Guláš je klasické jedlo, ktoré je obľúbené nielen na Slovensku, ale v mnohých kuchyniach strednej a východnej Európy. Pôvodne pochádza z Maďarska, ale na Slovensku sme si ho prisvojili a prispôsobili naše miestne chute a tradície.
Slovenský guláš je obvykle menej pikantný ako jeho maďarský ekvivalent a môže byť pripravený s rôznymi druhmi mäsa. V tomto prípade hovoríme o guláši pripravenom z rôznych druhov mäsa – z diviny, daniela, diviaka alebo bravčového mäsa. Každý typ mäsa pridáva gulášu jedinečnú chuť a textúru.
Bez ohľadu na to, aký druh mäsa sa použije, kľúčom k vynikajúcemu slovenskému gulášu je pomalé varenie na miernom ohni. Tým sa uvoľnia chuti mäsa a ostatných ingrediencií, ako sú cibuľa, cesnak, paprika a ďalšie korenie. Výsledkom je hlboko aromatický a bohatý guláš, ktorý je ideálny na podávanie s chlebom.
Ako u väčšiny tradičných jedál, aj pri guláši platí, že každá rodina má svoj vlastný recept a tajné prísady, ktoré robia ich guláš jedinečným. Bez ohľadu na to, akú verziu vyskúšate, slovenský guláš je vždy výborným a sýtim jedlom, ktoré hreje nielen telo, ale aj dušu.
Kuchárska kniha týždňa
Cukráreň Petry Tóthovej - kúpite na Martinus.sk
Pripravte si sladkosti na úrovni francúzskych cukrární! Petra Tóthová, odborná porotkyňa z populárneho programu Pečie celé Slovensko, vás zasvätí do sofistikovanej techniky cukrárskeho remesla... Zobraziť viac
Ingrediencie na guláš
- 1 kg bravčového (alebo iného) mäsa
- 4x cibuľa
- 3 polievkové lyžice bravčovej masti
- 1 kg zemiakov
- 1 pohár leča
- 1 kávová lyžica majoránky
- 1 polievková lyžica mletej červenej papriky
- Mleté korenie
- Soľ
Postup prípravy gulášu
Čas prípravy: 2 hours and 30 minutes
Príprava hrnca
Do veľkého hrnca pridáme 3 polievkové lyžice bravčovej masti a necháme roztopiť.
Krájanie
Pridáme nakrájanú cibuľu, ktorú osmažíme do sklovita.
Smaženie
Do hrnca vložíme na kocky nakrájané mäso a chvíľu ho smažíme.
Miešanie
Pridáme korenie a mletú červenú papriku a pomiešame.
Pridanie vody
Všetko zalejeme vodou a varíme, až pokiaľ nebude mäso polomäkké.
Pridávanie ingrediencií
V nesledujúcom kroku do hrnca pridáme nakrájané zemiaky a lečo.
Varenie
Všetko spolu varíme, až pokiaľ nebude mäso úplne mäkké a lahodné.
Dochucovanie
Nakoniec guláš dochutíme soľou, korením a pridáme majoránku.
Vianoce prichádzajú!
Ozdobte si svoj domov nádhernými vianočnými prvkami pre sviatočnú sezónu. Držiaky na sviečky, jasličky, girlandy na dvere či stolové dekorácie a samozrejme neodmysliteľný vianočný stromček vytvoria tú pravú sviatočnú náladu. Keď vo vzduchu zavoňajú prvé vianočné koláče, všetko bude už dokonale vyzdobené a pripravené.
- Vianočné svietniky a sviečky
- Vianočné osvetlenie
- Vianočné vence, girlandy a prízdoby
- Vianočné ozdoby
- Vianočné reťaze
- Vonkajšie osvetlenie a dekorácie
- Vianočné stromčeky umelé
- Vianočná kuchyňa
- Vianočný textil
Najlepšie kuchynské pomôcky
- Jedálenské súpravy
- Hrnce a sady
- Kuchynské nože
- Pekáče a zapekacie misy
- Panvice
- Pomôcky na pečenie
- Mixéry a šľahače
- Kuchynské roboty
- Odšťavovače
- Vychytávky do kuchyne
Videorecept na guláš
Najčastejšie otázky o guláši
Čo je guláš?
Guláš je tradičné jedlo strednej a východnej Európy, ktoré pôvodne pochádza z Maďarska. Je to hustý, pikantný a bohatý pokrm, ktorý sa najčastejšie pripravuje z mäsa, zemiakov, cibule a množstva korenín.
Aké mäso sa používa na guláš?
Na guláš môžete použiť rôzne druhy mäsa. Na Slovensku je obľúbený guláš z bravčového mäsa, ale môžete vyskúšať aj varianty s hovädzím, jahňacím alebo divinou.
Ako dlho sa varí guláš?
Doba varenia gulášu sa môže líšiť podľa druhu mäsa a veľkosti kúskov, ale zvyčajne sa varí aspoň 2 až 3 hodiny na miernom ohni. Cieľom je, aby mäso bolo veľmi mäkké a chutné a aby sa uvoľnili všetky chuti korenín.
Môžem guláš zamraziť?
Áno, guláš sa dobre hodí na zamrazenie a jeho chuť sa dokonca môže zlepšiť, keď sa chutě v omáčke ešte viac prepoja. Uistite sa, že guláš úplne vychladne predtým, ako ho zamrazíte, a skladujte ho v dobre uzavretom obale.
Čo môžem robiť s prebytkom guláša?
Guláš je vynikajúci aj na ďalší deň a môžete ho zohriať a podávať tak, ako je, alebo ho použiť ako základ pre iné pokrmy, ako sú napríklad plnené papriky alebo zapekané zemiaky.
Na tento guláš som použil divinu a výsledok bol úžasný. Určite odporúčam vyskúšať tento variant.
Najlepšie na tomto recepte je, že je tak variabilný. Môžete pridať takmer čokoľvek, čo máte doma, a stále to bude vynikajúce.