Preskočiť na obsah

Hroznový kompót je osviežujúca a lahodná pochúťka, ktorá v sebe spája bohatú chuť a vôňu čerstvého hrozna. Tento recept vám ponúka návod na prípravu tohto chutného dezertu, ktorý môže slúžiť ako samostatný dezert alebo prísada do rôznych sladkých pokrmov.

Príprava hroznového kompótu začína výberom čerstvého hrozna, či už červených alebo zelených. Bobule sa umyjú a osušia, potom sa oddelia od hrozna. Cukor a voda sa zohrejú na sporáku, vytvárajúc sladký sirup. Bobule sa dajú do sterilizovaného pohára a zalejú sirupom.

Kompót z hrozna získava osviežujúcu kyslosť a vôňu vďaka pridaniu citrónovej šťavy a kôry. Tieto citrusové prvky sa zlúčia s chuťou hrozna, vytvárajúc zaujímavú a vyváženú chuťovú kombináciu.

Hroznový kompót môže byť podávaný ako samostatný dezert, ktorý osvieži po jedle, alebo ho môžete použiť ako prísadu do rôznych sladkých pokrmov. Môže slúžiť ako náplň do koláčov, zákuskov, palaciniek a iného pečiva. Kreatívni kuchári ho môžu pridať aj do dezertných nápojov alebo kokteilov, aby vytvorili nové chuťové dimenzie.

Hroznový kompót sa vyznačuje pestrou farebnou paletou, či už ide o červené alebo zelené hrozno. Jeho vizuálna príťažlivosť je ešte viac umocnená vďaka jemným textúram hrozien, ktoré sa mierne rozpadajú v sirupe. Táto kombinácia farieb a textúr vytvára atraktívny a lákavý vzhľad, ktorý sa bude páčiť oku aj chuťovým pohárikom.

Recept na hroznový kompót je flexibilný a môže byť prispôsobený podľa vašich preferencií. Ak preferujete intenzívnejšiu chuť, môžete pridať korenie ako škoricu alebo vanilku do sirupu. Taktiež môžete regulovať množstvo cukru v závislosti od sladkosti hrozna.

Hroznový kompót je pôvabným prejavom sezónneho hrozna v podobe chutného a osviežujúceho dezertu. Jeho príprava je jednoduchá a výsledkom je lahodná pochúťka, ktorá môže oživiť vašu sladkú kuchyňu. S jeho možnosťami využitia a výraznými charakteristickými vlastnosťami môžete hroznový kompót skĺbiť s rôznymi kulinárskymi kreativitami, či už ide o jeho podávanie samostatne alebo ako neodolateľný doplnok k iným dezertom.

[sc name=”reklama_1″ ][/sc]

Ingrediencie na kompót z hrozna

[sc name=”reklama_2″ ][/sc]

Postup prípravy hroznového kompótu

Sterilizácia pohárov

Poháre a viečka sterilizujte v horúcej vode alebo v rúre pred naplnením. Na sterilizáciu je vhodná aj umývačka riadu.

Príprava sirupu

Do hrnca dajte vodu a cukor. Varte, kým sa cukor úplne nerozpustí. Potom pridajte šťavu a kôru z citróna a nechajte povrieť ešte 2 – 3 minúty.

Plnenie pohárov

Hrozno umyte a bobuľky odtrhnite od strapcov. Ak preferujete prerežte bobuľky na polovice. Sterilizované poháre naplňte pripravenými bobuľkami hrozna reznou stranou nadol. Potom ich zalejte pripraveným sirupom asi 1 cm od okraja.

Uzavretie a skladovanie

Uzavrite poháre a nechajte ich vychladnúť hore dnom. Po vychladnutí ich uskladnite na chladnom a tmavom mieste. V prípade, ak ste poháre nesterilizovali, hotový kompót sterilizujte asi 30 minút pri 80°C.

[sc name=”reklama_3″ ][/sc]

Videorecept na hroznový kompót na zimu

Najčastejšie otázky o hroznovom kompóte

Aký druh hrozna sa najlepšie hodí na hroznový kompót?

Na hroznový kompót môžete použiť rôzne druhy hrozna, ako sú červené alebo zelené. Vyberte si podľa preferovaných chutí a farieb.

Dá sa použiť aj celé hrozno na prípravu kompótu?

Áno, dá sa použiť aj celé hrozno na prípravu kompótu. Mnohí ľudia majú radi chuť a textúru celých bobúľ hrozna v kompóte.

Môžem pridať do kompótu aj iné ovocie?

Áno, môžete do hroznového kompótu pridať aj iné ovocie podľa vašich preferencií, ako sú napríklad jablká, kivi alebo citrusy. Vytvoríte tým nové dimenzie chuti.

Môžem hroznový kompót použiť ako náplň do koláčov?

Áno, hroznový kompót je skvelou náplňou do koláčov, zákuskov a iných pečených dobrôt. Jeho sladká chuť a šťavnatosť môžu spraviť z koláča pravú lahôdku.

Ako ho môžem pridať do nápojov?

Hroznový kompót môže byť pridaný do ovocných nápojov a kokteilov. Môžete ho mixovať s ľadom a inými ingredienciami.

[sc name=”reklama_end” ][/sc]
Ďalšie inšpirácie
Skip to content