Veľká noc, tiež známa ako Veľkonočné sviatky alebo Veľkonočná nedeľa, je kresťanský sviatok, ktorý slávi zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Podľa kresťanskej viery, Ježiš bol ukrižovaný na deň, ktorý je dnes oslavovaný ako Veľký piatok, a zmŕtvychvstal tretí deň po svojej smrti, čo sa považuje za zázrak a základ kresťanskej viery.
Objavte čaro varenia a pečenia vďaka kuchárskym knihám, ktoré oživia váš pôžitok z jedla a otvoria vám pestrú paletu chutí z celého sveta.
Dátum Veľkej noci sa každoročne mení a je určený podľa lunárneho kalendára. Obvykle sa slávi v marci alebo apríli. Veľkonočné sviatky sú spojené s mnohými tradíciami a symbolmi, vrátane vajíčok, zajačikov a jari ako obdobia obnovy a rastu. Na Slovensku a v Česku sa oslavuje Veľká noc v podobe rôznych zvykov a tradícií, ako je napríklad šibačka (zmýšľaná ako symbol života a plodnosti), zdobenie veľkonočných vajíčok alebo pečenie veľkonočného pečiva.
Kedy je Veľká noc 2023?
Veľká noc v roku 2023 pripadá na nedeľu 9. apríla. Dátum Veľkej noci sa každoročne mení, pretože je určený na základe lunárneho kalendára a vychádza z prvého jarného splnu mesiaca. Veľkonočné sviatky sa začínajú Veľkým piatkom, ktorý pripadá na 7. apríla 2023, a končia Veľkonočným pondelkom, ktorý je 10. apríla 2023.
Aké recepty pripraviť na Veľkú noc?
Na Veľkú noc sú tradične pripravované rôzne jedlá, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od kultúry a regiónu. Na Slovensku a v Česku sú bežné nasledovné veľkonočné pokrmy a recepty:
Vynikajúca veľkonočná syrová roláda z plátkového syra
K Veľkej noci nepochybne patrí aj veľkonočná syrová roláda, ktorá nesmie chýbať na žiadnom slávnostnom stole. Lahodná chuť syra a šunky, ktorá je obohatená o zeleninu, prípadne iné chutné ingrediencie dodá Veľkej noci vždy tú správnu atmosféru.
Najchutnejší zemiakový šalát na každý sviatok – Veľkú noc aj Vianoce
Chutný zemiakový šalát s majonézou by určite nemal chýbať na žiadnom sviatočnom stole. Či už na Vianoce alebo Veľkú noc, na tradičnej dobrote si pochutná snáď každý. Zemiakový šalát sa na sviatočnom stole objavuje už od nepamäti a môže byť zložený z rôznych ingrediencií. My si teraz ukážeme jednoduchý recept, ktorým však zaručene potešíte chuťové poháriky celej rodiny.
Nadýchaná banánová bábovka – jednoduchý recept
Skvelá maškrta, ktorá poteší všetky chuťové poháriky. Vyskúšajte tento recept na nadýchanú banánovú bábovku a uvidíte, že inú už nebudete chcieť.
Burizónové guľky – najlepší recept na Veľkú noc aj Vianoce
Burizónové guľky sú naozaj úžasnou pochúťkou, ktorú pripravíte rýchlo a jednoducho. Táto vynikajúca maškrta je vhodná na Veľkú noc aj Vianoce.
Vynikajúci biskupský chlebíček – jednoduchý recept
Biskupský chlebíček je jedným z najobľúbenejších tradičných vianočných koláčikov. Je vynikajúci a plný orieškov a sušeného ovocia. Na Slovensku sa pripravuje nielen na Vianoce ale aj na Veľkú noc.
Karamelové grilážky s orechami – najlepší recept
Vyskúšajte tento recept na originálne karamelové grilážky s orechami, ktoré potešia každého maškrtníka. Tento chutný a sladký dezert je ideálny na Vianoce aj Veľkú noc.
Vegánsky zemiakový šalát – vianočný a veľkonočný recept
Chutný a zdravý recept na zemiakový šalát pre všetkých vegetariánov a vegánov, ktorý si môžete vychutnať na Vianoce ale aj na Veľkú noc.
Zemiakový šalát bez majonézy – slovenský recept
Chcete si vychutnať zemiakový šalát bez výčitiek? Vyskúšajte túto verziu bez majonézy.
Vyprážaný chrumkavý losos – overený recept
Vyskúšajte tento overený recept na vyprážaného lososa, ktorý je vhodným jedlom na Vianoce ale aj Veľkú noc. Ak máte radi niečo zdravšie, tak môžete vyskúšať jeho pečenú verziu.
Výborná a zdravá mrkvová bábovka – domáci recept
Dokonalá kombinácia korenia, mrkvy a orieškov robí z tejto bábovky výborný koláč, ktorý je ideálnou súčasťou každého veľkonočného stola.
Jahodová bábovka s mascarpone – chutný recept
Vyskúšajte túto skvelú kombináciu jahôd a mascarpone a túto dobrotu už nevymeníte za nič iné.
Zaujímavosti o Veľkej noci
Veľká noc je plná zaujímavostí a tradícií z celého sveta. Tu je niekoľko z nich:
Pohyblivý dátum: Dátum Veľkej noci sa každoročne mení, pretože je určený lunárnym kalendárom. Veľká noc sa oslavuje v nedeľu nasledujúcu po prvom jarnom úplnku, ktorý sa vyskytuje na alebo po 21. marci.
Pôst pred Veľkou nocou: Kresťania tradične dodržiavajú 40-dňový pôst pred Veľkou nocou, ktorý sa nazýva Veľký pôst alebo post. Toto obdobie začína na Popolcovú stredu a končí na Veľký piatok.
Veľkonočný zajačik: Symbol zajačika sa stal súčasťou veľkonočných osláv, pretože zajačiky sú známe svojou vysokou plodnosťou a boli považované za symbol jari a nového života.
Veľkonočné vajíčka: Vajíčka sú symbolom nového života a plodnosti. Farbenie a zdobenie vajíčok je populárnou veľkonočnou tradíciou vo veľa krajinách. V niektorých kultúrach sa vajíčka rozdávajú ako darčeky alebo sa používajú v rôznych hrách, ako je napríklad vajíčkový ťukáčik.
Tradičné jedlá: Po celom svete sa pripravujú rôzne tradičné veľkonočné jedlá. Napríklad v Grécku sa pečie tsoureki, sladký kvasnicový chlieb s červenými vajíčkami, v Taliansku sa pripravuje colomba di Pasqua, pečivo v tvare holubice, a v Rusku sa pripravuje paska, sladký tvarohový koláč.
Svetový rekord vo veľkonočných vajíčkach: Najväčšie zdobené veľkonočné vajíčko bolo zaznamenané v roku 2011 v Argentíne. Vajíčko bolo vysoké 8,5 metra a vážilo približne 8 800 kilogramov. Veľkonočné vajíčko bolo zdobené čokoládou a cukrovou polevou.
Veľkonočné preteky: V niektorých krajinách, ako napríklad v Spojenom kráľovstve, sa počas Veľkej noci konajú preteky s valením vajíčok z kopca. Táto tradícia sa stala súčasťou miestnych osláv a súťaží.
Veľkonočný pondelok: V mnohých krajinách je Veľkonočný pondelok voľným dňom a oslavuje sa rôznymi spôsobmi. Na Slovensku a v Česku je zvykom šibačka, kedy chlapci a muži šibajú dievčatá a ženy korbáčmi z vrbových prútov, čo má symbolizovať život a plodnosť.