Reklama
Nátierky

Najlepší čučoriedkový džem – výborný domáci recept

Reklama

Čučoriedkový džem je sladká a ovocná pochúťka vyrobená z čerstvých čučoriedok. Tento džem je populárny pre svoju intenzívnu chuť a vôňu čučoriedok, ktorá príjemne oživuje chuťové poháriky. Čučoriedkový džem je skvelou voľbou pre milovníkov čučoriedok, ktorí si chcú pochutnať na tejto sezónnej pochúťke počas celého roka.

Príprava čučoriedkového džemu začína výberom čerstvých a zrelých čučoriedok. Čučoriedky sa dôkladne umyjú a očistia od prípadných nezrelých alebo pokazených plodov. Potom sa čučoriedky rozdrví alebo môžu byť aj celé, podľa preferencie. Pridá sa cukor, ktorý pomáha vytvoriť sladkú chuť a konzervovať džem. Prípadne sa pridá aj citrónová šťava, ktorá dodá džemu sviežosť a oživuje chuť.

Čučoriedkový džem by mal byť uchovávaný na chladnom a tmavom mieste, čo mu umožňuje dlhšiu trvanlivosť. Je vynikajúcou voľbou pre rôzne použitia – od natierania na chlieb a pečivo po prídavok do koláčov, dezertov alebo ovocných šalátov. Jeho výrazná chuť a farba robia z čučoriedkového džemu obľúbenú pochúťku pre deti aj dospelých.

Ingrediencie

  • 1 kg čučoriedok
  • 400 g kryštálového cukru
  • Šťava z 1 citróna

Postup prípravy

  1. Čučoriedky umyjeme, necháme scediť v sitku a potom preložíme do väčšieho hrnca. Tyčovým mixérom ich rozmixujeme  a primiešame cukor. Ak nám nevadia kúsky ovocia v džeme nemixujeme alebo len časť rozmixujeme.
  2. Dáme na oheň a za stáleho miešania privedieme do varu. Pridáme šťavu z citróna a varíme ďalej na miernom ohni, kým nezačne hustnúť.
  3. Keď začne hustnúť, spravíme test hustoty. Na malý tanierik, ktorý sme si zachladili v chladničke dáme malú lyžičku džemu. Ak dostatočne stuhne, džem je hotový.
  4. Horúcim džemom naplníme sterilizované poháre a uzatvorené otočíme hore dnom.

Najčastejšie otázky

Ako dlho môžem uchovávať čučoriedkový džem?

Čučoriedkový džem môže byť dobre skladovaný po dobu približne 1 až 2 roky, pokiaľ je správne uzavretý a skladovaný na chladnom a tmavom mieste. Je dôležité sledovať akékoľvek známky zmeny farby, plesne alebo plesnivého zápachu, čo by mohlo naznačovať, že džem je zlý.

Môžem použiť mrazené čučoriedky na výrobu čučoriedkového džemu?

Áno, môžete použiť aj mrazené čučoriedky na výrobu čučoriedkového džemu. Pred použitím ich je potrebné rozmraziť a odoberať nadbytočnú šťavu, aby sa zabránilo príliš vodnatému džemu. Postupujte rovnakým spôsobom ako pri použití čerstvých čučoriedok.

Môže byť čučoriedkový džem vhodný pre diabetikov?

Čučoriedkový džem obsahuje cukor, čo môže mať vplyv na hladinu cukru v krvi. Preto je dôležité, aby diabetici konzumovali čučoriedkový džem s mierou a v rámci svojho stravovacieho plánu. Môžu sa tiež zvážiť nízkosacharidové varianty.

Reklama

Vyskúšajte tiež

Grilované paradajky s tahini dipom – najlepší recept na grilovanú zeleninu

Paradajky na grile s tahini dipom sú vynikajúcim jedlom, ktoré kombinuje svieže a sladké chute paradajok s bohatou a krémovou…

31 mája, 2023

Grilovaná špargľa – FIT recept na leto

Grilovaná špargľa je skvelá letná pochúťka, ktorá prináša do jedálnička výnimočnú chuť a textúru. Táto zelenina je bohatá na živiny…

27 mája, 2023

Grilované zeleninové špízy – vegetariánsky recept

Grilované zeleninové špízy sú výbornou voľbou pre vegetariánov, ale aj pre všetkých, ktorí radi vychutnávajú pestrofarebné a chutné jedlá. Tieto…

27 mája, 2023

Ako spracovať reďkovku – recept na nakladané reďkovky

Nakladané reďkovky sú skvelým spôsobom, ako využiť sezónne reďkovky a pridať do jedál chrumkavú a kyselo-sladkú príchuť. Tento konzervovaný pokrm…

26 mája, 2023

Citrónový džem – overený recept

Citrónový džem je vytvorený z citrónovej šťavy, citrónovej kôry, cukru a vody. Tieto ingrediencie sa spolu varia a zahustia, vytvárajúc…

24 mája, 2023

Sladká chilli omáčka – jednoduchý recept

Sladká chilli omáčka je populárna a viacúčelová omáčka, ktorá je známa svojou sladkou a pikantnou chuťou. Táto omáčka pochádza z…

24 mája, 2023
Reklama