Preskočiť na obsah

Jedlá pri hnačke, recepty pri hnačke, hnačka u detí aj dospelých

Akútna hnačka je jedným z najnepríjemnejších zdravotných problémov, s ktorými sa môže človek stretnúť. Okrem fyzického nepohodlia môže viesť k dehydratácii a strate dôležitých živín. V týchto ťažkých chvíľach je naša strava kľúčovým nástrojom, ktorý nám môže pomôcť rýchlejšie sa uzdraviť. Mnohí ľudia si však nie sú istí, aké potraviny sú najlepšie konzumovať, keď trpia týmto problémom.

REKLAMA

Vírusová hnačka môže mať rôzne príčiny. A či už je to výsledkom infekcie, reakcie na potraviny, vedľajších účinkov liekov alebo dokonca emocionálneho stresu, je dôležité vedieť, ako si pomôcť. Nie všetky potraviny sú v týchto chvíľach vhodné, ale existujú konkrétne jedlá, ktoré môžu upokojiť vaše črevá a zmierniť príznaky, ktoré zapríčiňuje dlhodobá hnačka u dospelých, hnačka u dojčiat, hnačka počas menštruácie alebo hnačka zo stresu.

V tomto článku vám ponúkneme prehľad potravín a receptov, ktoré sú najvhodnejšie pre obdobie, keď trpíte hnačkou, či už ste dospelý alebo dieťa. Našim cieľom je poskytnúť vám praktické rady a tipy, ktoré vám pomôžu zotaviť sa rýchlejšie a vrátiť sa k normálnemu životu s obnoveným zdravím čriev.

Najlepšie kuchynské pomôcky

REKLAMA

Varená ryža

Ryža je ľahko stráviteľná a pomáha viazať stolicu. Je to ideálna voľba pre tých, ktorí trpia hnačkou.

Príprava:

Varte ryžu v pomere 1:2 (ryža:voda) na miernom ohni, kým nie je úplne mäkká.

Banánové pyré

Banány sú vynikajúce pri hnačke, pretože obsahujú draslík, ktorý pomáha pri dehydratácii.

Príprava: Rozmačkajte zrelý banán vidličkou do konzistencie pyré a podávajte. Pre deti môžete pridať trochu medu pre sladkú chuť.

Toast

Pečivo, najmä biele, je tiež vhodné pri hnačke. Vyhýbajte sa celozrnným a bohato ozdobeným druhom, ktoré môžu dráždiť črevá.

Inšpirácia na Mikuláša

Adventné kalendáre s únikovou hrou - kúpite na Martinus.sk

Adventné kalendáre s únikovou hrou kombinujú tradičný koncept adventného kalendára so vzrušujúcim zážitkom únikovej hry. Tento nový trend prináša zábavný a interaktívny spôsob, ako spočítať dni do Vianoc.... Zobraziť viac

REKLAMA

Jablkové pyré

Jablká obsahujú pektín, ktorý pomáha zahusťovať stolicu.

Príprava:

Nakrájajte jablká na kúsky, pridajte trochu vody a varte, kým sa úplne nerozpadnú. Rozmačkajte na pyré a podávajte chladné.

Kurací vývar

Kuracaí vývar je bohatý na živiny, pomáha hydratovať telo a je ľahko stráviteľný.

Príprava:

Varte kuracie kúsky vo vode, kým nie sú úplne mäkké. Odstráňte kosti a kožu. Scedíte a podávate teplý vývar. Môžete pridať trochu soli podľa chuti.

Pri hnačke je dôležité konzumovať potraviny, ktoré sú ľahko stráviteľné a ktoré nepodráždia črevá. Rovnako dôležitá je aj hydratácia, takže nezabudnite piť veľa vody, bylinkových čajov alebo vývarov. Ak symptómy pretrvávajú alebo sú príliš silné, určite vyhľadajte lekára.

REKLAMA

Vianoce prichádzajú!

Ozdobte si svoj domov nádhernými vianočnými prvkami pre sviatočnú sezónu. Držiaky na sviečky, jasličky, girlandy na dvere či stolové dekorácie a samozrejme neodmysliteľný vianočný stromček vytvoria tú pravú sviatočnú náladu. Keď vo vzduchu zavoňajú prvé vianočné koláče, všetko bude už dokonale vyzdobené a pripravené.

Video: Čo pomôže pri hnačke

Najčastejšie otázky o jedlách pri hnačke

Aké jedlá by som mal konzumovať pri hnačke?

Odporúča sa konzumovať jemné a ľahko stráviteľné potraviny, ako sú banány, ryža, jablčný mušt, toast a varené zemiaky.

akým jedlám by som mal vyhýbať pri hnačke?

Vyhýbajte sa mastným, korenistým jedlám, mliečnym výrobkom, vysoko spracovaným potravinám a potravinám bohatým na vlákninu.

Je bezpečné piť mlieko alebo konzumovať mliečne výrobky pri hnačke?

Nie vždy. Niektorí ľudia môžu byť dočasne intolerantní na laktózu pri hnačke, čo môže príznaky ešte zhoršiť.

Môžem piť alkohol pri hnačke?

Nie. Alkohol môže zhoršiť dehydratáciu a príznaky hnačky.

Ako často by som mal pri hnačke jesť?

Odporúča sa konzumovať menšie porcie viackrát počas dňa, aby sa črevá nemuseli príliš namáhať.

Ako môžem predísť dehydratácii pri hnačke?

Konzumácia veľkého množstva tekutín, vrátane vody, bylinkových čajov a rehydratačných roztokov, vám môže pomôcť predchádzať dehydratácii.

Sú probiotiká vhodné na konzumáciu pri hnačke?

Áno, probiotiká môžu pomôcť obnoviť zdravú mikroflóru v čreve a zlepšiť trávenie.

Je dobré konzumovať jedlá bohaté na vlákninu pri hnačke?

Zatiaľ čo vláknina je dôležitá pre trávenie, v období akútnej hnačky môže byť pre niektorých ľudí príliš dráždivá. Môže byť vhodné obmedziť jej príjem a postupne ju zavádzať späť do stravy, keď sa príznaky zlepšia.

Sú ovocné šťavy dobré pri hnačke?

Mnohé ovocné šťavy, najmä tie s vysokým obsahom cukru alebo kyseliny (napr. pomarančová šťava), môžu príznaky hnačky zhoršiť. Jablčný mušt je často odporúčaný, pretože môže pomôcť stlmiť príznaky.

Môžem konzumovať kávu alebo čaj pri hnačke?

Káva a niektoré čaje môžu byť dráždivé pre črevá, takže ich konzumáciu je lepšie obmedziť alebo vylúčiť počas obdobia hnačky.

REKLAMA
Ďalšie inšpirácie

Napíšte komentár k článku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *