Preskočiť na obsah

Kedy sadiť cesnak podľa lunárneho kalendára

Sadenie cesnaku podľa lunárneho kalendára je tradičná záhradkárska prax, ktorá má korene v dávnych poľnohospodárskych tradíciách. Táto metóda vychádza z predpokladu, že mesačné cykly majú významný vplyv na rast a vývoj rastlín. Podľa tejto teórie má fáza Mesiaca, v ktorej sa rastliny sadia, priamy vplyv na ich klíčenie, rast, odolnosť voči škodcom a chorobám, a napokon aj na množstvo a kvalitu úrody.

REKLAMA

Pri sadení cesnaku podľa lunárneho kalendára je dôležité poznať a rozumieť rôznym fázam Mesiaca. Tradične sa odporúča sadiť cesnak v čase, keď je Mesiac v ubúdajúcej fáze, teda od splnu po nov. Tento časový úsek sa považuje za najvhodnejší pre sadenie rastlín, ktoré majú svoje plody pod zemou, čo zahŕňa aj cesnak. Mnohí záhradkári veria, že v tomto období má Mesiac silnejší vplyv na rast koreňového systému rastlín.

Optimálny čas na sadenie cesnaku sa môže líšiť v závislosti od geografickej polohy a miestnych klimatických podmienok. Všeobecne sa však odporúča sadiť cesnak na jeseň, najmä v októbri až novembri, keď je Mesiac v ubúdajúcej fáze. Jesenné sadenie umožňuje cesnaku vytvoriť silné korene pred zimou, čo je dôležité pre jeho zdravý rast a vývoj v nasledujúcom roku.

[sc name=”reklama_1″ ][/sc]

Jarné sadenie cesnaku môže byť tiež úspešné, najmä ak je zvolené obdobie, keď je Mesiac v správnej fáze. Väčšina záhradkárov však preferuje jesenné sadenie, pretože poskytuje cesnaku viac času na vývoj a zvyčajne vedie k lepšej úrode.

Vedľa lunárneho kalendára je dôležité venovať pozornosť aj iným faktorom, ako sú kvalita pôdy, správne hnojenie, zavlažovanie a umiestnenie v záhrade. Cesnak preferuje dobre priepustnú pôdu bohatú na organické látky a slnečné stanovište. Pravidelné monitorovanie týchto podmienok môže v kombinácii s lunárnym kalendárom maximálne podporiť rast a výnosy cesnaku.

Lunárny kalendár a jeho vplyv na rastliny

Lunárny kalendár vychádza z mesačných cyklov a je založený na presvedčení, že rôzne fázy Mesiaca majú rôzny vplyv na rastliny. Fázy od novu po spln sa považujú za obdobie rastu, keď je vhodné sadiť a siať rastliny, ktoré rastú nad zemou. Naopak, fázy od splnu po nov sú vhodné na sadenie rastlín, ktoré rastú pod zemou, vrátane cesnaku.

Kedy sadiť cesnak

Cesnak je typickou rastlinou, ktorá sa sadí v období, keď mesiac ubúda (t.j. od splnu po nov). Najlepšie obdobie na sadenie cesnaku podľa lunárneho kalendára zvyčajne pripadá na jesenné mesiace, najmä október a november, ale môže zahŕňať aj rané jarne obdobie.

Jesenné sadenie cesnaku

  • Október a November: Toto obdobie je ideálne pre sadenie zimného cesnaku. Mesiac v ubúdajúcej fáze podporuje rast koreňov, čo je dôležité pre zimný cesnak, aby sa dobre zakorenil pred zimou.
[sc name=”reklama_2″ ][/sc]

Jarné sadenie cesnaku

Marec a Apríl: Pre tých, ktorí uprednostňujú jarne sadenie, sú tieto mesiace ideálne. Výber správnych dní podľa fáz Mesiaca môže pomôcť podporiť rast koreňov a následný rast cesnaku.

REKLAMA

Tipy pre úspešné sadenie cesnaku

  1. Pripravte pôdu: Pôda by mala byť dobre pripravená, bohatá na organickú hmotu a s dobrým odvodnením.
  2. Vyberte kvalitné strúčiky: Používajte zdravé, nepoškodené a silné strúčiky na sadenie.
  3. Dodržujte správne rozostupy: Cesnak by mal byť zasadený v dostatočných rozostupoch, aby mal dosť miesta na rast.
  4. Zabezpečte adekvátne zalievanie: Cesnak nevyžaduje veľa vody, ale je dôležité udržiavať pôdu vlhkú, najmä v období po sadení.

Sadzenie cesnaku podľa lunárneho kalendára môže byť pre záhradkárov zaujímavým a obohacujúcim experimentom. Aj keď vedecké dôkazy o vplyve lunárneho kalendára na rast rastlín sú obmedzené, mnoho ľudí hlási pozitívne skúsenosti.

[sc name=”reklama_3″ ][/sc]

Video o sadení cesnaku

Kedy je najlepší čas na sadenie cesnaku?

Cesnak sa zvyčajne sadí na jeseň, ideálne v októbri alebo novembri, pred prvými mrazmi. Jarné sadenie je tiež možné, ale odporúča sa skorá jar, keď pôda začne byť spracovateľná.

Ako hlboko by som mal sadiť cesnak?

Strúčiky cesnaku by ste mali sadiť asi 5 cm hlboko, s ostrým koncom smerujúcim nahor. Medzi jednotlivými strúčikmi by mal byť rozostup približne 10 až 15 cm.

Ako sa starať o cesnak po zasadení?

Cesnak vyžaduje minimálnu starostlivosť. Dôležité je udržiavať pôdu vlhkú, ale nie premočenú, a udržiavať oblasť okolo rastlín bez buriny.

Ako vybrať správne strúčiky na sadenie?

Vyberte veľké, zdravé strúčiky bez známok plesní alebo poškodenia. Ideálne používajte strúčiky špeciálne určené na sadenie, ktoré kúpite v záhradníctve alebo špecializovaných predajniach.

Musím cesnak hnojiť?

Cesnak sa najlepšie darí v bohatej, dobre odvodnenej pôde. Pred sadením môžete pôdu obohatiť kompostom alebo zrelým hnojom, ale počas rastu cesnaku už ďalšie hnojenie zvyčajne nie je potrebné.

Ako rozpoznať, kedy je cesnak pripravený na zber?

Cesnak je obvykle pripravený na zber, keď jeho listy začnú žltnúť a ohýbať sa k zemi, čo sa zvyčajne stáva v skorom letnom období.

Môžem sadiť cesnak, ktorý kúpim v obchode?

Áno, ale môže byť menej úspešný, pretože niektorý obchodný cesnak môže byť ošetrený tak, aby neklíčil. Pre lepšie výsledky odporúčame použiť certifikované sadbové cesnakové strúčiky.

Ako ovplyvňujú klimatické podmienky sadenie cesnaku?

Cesnak je odolný voči chladu a môže dobre znášať miernu zimu. V extrémne chladných oblastiach môže byť potrebné cesnak chrániť mulčom počas zimy.

Potrebujem rotovať sadenie cesnaku každý rok?

Áno, je dobré praktizovať rotáciu plodín. Sadenie cesnaku na rovnaké miesto každý rok môže zvyšovať riziko chorôb a škodcov.

[sc name=”reklama_end” ][/sc]
Ďalšie inšpirácie