Ľudia pestujú cesnak od samého začiatku zaznamenanej histórie. Starovekí Egypťania kŕmili cesnakom robotníkov, ktorí stavali veľké pyramídy, veriac, že ich udrží zdravých a silných. V starovekej Číne bol cesnak známy ako všeliek na hnačku a črevné parazity. Na indickom subkontinente sa verilo, že cesnak lieči artritídu, zatiaľ čo v Európe sa považoval za prostriedok na odháňanie všetkého, čo v noci straší.
Dnes je cesnak najznámejší v kulinárskom svete pre svoju intenzívnu arómu a schopnosť zvýrazniť chuť jedál. Napriek tomu, že cesnak je bežne vylúčený z mnohých obedových menu (starovekí Gréci museli pred vstupom do chrámu Kybele prejsť testom cesnakového dychu), jeho všadeprítomnosť pomohla vytvoriť množstvo povier, folklóru a úplných nepravdivých tvrdení o jeho ospevovaných vlastnostiach.p
Cesnak je naozaj superpotravina
Cesnak je naozaj veľmi dobrý pre vaše zdravie. Jedným z dôvodov, prečo okolo tejto pikantnej zeleniny existuje toľko mýtov, sú jej skutočne pozoruhodné vlastnosti.
Nutrične určite spĺňa kvalifikáciu superpotraviny; je bohatý na horčík – základnú zložku doslova stoviek metabolických procesov – a má vysoký obsah vitamínu B6, ktorý je spojený so zdravím mozgu a produkciou červených krviniek. Je tiež nabitý vitamínom C, má nízky obsah tuku a je vynikajúcim zdrojom železa a draslíka, dvoch základných zložiek, ktoré podporujú rast a pomáhajú pri presune živín po tele.
Niektoré nepravdivé fakty uvedené nižšie sú v skutočnosti zbierkou poloprávd, preháňaní alebo skutočných omylov, z ktorých mnohé vychádzajú z dobre mienených rád. Pod každým extravagantným tvrdením sa skrýva zrnko pravdy a cesnak, zbavený svojich mystických vlastností a Instagramových hyperbôl, zostáva fantastickým, zdravým a lahodným prídavkom do vyváženej stravy.
Mýtus: Cesnak je potrebný na detox
Rýchle vyhľadávanie zdravotných výhod cesnaku na Googli odhalí stránku za stránkou, ktoré vychvaľujú jeho cnosti ako základnej súčasti detoxikačnej rutiny každého človeka. Doplnky a šaláty sú zahrnuté spolu so surovými cesnakovými očistami, vývarmi, nechutnými tinktúrami, divým cesnakovým pestom a cesnakovo voňajúcimi kúpeľnými procedúrami. Všetko to znie veľmi presvedčivo, no prichádza to s dôležitou poznámkou: Vaše telo nepotrebuje detoxikáciu.
Študenti anatómie vedia, že naše telo je navrhnuté tak, aby sa samo detoxikovalo prostredníctvom veľkolepého orgánu, označovaného ako pečeň. Tento “hepatický systém” tvorí druhý najväčší orgán v ľudskom tele po koži a neúnavne pracuje na odstraňovaní nežiaducich toxínov z tela. Jeho samotná prítomnosť robí potrebu detoxikačného režimu skôr vedľajšou pravdou.
Napriek tomu má zmysel, že strava hrá úlohu pri udržiavaní zdravých funkcií pečene. Pečeň preplnená príliš veľkým množstvom cukru alebo naložená alkoholom nemôže správne fungovať a v najhoršom prípade umožňuje, aby sa toxíny hromadili na nebezpečnej úrovni.
Našťastie, cesnak môže pomôcť. Podľa štúdie v časopise Avicenna Journal of Phytomedicine pravidelná konzumácia cesnaku pomáha chrániť pečeňové bunky pred nadmerným používaním voľne predajných liekov proti bolesti. Jeho surová forma bola preukázaná ako riziko redukujúce ochorenie tukovej pečene u mužov, podľa ďalšej štúdie v časopise Diabetes, Metabolic Syndrome and Obesity.
Mýtus: Upíri nenávidia cesnak
Takmer každý, koho sa spýtate, by vedel vymenovať základné ochrany proti náhlemu a nečakanému útoku upíra: kríž, slnečné svetlo, posypanie svätenou vodou a áno, cesnak! Upíri nenávidia cesnak, správne? Ako to často býva, odpoveď na túto otázku je ťažká. Mýty o upíroch sú kultúrne univerzálne a ako všetky takéto legendy je niekedy ťažké nájsť definitívny pôvodný bod. Jedným sľubným kandidátom na pôvod mýtu o upíroch je zdravotný stav známy ako porfýria.
Podľa Biology Dictionary je porfýria typ anémie spôsobený deficitom enzýmu súvisiaceho so syntézou hemu, esenciálnej molekuly obsahujúcej železo a slúžiacej ako prekurzor hemoglobínu. Osoby postihnuté týmto stavom často zažívajú precitlivenosť na svetlo a ustupujúce ďasná, čo môže byť esteticky zamieňané za pár lesklých zubov.
Zatiaľ čo pitie ľudskej krvi by teoreticky mohlo poskytnúť úľavu od symptómov spojených s porfýriou, zdá sa to dosť nepravdepodobné. Napriek tomu určité zlúčeniny obsiahnuté v cesnaku indukujú enzým redukujúci hem, čo by výrazne zhoršilo symptómy porfýrie, vedúce k pomerne prekvapivému záveru. Aj keď skutoční upíri zostávajú obmedzení na strieborné plátno, podozriví upíri minulých rokov mohli skutočne nenávidieť cesnak.
Mýtus: Cesnak pomáha pri chudnutí
Reči o superpotravinách, vitamínoch a mineráloch nevyhnutne vedú k diskusii o diétnych výhodách akéhokoľvek jedla. Od tipov na chudnutie od celebrít až po články vychvaľujúce schopnosť cesnaku pomôcť ľuďom schudnúť – ak sa konzumuje surový.
Niektoré tvrdenia sa však zdajú byť nepravdivejšie ako iné. Napríklad cesnak obsahuje zlúčeninu známu ako alicín, a podľa článku publikovaného v American Journal of Hypertension, alicín skutočne potláča chuť do jedla. Napriek tomu, ako by vám mohol potvrdiť každý, kto dokázal zjesť celé balenie Oreo aj po nasýtení, chudnutie je viac než len prestať jesť, keď ste plní.
Štúdia o chudnutí publikovaná v Journal of Advanced Biomedical Research pozorovala zníženie telesnej hmotnosti medzi pacientmi po 15 týždňoch suplementácie cesnakom, čo ponúka zjavný dôkaz, že cesnak je účinným nástrojom na chudnutie. Štúdia však zároveň priznáva, že je potrebné ďalšie podrobné skúmanie, aby sa dali urobiť definitívne tvrdenia.
Mýtus: Cesnak lieči infekcie uší
Vkladanie cesnaku do ucha na pomoc pri liečbe vnútorných infekcií uší je na vrchole dlhého zoznamu domácich liekov, ktoré by sa nikdy nemali skúšať. Tento mýtus sa zdá byť založený – ako mnoho mýtov – na určitých faktoch o antimikrobiálnej účinnosti cesnaku.
Podľa Frontiers in Micrology, antimikrobiálne vlastnosti cesnaku sa nachádzajú v zlúčenine allium – rovnaká zlúčenina, ktorá dáva rodu jeho názov a cesnaku jeho charakteristický zápach. V testoch aplikácie vodného extraktu z cesnaku preukázali antibakteriálne pôsobenie proti niekoľkým patogénom nebezpečným pre ľudí, ako sú E. coli a salmonela.
Ďalšie štúdie – ako napríklad štúdia z roku 2020 publikovaná v Trends in Food Science and Technology – naznačujú, že cesnak môže mať aj antivírusové vlastnosti, ktoré pomáhajú bojovať proti infekciám, ako je hepatitída, chrípka a bradavice. Napriek tomu, keďže infekcia je pravdepodobne za vaším ušným bubienkom, vloženie strúčika cesnaku do ucha nie je riešením, pretože, podľa Dr. Roya Benarocha na Consultant 360, nedostane sa na miesto infekcie (a pretože vkladanie čohokoľvek tak ďaleko do ucha nie je dobrý nápad).
Použitie cesnakového oleja je tiež zbytočné, pretože ušný bubienok je úmyselne neporézny. Tekutina prenikajúca do stredného ucha by mohla prejsť len cez perforovaný ušný bubienok; použitie cesnaku pri takom stave je veľmi nevhodné. Takže, aj keď mnoho stavov prosperuje z topických antibakteriálnych mastí, stredné ucho nie je jedným z nich.
Mýtus: Komáre nenávidia cesnak
Máloktorá vec môže pokaziť deň na vidieku s takou istotou ako neustále bzučanie najstaršieho nepriateľa ľudstva – komára. Podľa Timoteja Wingarda – autora knihy The Mosquito: A Human History of Our Deadliest Predator – komár je zodpovedný za predčasnú smrť viac ako polovice všetkých ľudí, ktorí kedy žili. Pokusy zničiť túto pliagu počas 50. rokov – s nádejou na odstránenie malárie – sa ukázali ako neúspešné a následné snahy čelili podobným prekážkam.
Existujú dve hlavné teórie týkajúce sa potenciálnej profylaktickej povahy cesnaku, pokiaľ ide o krv sajúce tvory. Prvá myšlienka je, že by mohol nejako znečistiť samotnú krv. Podľa správy publikovanej v Medical and Veterinary Entomology boli komáre ochotné konzumovať krv tých, ktorí jedli cesnak, aj tých, ktorí sa cesnaku vyhli, rovnako. Takže, aj keď cesnak môže pridať trochu šmrncu inak nevýraznej krvavej hostine, komárom sa zdá, že im chuť nevadí.
Druhá teória vychádza z jednej z najznámejších vlastností cesnaku: jeho štipľavej arómy. Opäť je tu alicín v centre pozornosti: obsahuje takzvané prchavé organické sírové zlúčeniny, skrátene VOSCs. Prepichnutie kože strúčika cesnaku uvoľňuje tieto zlúčeniny, a po požití alebo manipulácii zostáva vôňa ešte nejaký čas. Bohužiaľ, podľa Mosquito Reviews topická aplikácia cesnaku nie je účinným repelentom.
Falošný mýtus: Neexistuje niečo ako príliš veľa cesnaku
Každý zažil náhlu, nevysvetliteľnú a iracionálnu chuť zdvojnásobiť množstvo cesnaku v akomkoľvek recepte. Veda možno nikdy nezistí, odkiaľ takýto impulz prichádza, ale vedie k otázke, koľko cesnaku je príliš veľa?
Najprv, ako pri väčšine vecí, je kľúčová moderácia. Aj keď štúdie ukázali, že cesnak môže byť prospešný pre pečeň, príliš veľa cesnaku ju môže tiež aj poškodiť. Podľa správy publikovanej v Tropical Gastroenterology je presná toxicita cesnaku neznáma. Napriek tomu sa zdá byť relatívne nízka, vzhľadom na to, že neexistujú oficiálne usmernenia o tom, koľko cesnaku by človek mal alebo nemal konzumovať. Zdravotné varovania však tu nekončia.
Podľa Ministerstva poľnohospodárstva USA by sa domáci cesnakový olej mal skladovať v chladničke pri teplote 4°C alebo nižšej a spotrebovať do siedmich dní, aby sa predišlo riziku vystavenia botulizmu.
Podobne, príliš veľa cesnaku môže spôsobiť viac ako len nepríjemný dych. Existuje niekoľko vedľajších účinkov cesnaku, vrátane gastrointestinálneho diskomfortu, pálenia záhy a hnačky. Cesnak je tiež známy spúšťač pre ľudí so syndrómom dráždivého čreva a je vysoko na zozname potravín, ktorým by sa mali vyhnúť tí, ktorí sú náchylní na GERD alebo reflux kyseliny.
Mýtus: Cesnak lieči akné
Akné je dlhodobo prekliatím dospievajúcich, a keďže niektorí dospelí stále hlásia symptómy aj v štyridsiatke, nie je prekvapujúce, že sa čas od času objavili rôzne domáce lieky.
Hoci je ťažké určiť presný pôvod tohto mýtu, najzrejmejším vinníkom sú liečivé vlastnosti alicínu. Všeobecná reputácia cesnaku ako liečebného prostriedku takmer určite podporila experimentovanie s aplikáciami počas storočí. Medzitým jeho preukázaná účinnosť ako antibakteriálneho prostriedku a poznaná účinnosť proti psoriáze – ako naznačuje British Journal of Pharmacology – dodáva dôveryhodnosť myšlienke, že trochu cesnaku na vyrážku môže byť všeliek, ktorý spoločnosť hľadala.
Bohužiaľ, veci sú zriedka tak jednoduché. Podľa štúdie publikovanej v Current Health Sciences Journal cesnak pôsobil ako zhoršujúci faktor; topické aplikácie cesnaku zhoršili akné, nie ho zlepšili. Veci sa ešte zhoršujú pri prechode zo surového cesnaku na koncentrovanejšie, naturopatické, voľne predajné lieky. V štúdii publikovanej v Annals of Burns and Fire Disasters výskumníci poznamenali potenciálne nástrahy používania cesnaku, prirovnávajúc jeho účinok k chemickému popáleniu. Indický Dermatologický Online Journal súhlasil, uvádzajúc, že “stupeň popálenia je priamo úmerný množstvu cesnaku, trvaniu expozície, prítomnosti predchádzajúcich kožných ochorení a citlivosti pokožky.”
Mýtus: Cesnak lieči nachladnutie
Existuje viac domácich liekov na nachladnutie ako tajných položiek menu v Taco Bell, takže nie je prekvapujúce, že ľudia odporúčajú používať cesnak na odvrátenie sezónnych prechladnutí.
Oficiálne odporúčanie na liečbu nachladnutia je známe každému: Zostaňte hydratovaní, odpočívajte a liečte symptómy voľnopredajnými liekmi proti bolesti. Napriek tomu bieda päťdňového nachladnutia povzbudzuje experimentovanie s bežnými tipmi, trikmi a rodinnými tradičnými spôsobmi, ako zmierniť najhoršie, čo nachladnutie môže priniesť. Mnohé z týchto – ako napríklad jedenie vývaru a pitie pomarančového džúsu bohatého na vitamín C – pomáhajú s hydratáciou. Iné návrhy často vychádzajú z ezoterickejších zdrojov. Napríklad známy stereotyp “kŕmte nachladnutie a hladujte horúčku” bol široko vyvrátený.
Prípad cesnaku však je stále predmetom debaty. Podľa Cochrane Database of Systematic Reviews tradičné presvedčenie, že cesnak má protichrípkové vlastnosti, nie je úplne bez zásluh. Ich výskum však nenaznačil, že cesnak má vplyv na priebeh rinovírusu. Namiesto toho naznačil, že konzumácia cesnaku pomáha predchádzať nachladnutiu. Jednoducho povedané, subjekty, ktoré dostávali cesnakové doplnky počas troch mesiacov, ochoreli menej ako tí, ktorí dostávali placebo.
Takže cesnak vám nepomôže prekonávať nachladnutie, ale pravidelný príjem môže zabrániť, aby ste ho chytili.
Mýtus: Cesnak neznižuje horúčky
Väčšina mýtov uvedených vyššie je relatívne neškodná. Keďže cesnak je zdravá, nízkokalorická zelenina nabitá vitamínmi a minerálmi a chuťovým profilom, ktorý presahuje jeho váhu, pridanie trochu cesnaku do stravy je všeobecne prospešné. Pravda, cesnak má občas vedľajšie účinky, ale väčšinou, pokiaľ ho ľudia konzumujú s mierou, prospeje ich celkovému zdraviu.
Väčšina problémov spojených s konzumáciou cesnaku vzniká nie z jeho jedenia, ale z jeho použitia ako topickej liečby. Bojovať s akné alebo odháňať krv sajúci hmyz je jedna vec; použiť cesnak na zníženie horúčky u dieťaťa je úplne iná.
Mýtus, že trenie surového cesnaku na kožu dieťaťa môže znížiť horúčku, nie je len fakticky nesprávny; je to tiež nebezpečné. Správa v Journal of Paediatric Emergency Care podrobne opisuje závažnosť popáleniny, ktorú utrpelo 15-mesačné dieťa potom, čo jej matka natrela surový cesnak na jej chodidlá v snahe znížiť horúčku. Indický Dermatologický Online Journal tiež varoval pred používaním cesnaku ako domáceho lieku, podrobne opisujúc utrpenie 60-ročnej ženy, ktorá trpela chemickými popáleninami po nanesení cesnakovej pasty na jej stehno. Skrátka, neexistuje dôkaz, ktorý by podporoval účinnosť topického cesnaku ako prostriedku proti horúčke, a existuje veľa príkladov, ktoré ukazujú, že to len zhoršuje situáciu, takže tento mýtus je najlepšie nechať v histórii.