Preskočiť na obsah

Jednoduché pravé makrónky, originálny recept

Jednoduché pravé makrónky, originálny recept

Makrónky sú malebné, farebné a sofistikované sušienky, ktoré majú svoje korene v tradičnej francúzskej kuchyni. Tieto malé sladkosti sa stali synonymom luxusu, elegancie a lahodnosti, a to nielen vo Francúzsku, ale po celom svete.

Tento recept vychádza z osvedčených francúzskych postupov, ktoré zaručujú vytvorenie makróniek s dokonalou konzistenciou a lahodným plnením. Základ makróniek tvorí bohatá zmes mandľovej múky, cukru a bielkov, ktorá po vypečení vytvára charakteristický lesklý povrch a jemnú, mierne chrumkavú textúru.

Ale to, čo robí makrónky skutočne nezabudnuteľnými, je ich plnenie. Medzi dvoma polovičkami sušienky môžete nájsť širokú škálu plní – od jemných krémov, cez ovocné džemy, až po luxusné čokoládové alebo malinové ganache. Plnenie dodáva makrónkam ich bohatú chuť a zároveň zabezpečuje, aby boli vnútri vláčne a vonkajšok zas mierne chrumkavý.

Či už ste začínajúci gurmán alebo skúsený kuchár, tento jednoduchý recept vám umožní ponoriť sa do sveta francúzskej kuchyne a pripraviť dávku tých najluxusnejších sušienok. Každý kúsok je skutočným umeleckým dielom, ktoré nielen poteší oko svojou farebnosťou a dokonalosťou, ale aj rozpúta pravú chuťovú slávnosť na jazyku. Pripravte sa na gastronomický zážitok, ktorý sa vám bude rozplývať v ústach!

REKLAMA

Kuchárska kniha týždňa

Cukráreň Petry Tóthovej - kúpite na Martinus.sk

Pripravte si sladkosti na úrovni francúzskych cukrární! Petra Tóthová, odborná porotkyňa z populárneho programu Pečie celé Slovensko, vás zasvätí do sofistikovanej techniky cukrárskeho remesla... Zobraziť viac

Ingrediencie na makrónky

Makrónky 

Maslový krém 

Postup prípravy makróniek

Príprava

Do misky si preosejeme práškový cukor a mandľovú múku. Odložíme bokom. 

Šľahanie

V druhej miske vyšľaháme bielka izbovej teploty, ktoré sme mali v tej istej miske prikryté potravinovou fóliou aspoň 1 deň do nie príliš tuhého snehu. Postupne zašľahávame kryštálový cukor. Pridáme vanilku a ak chceme makrónky farebné pridáme aj farbivo a šľaháme, kým sa nebudú tvoriť dlhé, lesklé vrcholy.  

Miešanie ingrediencií

Ručne postupne primiešavame suché preosiate ingrediencie a jemne premiešame. Výsledná zmes má vyzerať ako tečúca láva, ktorá drží svoj tvar aspoň 20 sekúnd.  

Príprava plechu

Plech vystelieme silikónovou podložkou na makrónky a pomocou cukrárenského vrecka s hladkou špičkou robíme približne 3 centimetrové kopčeky. Potom plechom niekoľkokrát buchneme o stôl, aby sa z makróniek uvoľnili všetky bublinky. Necháme odležať aspoň 40 minút, kým sa vrch makróniek nelepí pri dotyku prstom.  

Pečenie

Pečieme pri 150 °C cca 15 minút. Správne upečená makrónka má mať akoby oddelenú nožičku a lesklý a hladký povrch. Pred vybratím z plechu necháme úplne vychladnúť. 

Varenie

V hrnci si zmiešame cukor a vodu, za stáleho miešania zahrievame na miernom ohni, kým sa cukor úplne nerozpustí. Zvýšime teplotu a privedieme do varu. Do kuchynského robota dáme žĺtky a šľaháme do zhustnutia a peny, potom postupne prilievame horúci sirup a pokračujeme v šľahaní, kým žĺtková zmes nevyhladne na izbovú teplotu.  

Príprava krému

Postupne pridávame maslo po menších kockách a každú kocku poriadne zašľaháme. Pridáme vanilku a soľ a šľaháme, kým nebude krém hladký( cca 5 – 6 minút). V prípade potreby môžeme pridať farbivo.  

Podávanie

Na každú makrónku nanesieme plnku a prilepíme s druhou. Hotové makrónky môžeme nechať chvíľu odležať pred podávaním.  

Vianoce prichádzajú!

Ozdobte si svoj domov nádhernými vianočnými prvkami pre sviatočnú sezónu. Držiaky na sviečky, jasličky, girlandy na dvere či stolové dekorácie a samozrejme neodmysliteľný vianočný stromček vytvoria tú pravú sviatočnú náladu. Keď vo vzduchu zavoňajú prvé vianočné koláče, všetko bude už dokonale vyzdobené a pripravené.

REKLAMA

Najlepšie kuchynské pomôcky

Videorecept na makrónky

Najčastejšie otázky o makrónkach

Čo sú makrónky?

Makrónky sú malé, okrúhle sušienky pôvodom z Francúzska, vytvorené z mandľovej múky, bielkov a práškového cukru. Charakterizuje ich lesklý povrch a chrumkavá textúra zvonka, zatiaľ čo vnútri sú mäkké a vláčne.

Aké sú tradičné príchute makróniek?

Medzi najobľúbenejšie príchute patria čokoláda, vanilka, malina, citrón, pistácia a káva. Existuje však mnoho variácií a možností na experimentovanie.

Ako dlho vydržia makrónky čerstvé?

Makrónky sú najlepšie konzumovať do 1-2 dní od ich výroby, ale môžu vydržať v chladničke až týždeň v dobre uzavretom obale.

Prečo moje makrónky nemajú hladký povrch?

Nerovný povrch môže byť výsledkom príliš hrubého mandľového múčnika alebo nedostatočného premiešania cesta.

Je možné pripraviť makrónky bez orechov pre alergikov?

Áno, existujú alternatívne recepty, ktoré využívajú napríklad múku z ľanových semien alebo sezamu namiesto mandľovej múky.

Môžem využiť obyčajný cukor namiesto práškového cukru pri výrobe makróniek?

Práškový cukor je preferovaný pre jemnejšiu textúru, ktorú dodáva makrónkam. Obyčajný cukor by mohol zanechať hrudky v ceste.

Ako skladovať hotové makrónky?

Odporúča sa skladovať ich v chladničke v dobre uzavretom obale a pred konzumáciou ich nechať aklimatizovať pri izbovej teplote asi 15-20 minút.

Je možné zamraziť makrónky?

Áno, makrónky môžete zmraziť v dobre uzavretom obale až na 3 mesiace. Pred konzumáciou ich však nechajte rozmraziť pri izbovej teplote.

Prečo sa moje makrónky pri pečení lepia na papier?

To môže byť dôsledkom nedostatočného vysušenia makróniek pred pečením alebo príliš vysokou teplotou počas pečenia.

REKLAMA
85x hodnotené
Ďalšie inšpirácie

Napíšte komentár k článku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *