Preskočiť na obsah

Kedy je Mikuláš 2023, dátum a tradície

Mikuláš, jeden z najznámejších vianočných symbolov, je postavou, ktorú mnohí z nás dobre poznajú z detstva. Každý rok na začiatku decembra sa deti na celom svete tešia na návštevu Mikuláša. No kedy presne môžeme očakávať jeho príchod v roku 2023?

REKLAMA

Mikulášov sviatok sa oslavuje v stredu 6. decembra 2023. Je to deň, keď sa v mnohých krajinách špeciálnym spôsobom oslavuje a pamätá na dobrého biskupa Mikuláša. V tradičnom podaní sa hovorí, že Mikuláš na tento deň navštevuje deti a darí im malé dary alebo sladkosti, ak sa správali celý rok dobre. Ak však deti boli neposlušné, môže s nimi prísť aj jeho spoločník Krampus, ktorý straší a vydiera zlé deti.

Najlepšie kuchynské pomôcky

REKLAMA

Mikuláš vstupuje do domovov často v sprievode anjelov alebo iných postáv, a toto je veľmi obľúbený sviatočný obrad. Deti sa snažia správať dobre, aby získali výhody z Mikulášovho návštevy. Môže to byť vo forme sladkostí, ovocia, orechov alebo malých darčekov. Tradične sa Mikulášovi darčeky podávajú v malých vrecúškach alebo na ozdobné tanieriky.

Na Slovensku a v mnohých iných krajinách strednej Európy sa Mikulášovo vystúpenie často spája s anjelmi a čertmi (Krampusmi). Deti majú príležitosť predniesť pred Mikulášom básne, piesne alebo správanie, ktoré sa naučili. Tento zvyk pridáva k sviatku radosť a očakávanie.

Okrem tradičných osláv sa Mikulášovo meno používa aj na označenie rôznych podujatí, trhov a festivalov, ktoré sa konajú v decembri. Tieto podujatia často zahŕňajú vystúpenia Mikuláša a jeho sprievodu, predaje vianočných darčekov a vytvárajú celkovú atmosféru vianočných sviatkov.

Inšpirácia na Mikuláša

Adventné kalendáre s únikovou hrou - kúpite na Martinus.sk

Adventné kalendáre s únikovou hrou kombinujú tradičný koncept adventného kalendára so vzrušujúcim zážitkom únikovej hry. Tento nový trend prináša zábavný a interaktívny spôsob, ako spočítať dni do Vianoc.... Zobraziť viac

REKLAMA

Ako sa pripraviť na Mikuláša v roku 2023? Je dobré si urobiť čas na to, aby sme si spomenuli na hodnoty, ktoré Mikuláš symbolizuje – dávanie, lásku a starostlivosť o druhých. Môžeme tiež plánovať, ako osláviť tento sviatok so svojimi blízkymi, či už ide o darčeky, vianočné výzdoby alebo tradičné jedlá.

Nech už budete Mikuláša sláviť tradične alebo moderným spôsobom, je to skvelý čas na to, aby sme si pripomenuli význam tohto sviatku a prejavili lásku a starostlivosť k tým, ktorých máme radi. Mikuláš je symbolom radosti a šťastia a nepochybne nám prinesie teplo do našich sŕdc aj v roku 2023.

REKLAMA

Vianoce prichádzajú!

Ozdobte si svoj domov nádhernými vianočnými prvkami pre sviatočnú sezónu. Držiaky na sviečky, jasličky, girlandy na dvere či stolové dekorácie a samozrejme neodmysliteľný vianočný stromček vytvoria tú pravú sviatočnú náladu. Keď vo vzduchu zavoňajú prvé vianočné koláče, všetko bude už dokonale vyzdobené a pripravené.

Kto je Mikuláš?

Mikuláš je tradičný vianočný symbol, postava dobrého biskupa, ktorý prichádza na Mikuláša (6. decembra) a nosí darčeky (väčšinou) v podobe sladkostí všetkým dobrým deťom. Je známy tým, že nosí dlhý biely plášť a biskupskú mitru.

Kde sa Mikuláš oslavuje?

Mikuláš je populárny sviatok v mnohých krajinách strednej a východnej Európy, vrátane Slovenska, Česka, Poľska, Rakúska, Maďarska a ďalších. Oslavy sa konajú v školách, domácnostiach a verejných miestach.

Čím Mikuláš odmeňuje deti?

Mikuláš odmeňuje dobré deti sladkosťami, ovocím, orechmi a malými darčekmi. Darčeky sú často balené do vrecúšok, alebo si ich deti nájdu v čižmách pri okne.

Kto je Krampus?

Krampus je spoločník Mikuláša a je známy tým, že trestá neposlušné deti. Má strašidelný vzhľad so zvieracím rohom a chlpatým telom. Tradične sa objavuje spolu s Mikulášom a v našich končinách ho môžeme poznať skôr ako čerta.

Aký je význam Mikuláša?

Mikuláš je symbolom dávania, lásky a starostlivosti o druhých. Jeho príchod na Mikuláša slúži ako príležitosť pre deti a dospelých prejavovať lásku a starostlivosť voči svojim blízkym.

Ako sa môžem pripraviť na Mikuláša?

Priprava na Mikuláša môže zahŕňať nakupovanie darčekov, prípravu vianočných jedál a ozdôb, ale aj rozmýšľanie nad tým, ako môžete pomôcť tým, ktorí to potrebujú.

Kedy je Mikuláš v roku 2023?

Mikuláš sa slávi tradične 6. decembra každý rok, vrátane roku 2023.

Aké sú tradičné jedlá na Mikuláša?

Tradičné jedlá na Mikuláša sa líšia v závislosti od krajiny, ale často zahŕňajú vianočné koláče, špeciálne pečivo a sladkosti.

Môže sa Mikuláš oslavovať aj v rodine bez detí?

Áno, Mikuláša môžete sláviť aj v rodine bez detí. Je to príležitosť na to, aby ste si pripomenuli hodnoty, ktoré symbolizuje, a prejavili lásku a starostlivosť k svojim blízkym.

Existujú aj verejné oslavy Mikuláša?

Áno, v mnohých mestách a dedinách sa konajú verejné oslavy Mikuláša, kde sa objavuje Mikuláš s Krampusom, a deti a dospelí môžu zúčastniť rôznych podujatí a trhov.

REKLAMA
Ďalšie inšpirácie

1 názor na “Kedy je Mikuláš 2023, dátum a tradície”

  1. Pingback: Darčeky na Mikuláša pre deti nemusia byť len sladkosti 2023 | Svetové recepty

Napíšte komentár k článku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *