Preskočiť na obsah

Kedy je Halloween 2023 na Slovensku a ako sa oslavuje?

Halloween je sviatok, ktorý sa slávi každoročne 31. októbra. Mnohí ho asocujú s oranžovými tekvicami, strašidelnými kostýmami a duchmi, ale tento sviatok má bohatú históriu a hlboké kultúrne korene. Pôvodne sa oslavoval ako keltský festival Samhain a postupom času prešiel mnohými transformáciami.

REKLAMA

Dnes je Halloween obľúbeným sviatkom, ktorý oslavujú ľudia po celom svete, najmä v anglosaských krajinách ako sú Spojené štáty americké, Kanada, Veľká Británia, a Austrália, ale jeho popularita stúpa aj v iných častiach sveta vrátane Slovenska. V roku 2023 pripadá Halloween na utorok, 31. októbra, a predstavuje skvelú príležitosť na rôzne zábavné aktivity.

Najlepšie kuchynské pomôcky

REKLAMA

Historický pôvod halloweenu

Halloween má svoje korene v starovekom keltskom festivale Samhain. Keltské kmeňy v Británii a Írsku považovali 31. októbra za koniec leta a začiatok zimy. Verili, že v túto noc je hranica medzi svetom živých a svetom duchov tenká, čo umožňuje duchom prechádzať medzi týmito dvoma svetmi.

Kresťanské vplyvy

So šírením kresťanstva v Európe sa Samhain postupne zmenil. Prvý november bol vyhlásený za Deň všetkých svätých (All Saints‘ Day) alebo Hallowmas. Večer predtým, teda 31. októbra, sa stal Večerom všetkých svätých (All Hallow’s Eve), čo sa neskôr skrátilo na Halloween.

Inšpirácia na Mikuláša

Adventné kalendáre s únikovou hrou - kúpite na Martinus.sk

Adventné kalendáre s únikovou hrou kombinujú tradičný koncept adventného kalendára so vzrušujúcim zážitkom únikovej hry. Tento nový trend prináša zábavný a interaktívny spôsob, ako spočítať dni do Vianoc.... Zobraziť viac

REKLAMA

Ako osláviť Halloween 2023

1. Vyrezávanie Tekvíc:
Jednou z najznámejších tradícií je vyrezávanie tekvíc, známe ako „Jack-o‘-lanterns„. Ide o zábavnú rodinnú aktivitu, ktorá dáva priestor kreativite.

2. Kostýmové Párty:
Halloween je časom, kedy sa môžete obliecť do kostýmov strašidiel, duchov, ale aj rôznych populárnych postáv z filmov a kníh.

3. Poľovanie na Sladkosti:
„Trick or Treat“ je americká tradícia, ktorá sa čoraz viac ujíma aj na Slovensku. Deti chodia od domu k domu a žiadajú sladkosti.

4. Filmová Noc:
Pre tých, ktorí radšej zostanú doma, je tu možnosť usporiadať si Halloween filmovú noc s hororovými alebo temnými filmami.

Halloween na Slovensku 2023

Hoci na Slovensku nie je Halloween tradičným sviatkom, v posledných rokoch sa stáva čoraz populárnejším. Obchody ponúkajú rôzne Halloween dekorácie, kostýmy a sladkosti. Kluby a bary často organizujú Halloween párty.

Na Slovensku sa konajú rôzne podujatia, ktoré sú spojené s Halloweenom. Rôzne kluby, kaviarne a reštaurácie organizujú tematické párty. V Bratislave sa napríklad každoročne koná veľká Halloween párty s kostýmovou súťažou. Niektoré múzeá a galérie ponúkajú špeciálne Halloween prehliadky.

REKLAMA

Vianoce prichádzajú!

Ozdobte si svoj domov nádhernými vianočnými prvkami pre sviatočnú sezónu. Držiaky na sviečky, jasličky, girlandy na dvere či stolové dekorácie a samozrejme neodmysliteľný vianočný stromček vytvoria tú pravú sviatočnú náladu. Keď vo vzduchu zavoňajú prvé vianočné koláče, všetko bude už dokonale vyzdobené a pripravené.

Video

Najčastejšie otázky o Halloweene

Čo je Halloween?

Halloween je sviatok slávený každý rok 31. októbra. Pôvodne mal keltské korene a slúžil ako festival označujúci koniec leta a začiatok zimy. Dnes je známy pre svoje strašidelné dekorácie, kostýmy a tradíciu „trick or treat.“

Prečo ľudia vyrezávajú tekvice?

Vyrezávanie tekvíc, známe ako „Jack-o‘-lanterns,“ je tradičná Halloweenová aktivita. Tekvice sa vyrezávajú do strašidelných tvárí a často sa do nich vkladá sviečka.

Čo je „Trick or Treat“?

„Trick or Treat“ je tradícia, pri ktorej deti chodia od dverí k dverám a žiadajú sladkosti. Ak im domáci nedajú sladkosti, môže nasledovať neškodný žart alebo „trick“.

Oslavuje sa Halloween aj na Slovensku?

Áno, v posledných rokoch zaznamenáva Halloween na Slovensku rastúcu popularitu. Nie je to tradičný slovenský sviatok, ale obchody, kluby a bary často organizujú špeciálne Halloweenové akcie.

REKLAMA
Ďalšie inšpirácie

1 názor na “Kedy je Halloween 2023 na Slovensku a ako sa oslavuje?”

  1. Pingback: Kedy sú Dušičky 2023, všech svätých alebo Sviatok Všetkých svätých 2023 | Svetové recepty

Napíšte komentár k článku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *