Preskočiť na obsah

Šťavnaté fašírky, najlepší recept

Fašírky sú obľúbeným jedlom, ktoré svojimi bohatými chuťami a jednoduchosťou prípravy oslovuje mnohých milovníkov klasických pokrmov. Ide o tradičné jedlo stredoeurópskej kuchyne, ktoré si v priebehu času našlo svoje miesto aj v slovenských domácnostiach. Recept na fašírky z mletého mäsa je nielen univerzálny, ale aj mimoriadne variabilný, čo umožňuje každému prispôsobiť ich podľa vlastných chutí a preferencií.

REKLAMA

Fašírky môžu byť prípravené z rôznych druhov mletého mäsa, ako je hovädzie, bravčové, alebo aj z ich kombinácie, čo im dodáva jedinečnú chuť a šťavnatosť. Kľúčom k úspechu je správny pomer ingrediencií, ktorý zabezpečí, že fašírky budú na vonkajšej strane krásne chrumkavé, zatiaľ čo vnútri zostanú šťavnaté a plné chuti.

Pripravené s láskou a starostlivosťou, fašírky sú nielen vynikajúcim hlavným jedlom, ale výborne sa hodia aj ako súčasť rodinných večerí alebo priateľských stretnutí. Môžu byť podávané s rôznymi prílohami, od tradičnej zemiakovej kaše, cez čerstvý chlieb až po zeleninové šaláty. Nech už sú podávané akokoľvek, vždy sú synonymom domácej pohody a spokojnosti.

Teraz, keď sme sa zoznámili s tým, čo robí fašírky takým obľúbeným a univerzálnym jedlom, poďme sa spoločne pustiť do prípravy tohto klasického receptu.

Najlepšie kuchynské pomôcky

REKLAMA

Ingrediencie na fašírky

Inšpirácia na Mikuláša

Adventné kalendáre s únikovou hrou - kúpite na Martinus.sk

Adventné kalendáre s únikovou hrou kombinujú tradičný koncept adventného kalendára so vzrušujúcim zážitkom únikovej hry. Tento nový trend prináša zábavný a interaktívny spôsob, ako spočítať dni do Vianoc.... Zobraziť viac

REKLAMA

Postup prípravy fašírok

Príprava zmesi

V mise zmiešajte mleté mäso s nakrájanou cibuľou, pretlačeným cesnakom, vajcom, strúhankou, mletou paprikou, soľou, korením a bylinkami. Dobre premiešajte, aby sa všetky ingrediencie spojili.

Formovanie fašírok

Z mäsovej zmesi vytvorte malé guľky alebo oválne fašírky. Ak je zmes príliš mokrá, pridajte trochu viac strúhanky.

Vyprážanie

Na panvici zohrejte olej na stredne vysokú teplotu. Fašírky na panvici vyprážajte z každej strany približne 4-5 minút, alebo kým nie sú zlatohnedé a dôkladne prepečené.

Podávanie

Podávajte teplé, napríklad so zemiakovou kašou, čerstvým chlebom alebo zeleninovým šalátom. Fašírky môžete podľa chuti ochutiť aj ďalšími koreninami, ako napríklad rascou, tymiánom alebo trochou chilli pre pikantnejšiu chuť.

REKLAMA

Vianoce prichádzajú!

Ozdobte si svoj domov nádhernými vianočnými prvkami pre sviatočnú sezónu. Držiaky na sviečky, jasličky, girlandy na dvere či stolové dekorácie a samozrejme neodmysliteľný vianočný stromček vytvoria tú pravú sviatočnú náladu. Keď vo vzduchu zavoňajú prvé vianočné koláče, všetko bude už dokonale vyzdobené a pripravené.

Videorecept na fašírky

Aké mäso je najlepšie na fašírky?

Fašírky môžete pripraviť z hovädzieho, bravčového mäsa alebo ich zmiešanej verzie. Niektorí ľudia používajú aj kuracie alebo morku.

Môžem do fašírok pridať aj iné ingrediencie?

Áno, fašírky sú veľmi variabilné. Môžete pridať napríklad nakrájané bylinky, cesnak, rôzne druhy syrov, alebo dokonca jemne nakrájanú zeleninu pre zaujímavejšiu chuť a textúru.

Aká by mala byť konzistencia zmesi na fašírky?

Zmes by mala byť dostatočne hutná na to, aby držala tvar, ale zároveň dosť vlhká, aby fašírky po upečení neboli suché. Prípadne pridajte viac strúhanky, ak je zmes príliš mokrá.

Ako dlho by som mal/a vyprážať fašírky?

Fašírky by ste mali vyprážať približne 4-5 minút z každej strany, alebo kým nie sú zlatohnedé a dôkladne prepečené.

Môžem fašírky pripraviť aj v rúre?

Áno, fašírky môžete upiecť aj v rúre. Umiestnite ich na plech vystlaný papierom na pečenie a pečte pri teplote okolo 180 °C asi 20-25 minút.

S čím podávať fašírky?

Fašírky sa tradične podávajú s zemiakovou kašou, zeleninovými šalátmi, čerstvým chlebom alebo aj s jednoduchou oblohou z čerstvej zeleniny.

Ako dlho vydržia fašírky v chladničke?

Upečené fašírky vydržia v chladničke približne 3-4 dni. Pred ich zohriatím sa uistite, že sú poriadne prehriate.

Môžem fašírky zamraziť?

Áno, fašírky môžete zamraziť buď surové alebo už upečené. V mrazničke vydržia niekoľko mesiacov. Pred pečením nechajte surové fašírky úplne rozmraziť.

REKLAMA
Ďalšie inšpirácie

Napíšte komentár k článku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *