Reklama
Polievky

Hustá krémová šťaveľová polievka – úžasný recept

Reklama

Krémová šťaveľová polievka je hladká, bohatá a lahodná polievka, ktorá je pripravená s použitím čerstvého šťavelu. Táto polievka je známa svojou sviežou chuťou, jemnou kyslosťou a krémovou textúrou. Je to skvelá voľba pre tých, ktorí hľadajú osviežujúce a chutné jedlo, ktoré je zároveň lahodné a sýte.

Krémová šťaveľová polievka je skvelým spôsobom, ako si vychutnať sezónnu bylinku a vychutnať si jej unikátnu chuťovú paletu. Je to vynikajúce jedlo, ktoré môže oživiť váš jedálny lístok a priniesť do vašej kuchyne jarnú sviežosť.

Ingrediencie

 • 60 g masla
 • 70 g jarnej cibuľky
 • 300 – 350 g šťaveľa
 • Soľ
 • 2 – 3 PL hladkej múky
 • 1 l kuracieho alebo zeleninového vývaru
 • 2  žĺtky
 • 120 ml smotany

Postup prípravy

 1. Do hrnca dáme roztopiť 2 PL masla. Pridáme jarnú cibuľku a restujeme domäkka. Potom pridáme múku a miešame. Zalejeme vývarom a privedieme do varu.
 2. Potom pridáme listy šťaveľa a varíme, kým nezvädne. Podľa chuti osolíme a rozmixujeme tyčovým mixérom.
 3. V hrnčeku si vymiešame smotanu so žĺtkami. Postupne pridávame do smotanovej zmesi na trikrát horúcu polievku za stáleho miešania. Potom miešame polievku a za stáleho miešania vlievame smotanovú zmes. Znížime oheň a varíme asi 5 minút na miernom ohni. Polievku nesmieme nechať zovrieť. Pridáme 1 PL masla a premiešame.
 4. Môžeme podávať s kyslou smotanou a vajcom uvareným natvrdo.

Najčastejšie otázky

Aká je chuť krémovej šťaveľovej polievky?

Krémová šťaveľová polievka má sviežu a jemne kyslú chuť. Šťavel dodáva polievke charakteristickú kyslosť a osviežujúci prvok. Prípadné pridané smotana alebo mlieko prispievajú k bohatšej a krémovejšej chuti polievky.

Je krémová šťaveľová polievka vhodná pre vegetariánov a vegánov?

Áno, krémová šťaveľová polievka môže byť vhodná pre vegetariánov a vegánov, ak sa použijú rastlinné alternatívy na pridanie krémovosti, ako je napríklad rastlinná smotana alebo kokosové mlieko.

Ako dlho môžem uchovávať krémovú šťaveľovú polievku?

Krémová šťaveľová polievka môže byť uložená v chladničke v nepriepustných nádobách až do 3 dní. Pred podávaním je vhodné ju dobre zohriať.

Môžem použiť iné zeleniny spolu so šťavelom v polievke?

Áno, krémová šťaveľová polievka môže byť prispôsobená podľa vašich chuťových preferencií. Môžete pridať ďalšie zeleniny ako cibuľu, zeler alebo zemiaky, aby ste dosiahli bohatší chuťový profil.

Obsahuje krémová šťaveľová polievka mlieko alebo mliečne produkty?

Tradične sa do krémovej šťaveľovej polievky pridáva smotana alebo mlieko na dosiahnutie krémovej konzistencie. Ak preferujete vegánsku verziu, môžete použiť rastlinné alternatívy, ako je rastlinná smotana alebo kokosové mlieko.

Môžem použiť sušený šťavel na prípravu polievky?

Pre krémovú šťaveľovú polievku sa odporúča použiť čerstvý šťavel, aby sa dosiahla jeho charakteristická chuť. Ak však nemáte prístup k čerstvému šťavelu, môžete vyskúšať aj sušený šťavel. V takom prípade odporúčame nasledovať pokyny na obale, pretože sušený šťavel môže mať koncentrovanejšiu chuť a vyžadovať iné množstvo pri použití.

Reklama

Vyskúšajte tiež

Grilované paradajky s tahini dipom – najlepší recept na grilovanú zeleninu

Paradajky na grile s tahini dipom sú vynikajúcim jedlom, ktoré kombinuje svieže a sladké chute paradajok s bohatou a krémovou…

31 mája, 2023

Grilovaná špargľa – FIT recept na leto

Grilovaná špargľa je skvelá letná pochúťka, ktorá prináša do jedálnička výnimočnú chuť a textúru. Táto zelenina je bohatá na živiny…

27 mája, 2023

Grilované zeleninové špízy – vegetariánsky recept

Grilované zeleninové špízy sú výbornou voľbou pre vegetariánov, ale aj pre všetkých, ktorí radi vychutnávajú pestrofarebné a chutné jedlá. Tieto…

27 mája, 2023

Ako spracovať reďkovku – recept na nakladané reďkovky

Nakladané reďkovky sú skvelým spôsobom, ako využiť sezónne reďkovky a pridať do jedál chrumkavú a kyselo-sladkú príchuť. Tento konzervovaný pokrm…

26 mája, 2023

Citrónový džem – overený recept

Citrónový džem je vytvorený z citrónovej šťavy, citrónovej kôry, cukru a vody. Tieto ingrediencie sa spolu varia a zahustia, vytvárajúc…

24 mája, 2023

Sladká chilli omáčka – jednoduchý recept

Sladká chilli omáčka je populárna a viacúčelová omáčka, ktorá je známa svojou sladkou a pikantnou chuťou. Táto omáčka pochádza z…

24 mája, 2023
Reklama