Preskočiť na obsah

Grécka kuracia polievka s citrónom, jednoduchý, zdravý a chutný recept

Grécka kuracia polievka s citrónom - jednoduchý, zdravý a chutný recept

Výdatná, jednoduchá a mimoriadne lahodná. Aj tak by sa dala opísať grécka citrónová kuracia polievka, ktorá je dokonalým jedlom na chladný zimný deň! Kotosoupa Avgolemono je klasická grécka polievka vyrobená z ryže, kuracieho mäsa, ktoré sa uvarí do mäkka a dochutí sa lahodnou vajcovo-citrónovou omáčkou, ktorá sa pridáva do kuracieho vývaru.

REKLAMA

Kuchárska kniha týždňa

Cukráreň Petry Tóthovej - kúpite na Martinus.sk

Pripravte si sladkosti na úrovni francúzskych cukrární! Petra Tóthová, odborná porotkyňa z populárneho programu Pečie celé Slovensko, vás zasvätí do sofistikovanej techniky cukrárskeho remesla... Zobraziť viac

Ingrediencie na grécku kuraciu polievku s citrónom

 • 1kg kura  
 • 1 červená cibuľa 
 • 1,2 l vody 
 • 150 – 200 g krátkozrnnej ryže (Arborio) 
 • 2 veľké vajcia 
 • šťava z 1 citróna 
 • 2 mrkvy  
 • soľ  
 • čierne mleté ​​​​korenie 

Postup prípravy gréckej kuracej polievky s citrónom

 1. Do hlbokého hrnca vložíme celé kura a zatlačíme ho rukami na dno. Pridáme celú cibuľu, mrkvu, zalejeme vodou, tak aby bolo kura celé ponorené a okoreníme. Privedieme do varu, stíšime na mierny plameň a varíme cca 1 hodinu a 15 minút. 
 2. Počas varenia odstraňujeme bielu penu a podľa potreby dolievame vodu. Varíme dokiaľ sa mäso nezačne oddeľovať od kosti. 
 3. Medzitým si prepláchneme ryžu, vložíme do misky, zalejeme vodou aby bola celá ponorená a necháme odstáť 30 min. Ryžu scedíme a odstavíme. 
 4. Z vývaru vyberieme kura, do nového hrnca precedíme vývar (malo by nám zostať cca 1 liter vývaru), pridáme ryžu, soľ, korenie a varíme kým nebude ryža uvarená. Medzitým si z kuraťa odstránime kožu a mäsko si nakrájame na menšie kúsky.  
 5. Do misky si rozbijeme dve vajcia a šľaháme do peny. Pridáme citrónovú šťavu a znova šľaháme. Pridáme do misy naberačku horúcej polievky a rýchlo šľaháme. Pridáme ešte jednu naberačku a opäť šľaháme, aby sa vajíčka postupne zohriali a uvarili domäkka. 
 6. Vaječnú zmes nalejeme za stáleho miešania  späť do hrnca, aby sa nám vajíčka nezrazili. Potom zakryjeme pokrievkou a odstavíme na 3-4 minúty. 
 7. Servírujeme v polievkovej miske, navrch dáme mäsko a dokoreníme a dosolíme.
REKLAMA
22x hodnotené
Ďalšie inšpirácie

Napíšte komentár k článku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *