Preskočiť na obsah

Najkyslejšie cukríky na svete prichádzajú s vážnym varovaním. Ochutnali ste ich?

...

Väčšina z nás pravdepodobne pozná ten nedobrovoľný drsný pocit, keď cmúľame kyslý cukrík — ale čo by ste povedali na to, že zjete cukrík tak kyslý, že na jeho obale je varovanie? Odpoveď nájdete v britských cukríkoch nazývaných Black Death Mega Sours.

Obal cukríkov Black Death Mega Sours prichádza s varovaním, že nie sú vhodné pre deti mladšie ako 8 rokov. Webová stránka predávajúca tieto cukríky rozširuje toto varovanie s poznámkou: “Nadmerná konzumácia v krátkom časovom období môže spôsobiť dočasné podráždenie úst a/alebo žalúdku.” Tieto varovania nezostali nepovšimnuté. Jedna používateľka TikToku, @underratedhijabi, získala milióny zhliadnutí za ochutnávku týchto cukríkov, pri ktorej v reakcii na ich intenzívnu kyslú chuť kričala a šklbala sa. Samozrejme, ďalší TikTokeri tiež vyskúšali túto výzvu s podobnými alebo rovnakými cukríkmi. Nie je však isté, či sú ich reakcie autentické alebo hrané na kameru. Avšak, varovanie na obale môže mať nejaký základ: Kyslé cukríky sú dosť kyslé a táto kyselina je známa tým, že môže dráždiť ústa a žalúdok citlivejších ľudí, ale zvyčajne iba pri nadmernej konzumácii.

Môže mi to naozaj spáliť jazyk?

Konkrétne, existujú fámy, že kyslé cukríky ako napríklad Black Death môžu spáliť chuťové poháriky na jazyku. Je to preto, že kyselina v kyslých cukríkoch (a najmä v ultra-intenzívnych kyslých cukríkoch) dráždi jazyk podobným spôsobom ako čili papričky alebo pikantné jedlo. V skutočnosti pravdepodobne vaše chuťové poháriky nespáli — len môžete mať taký pocit. Existujú však prípady, kedy sa zdá, že kyslé cukríky spálili jazyky spotrebiteľov. To sa stalo modelke a autorke kuchárskych kníh Chrissy Teigen v roku 2020: Čelila tehotenským chutiam, zjedla veľa kyslých cukríkov a zverejnila video so svojím jazykom, ktorý vyzeral byť škvrnitý a odfarbený.

Tento druh popáleniny je považovaný za nepravdepodobný, ale môže byť reálnejší pri ultra-kyslých cukríkoch ako Mega Sours. Existujú príbehy ľudí (zvyčajne detí), ktoré dostali tieto popáleniny z kyslých cukríkov, ako Black Death alebo Warheads. Tieto príbehy sú však niekedy senzacionalizované a bez zrejmých dlhodobých následkov: Koniec koncov, tieto cukríky sú schválené na predaj, hoci niektoré majú varovania, že nie sú vhodné pre mladšie deti, ktoré môžu byť citlivejšie na kyselinu. Nie sú to len cukríky Black Death s varovaniami: Niektoré cukríky Warheads sú odporúčané pre deti staršie ako 4 roky. V každom prípade, poškodené chuťové poháriky by mali byť nahradené novými do niekoľkých dní.

Ďalšie nebezpečenstvo kyslých cukríkov

Pravdepodobne nie je prekvapením, že zubári všeobecne nemajú radi cukríky, pretože sú známe tým, že spôsobujú zubný kaz. Ale zubári majú často negatívny postoj najmä ku kyslým cukríkom, kvôli ich kyslým vlastnostiam — a ich nesúhlas sa vzťahuje na všetky kyslé cukríky, nielen na tie intenzívne ako Black Death.

Tu je dôvod: Chuť, ktorú rozpoznávame ako kyslú, je v skutočnosti výsledkom toho, že naše chuťové poháriky spracovávajú kyselinu. Kyslé cukríky väčšinou obsahujú kyselinu citrónovú, pre dosiahnutie tej kyslej chute, ale problém je, že kyselina má tiež vedľajší účinok korózie zubov. Čo sa deje je, že kyselina z cukríka rozpúšťa zubnú sklovinu, ktorá chráni pred kazmi a rozpadom zubov. Menej skloviny znamená väčšie riziko poškodenia.

Bežné cukríky tiež spôsobujú zubný kaz, ale nepriamo: Cukor v (nekyslých) cukríkoch reaguje s baktériami v ústach, aby vytvoril kyselinu, ktorá tiež spôsobuje oslabovanie skloviny. Ale extra kyselina v kyslých cukríkoch tento proces urýchľuje, a preto ich zubári naozaj neznášajú. Najlepším spôsobom, ako sa chrániť pred týmto potenciálnym poškodením, je jednoducho nejesť kyslé cukríky, alebo nedržať v ústach kyslý cukrík príliš dlho (čo dáva kyseline viac času na pôsobenie) prípadne tým, že si po ich zjedení vypláchnete ústa vodou alebo mliekom, aby ste znížili kyslosť v ústach.

Ďalšie inšpirácie
Svetové recepty