjemne kyslou príchuťou pomaranča. Tieto koláčiky majú charakteristický vzhľad popraskaného povrchu, ktorý ich robí vizuálne atraktívnymi, a ich lahodná chuť je prekvapivým zážitkom pre všetky chuťové poháriky.

REKLAMA

Recept na čokoládovo-pomarančové crinkles zahŕňa základné ingrediencie, ako je múka, čokoláda, soľ, prášok do pečiva, maslo, cukor, vajcia, vanilkový extrakt a strúhaná pomarančová kôra a šťava z pomaranča. Tieto ingrediencie sa zmiešajú do hladkého cesta, ktoré je potom tvarované do malých guľôčok a obaľované v práškovom cukre. Počas pečenia práškový cukor reaguje s povrchom koláčikov a vytvára efekt popraskanej štruktúry, ktorý je charakteristický pre crinkles.

Hlavnými hviezdami týchto koláčikov sú čokoláda a pomaranč, ktoré spolu vytvárajú osviežujúcu a bohatú chuť. Tmavá čokoláda pridáva hĺbku, zatiaľ čo pomarančová kôra pridáva sviežosť a jemne kyslý podtón. Táto kombinácia je skvelým spôsobom, ako dopriať si komplexný chuťový zážitok.

Čokoládovo-pomarančové crinkles sú vhodné na rôzne príležitosti, od vianočných sviatkov po letné pikniky. Ich jedinečná chuť a vizuálny efekt ich robia skvelým dezertom pre rôzne podujatia, vrátane rodinných stretnutí, osláv a večierkov. Ich lahodná a prekvapujúca kombinácia chutí ich robí ideálnymi ako darček alebo ako doplnok k šálke čerstvého čaju či kávy.

Recepty na čokoládovo-pomarančové crinkles sa môžu líšiť v niektorých detailoch, pričom niektorí ľudia môžu pridávať hrozienka, oriešky alebo iné ingrediencie, aby pridali ďalšiu textúru a chuť. Vytváranie týchto koláčikov je nielen chutné, ale aj zábavné, a môže byť príležitosťou na spoločné pečenie a tvorenie nezabudnuteľných rodinných tradícií.

Čokoládovo-pomarančové crinkles sú jedinečným dezertom, ktorý spája bohatú chuť čokolády s osviežujúcou príchuťou pomaranča. Ich lahodná chuť a atraktívny vzhľad zaručujú, že sú ideálnymi na každú príležitosť a zaručene potešia všetky vaše zmysly.

[sc name=”reklama_1″ ][/sc]

Ingrediencie na čokoládovo-pomarančové crinkles

  • 220 g horká čokoláda 
  • 60 g zmäknutého masla 
  • 2 vajcia 
  • 100 g práškový cukor 
  • 200 g hladká múka 
  • 2 ČL prášok do pečiva 
  • 3 PL pomarančovej šťavy        
  • kôra z 1 pomaranča 
  • podľa chuti môžeme pridať ešte pomarančový likér 
  • práškový cukor na obaľovanie
[sc name=”reklama_2″ ][/sc]

Postup prípravy čokoládovo-pomarančových crinkles

Príprava na pečenie

Rúru si predhrejeme na 180 °C a plech si vystelieme papierom na pečenie. 

Príprava pomarančovej čokolády

Vo vodnom kúpeli si roztopíme čokoládu s maslom. Pridáme pomarančovú kôru a pomarančovú šťavu, podľa chuti aj likér.  

Príprava cesta

V mise si vyšľaháme vajcia s cukrom do peny, prisypeme múku s práškom do pečiva a prilejeme čokoládovú zmes. Rukami alebo vareškou vymiesime kompaktné cesto. Misu prikryjeme potravinovou fóliou a dáme do chladničky na 4 – 5 hod., ideálne cez noc.  

REKLAMA

Tvarovanie guľôčok

Do taniera alebo širšej misky si dáme práškový cukor. Lyžičkou odoberáme z vychladnutého cesta a vytvarujeme guličky s veľkosťou asi 2,5 cm. Guličky dôkladne vyvaľkáme v práškovom cukre a ukladáme ich na pripravený plech vo vzdialenosti aspoň 3 cm od seba. Takto spotrebujeme všetko cesto.   

Pečenie

Pečieme asi 10 minút, po dopečení necháme na plechu 5 minúť chladnúť, potom vyberieme na mriežku a necháme úplne vychladnúť. 

[sc name=”reklama_end” ][/sc]

Najčastejšie otázky o čokoládovo-pomarančových crinkles

Čo sú čokoládovo-pomarančové crinkles a aká je ich chuť?

Čokoládovo-pomarančové crinkles sú koláčiky s charakteristickým popraskaným vzhľadom na povrchu. Ich hlavnou chuťou je kombinácia bohatej tmavej čokolády a osviežujúcej príchute pomaranča. Čokoláda pridáva sladkosť, zatiaľ čo pomarančová kôra dodáva kyslosť a sviežosť.

Ako dosiahnem charakteristický vzhľad popraskaného povrchu koláčikov?

Charakteristický vzhľad popraskaného povrchu čokoládovo-pomarančových crinkles sa dosahuje tým, že sa guľôčky cesta obaľujú pred pečením v práškovom cukre. Počas pečenia práškový cukor reaguje s vlhkosťou cesta a vytvára efekt popraskanej štruktúry.

Môžem použiť iné druhy čokolády namiesto tmavej čokolády?

Áno, môžete experimentovať s inými druhmi čokolády podľa svojho vkusu. Napríklad mliečna čokoláda alebo biela čokoláda môže poskytnúť odlišný chuťový profil.

Ako dlho sa čokoládovo-pomarančové crinkles môžu skladovať?

Čokoládovo-pomarančové crinkles sa môžu skladovať v uzavretej nádobe pri izbovej teplote po dobu približne 3-5 dní. Ak chcete zachovať ich čerstvosť dlhšie, môžete ich uložiť do vzduchotesného obalu alebo nádoby a umiestniť do mrazničky.

Môžem pripraviť čokoládovo-pomarančové crinkles vopred a zamraziť ich?

Áno, čokoládovo-pomarančové crinkles môžete pripraviť vopred a zmraziť. Zabaľte ich do plastovej fólie alebo vzduchotesného obalu a uložte do mrazničky. Pred podávaním ich môžete jednoducho zohriať v rúre.

Máte nejaký tip na ozdobenie čokoládovo-pomarančových crinkles?

Čokoládovo-pomarančové crinkles môžete ozdobiť pridaním malých kúskov pomarančovej kôry alebo posypať čokoládovými kúskami pre extra chuť a estetiku.

Ďalšie inšpirácie