Preskočiť na obsah

Marhuľový chlieb za menej ako hodinu, rýchly a chutný recept

Marhuľový chlieb je ako letný deň uložený v jednom útulnom kúsku pečiva, ktorý sľubuje potešenie pre každého, kto si ho dopraje. Jeho príprava je akousi poctou sezónnym plodom, ktoré dodávajú tomuto receptu svoju nezameniteľnú chuť a šarm. Predstavte si sladké, šťavnaté marhule, ktoré sa prepletajú s lahodným cestom, tvoriac dokonalú harmóniu chutí, ktorá vás ihneď prenesie na slnečnú lúku plnú kvitnúcich marhuľových stromov.

Ingrediencie, ako sú hladká múka, kryštálový a hnedý cukru, spolu s maslom a vanilkovým extraktom, sú základnými piliermi, na ktorých stojí tento recept. Hnedý cukor pridáva bohatú karamelovú hĺbku, zatiaľ čo vanilka vnáša jemnú, ale výraznú arómu, ktorá perfektne dopĺňa sladkosť marhúľ. Prášok do pečiva a štipka soli zase zabezpečujú, že výsledný chlieb bude mať tú správnu textúru a chuť, ktorá vás neomrzí.

Tento marhuľový chlieb nie je len obyčajným pečivom; je to výtvor, ktorý v sebe ukrýva lásku k pečeniu, radostnú anticipáciu letných mesiacov a spomienky na sladké chvíle strávené s blízkymi. Postup jeho prípravy je ako tanec – spojenie suchých a mokrých ingrediencií v dokonale vyvážený rytmus, ktorý končí vo vôni rozpáleného leta plného zrelých marhúľ.

Každý krok, od predhrievania rúry, cez miešanie ingrediencií, až po pečenie, je plný očakávania a predstavuje cestu k finálnemu triumfu – zlatistému chlebíku s kúskami sladkých marhúľ, ktoré sa rozplývajú na jazyku. A nezabudnime na krúžky mandlí, ktoré poskytujú krásny kontrast textúr a dodávajú celému chlebíku ľahkú orieškovú poznámku.

Marhuľový chlieb je viac ako len jedlo. Je to oslava leta, prírody a jednoduchých potešení, ktoré nám život prináša. A či už si ho doprajete k raňajkám s kávou alebo ako sladkú pochúťku k popoludňajšiemu čaju, vždy vám ponúkne chvíľku čistého gastronomického blaženstva, ktorú si budete chcieť opäť a znova vychutnať.

Recept Marhuľový chlieb

Ingrediencie

 • 240 g hladkej múky
 • 100 g kryštálového cukru
 • 100 g hnedého cukru
 • 1 a ½ ČL prášku do pečiva
 • Štipka soli
 • 1 vajce
 • 240 ml mlieka
 • 80 g masla
 • 1 ČL vanilkového extraktu
 • 300 g marhúľ alebo podľa chuti
 • 35 g mandlí

Postup

 1. Rúru si predhrejeme na 180 °C a formu na chlebík si vymažeme olejom a vysypeme múkou.
 2. Do misy dáme cukor, múku, prášok do pečiva, soľ a poriadne premiešame.
 3. V druhej mise vyšľaháme vajce, mlieko, rozpustené maslo a vanilku do hladka ( asi 1 minútu). Postupne pridáme asi na 4 krát suché ingrediencie a po každom prisypaní zašľaháme.
 4. Cesto nalejeme do pripravenej formy a pečieme 45-50 minút alebo kým špáradlo zapichnuté doprostred nevyjde čisté.
 5. Po dopečení necháme chladnúť najskôr vo forme asi 5 minút a potom vyklopíme na mriežku a necháme úplne vychladnúť.

Marhuľový chlieb otázky a odpovede

Môžem použiť konzervované marhule namiesto čerstvých?

Áno, môžete použiť konzervované marhule, ale odporúča sa ich najprv dobre scediť, aby sa odstránil prebytočný sirup alebo voda, ktorá by mohla ovplyvniť konzistenciu cesta.

Aký typ múky je najlepší na marhuľový chlieb?

Pre tento recept je ideálna hladká múka, ktorá zabezpečí jemnú a ľahkú textúru chleba. Ak hľadáte zdravšiu alternatívu, môžete skúsiť celozrnnú múku, ale výsledok môže byť trochu hustejší.

Môžem v recepte nahradiť hnedý cukor iným typom cukru?

Áno, hnedý cukor môžete nahradiť bielym kryštálovým cukrom alebo kokosovým cukrom. Hnedý cukor však pridáva chlebu dodatočnú vlhkosť a karamelovú chuť.

Ako dlho vydrží marhuľový chlieb čerstvý?

Marhuľový chlieb vydrží pri izbovej teplote 2-3 dni, ak je dobre zakrytý. Pre dlhšiu trvanlivosť ho môžete uskladniť v chladničke, kde vydrží približne týždeň.

Je možné marhuľový chlieb zmraziť?

Áno, marhuľový chlieb môžete úspešne zmraziť. Zabaľte ho do potravinárskej fólie a potom do alobalu alebo vložte do mrazničky vhodného vrecka. Vydrží tak až 3 mesiace. Pred podávaním nechajte chlieb postupne rozmraziť pri izbovej teplote.

Aké sú najlepšie tipy na dokonalý marhuľový chlieb?

Použite zrelé, ale pevné marhule pre najlepšiu chuť a textúru.
Nezmiešavajte cesto príliš dlho, aby ste predišli tvrdému a gumovitému výsledku.
Pred vložením do rúry posypte vrch chleba mandľami, čo pridá krásnu kôrku a orieškovú chuť.
Vždy používajte špáradlo na testovanie; chlieb je hotový, keď špáradlo vytiahnete čisté.

Môžem do cesta pridať iné ovocie alebo oriešky?

Áno, môžete experimentovať s pridaním iného druhu ovocia, ako sú hrozienka, čučoriedky alebo nakrájané orechy, ako sú vlašské orechy alebo pekanové orechy, pre zmenu chuti a textúry.

Ako mám skladovať marhuľový chlieb, aby zostal čo najdlhšie čerstvý?

Na uchovanie čerstvosti zabaľte chlieb do potravinárskej fólie alebo ho uložte v uzavretom obale. Pre extra ochranu pred vysychaním ho môžete skladovať v chladničke, ale nezabudnite ho nechať zohriať na izbovú teplotu pred podávaním.

Ďalšie inšpirácie
Skip to content