Preskočiť na obsah

Najlepší recept na kačací vývar: Tradičná polievka plná chuti

Kačací vývar je skutočným pokladom tradičnej kuchyne, ktorý v sebe nesie nielen bohatú chuť, ale aj kúzlo domova. Jeho plná, sýta chuť dokáže premeniť jednoduchú polievku na kulinársky zážitok a pritom poskytnúť výživný základ, ideálny na sychravé dni. Pre mnohých je to pripomienka rodinných chvíľ, keď sa celá domácnosť naplní vôňou varenia. Ten hrejivý pocit, ktorý prichádza pri prvom súste kačacieho vývaru, je nezameniteľný – prináša so sebou pohodlie a pocit blízkosti, ktoré len domáce jedlá dokážu navodiť. V moderných reštauráciách našiel svoje pevné miesto, kde jeho klasická chuť rezonuje aj s náročnejšími chuťovými pohárikmi.

Ingrediencie

  • 1 kačacie trupy (alebo kačacie krídla a krky)
  • 2 mrkvy, nakrájané na väčšie kúsky
  • 1 petržlen, nakrájaný na väčšie kúsky
  • 1 cibuľa, prekrojená na polovicu (nemusí byť šúpaná, šupka dodá vývaru zlatistú farbu)
  • 2-3 strúčiky cesnaku
  • 1 malý kúsok zeleru alebo 1/4 zeleru, nakrájaný na väčšie kúsky
  • 2 bobkové listy
  • 10 guličiek čierneho korenia
  • 5 guličiek nového korenia
  • Vetvička tymiánu (voliteľné)
  • Soľ podľa chuti
  • 3-4 litre vody

Postup

  1. Príprava mäsa a zeleniny: Kačacie trupy (alebo krídla a krky) opláchnite studenou vodou, aby ste odstránili prípadné nečistoty. Ak je na nich príliš veľa tuku, môžete ho čiastočne odstrániť, no trocha tuku pomôže vytvoriť bohatú chuť vývaru.
  2. Opečenie cibule: Cibuľu prerežte na polovicu a opražte ju na sucho na panvici reznou stranou nadol, kým nezíska zlatohnedú farbu. Tento krok dodá vývaru hlbšiu chuť a krásnu farbu.
  3. Varenie vývaru: Vložte kačacie mäso do veľkého hrnca a zalejte ho studenou vodou. Priveďte vodu k varu na stredne vysokej teplote. Keď začne voda vrieť, znížte teplotu a lyžicou odstráňte penu, ktorá sa tvorí na povrchu. Tým zabezpečíte, že vývar bude čistý.
  4. Pridanie zeleniny a korenín: Do hrnca pridajte nakrájanú zeleninu (mrkvu, petržlen, zeler), opečenú cibuľu, cesnak a koreniny (bobkový list, čierne a nové korenie, tymián). Osoľte vývar, ale radšej menej, pretože ho môžete dosoliť na konci varenia.
  5. Dlhé varenie: Nechajte vývar variť na nízkej teplote asi 3-4 hodiny. Čím dlhšie budete vývar variť, tým bude chuť bohatšia. Dbajte však na to, aby sa vývar nevaril príliš rýchlo – varenie by malo byť len mierne, aby sa chuť postupne uvoľňovala.
  6. Cedenie: Po dokončení varenia vyberte mäso a zeleninu z vývaru. Vývar preceďte cez jemné sitko alebo gázu do iného hrnca alebo nádoby. Ak chcete mať vývar ešte čistejší, môžete ho preliať viackrát.
  7. Podávanie alebo skladovanie: Kačací vývar môžete okamžite podávať, napríklad s jemnou zeleninou alebo rezancami. Ak vývar nebudete používať hneď, nechajte ho vychladnúť a skladujte ho v chladničke až 3 dni, alebo ho zmrazte na neskoršie použitie.

Kačací vývar otázky a odpovede

Ako dlho by sa mal kačací vývar variť?

Kačací vývar by sa mal variť pomaly, ideálne 3-4 hodiny na nízkej teplote. Dlhé varenie umožňuje, aby sa chute z kačacieho mäsa a kostí postupne uvoľňovali a vývar získal bohatú, plnú chuť.

Môžem do kačacieho vývaru použiť iné časti kačky než trupy?

Áno, môžete použiť aj kačacie krídla, krky alebo iné časti s kosťami. Tieto časti dodajú vývaru bohatú chuť. Ak máte zvyšky kačacieho mäsa z pečenia, pokojne ich použite tiež.

Akú zeleninu mám použiť do kačacieho vývaru?

Do kačacieho vývaru je ideálne použiť klasickú koreňovú zeleninu, ako sú mrkva, petržlen a zeler. Pridať môžete aj cibuľu, cesnak a prípadne kúsok póru pre extra chuť.

Prečo sa pridáva do vývaru cibuľa so šupkou?

Cibuľa so šupkou dodáva vývaru krásnu zlatistú farbu a tiež zlepšuje jeho chuť. Ak vám záleží na farbe vývaru, určite skúste pridať cibuľu aj s vrchnou šupkou.

Môžem kačací vývar zmraziť?

Áno, kačací vývar je ideálny na zmrazenie. Po vychladnutí ho môžete rozdeliť na menšie porcie a zmraziť. V mrazničke vydrží až 3 mesiace, a môžete ho použiť ako základ pre polievky či omáčky kedykoľvek budete potrebovať.

Aký je najlepší spôsob, ako odstrániť prebytočný tuk z vývaru?

Prebytočný tuk môžete po uvarení vývaru jednoducho odstrániť pomocou lyžice. Ak máte čas, nechajte vývar vychladnúť, tuk sa na povrchu stuhne a ľahko ho zoberiete. Tuk môžete odložiť a použiť napríklad na pečenie.

Ďalšie inšpirácie