Preskočiť na obsah

Recept na panettone, originálny taliansky koláč panettone

Recept na panettone, originálny taliansky koláč panettone

Panettone je tradičný taliansky vianočný koláč, ktorý pochádza najmä z Milána. Tento výdatný dezert je známy svojou bohatou štruktúrou, ktorá je niečo medzi chlebom a koláčom. Jeho charakteristický vysoký tvar sa získava dlhodobým kvasením, čo dáva panettone jeho jedinečnú, nadýchanú textúru. Vyskúšajte tento výborný recept na panettone.

Vynikajúci panettone je bohatý na suché ovocie ako hrozienka, kandizovaný pomaranč alebo citrón, a často obsahuje aj kúsky čokolády alebo orechov. Niektoré moderné verzie môžu obsahovať aj exotické ingrediencie ako je napríklad manga alebo kardamóm. Zmes výberových ingrediencií ako maslo, vanilka a citrónová kôra spolu s dlhým kvasením zabezpečujú, že každý kúsok je vláčny a aromatický.

Zvyčajne sa pečie v papierovej forme, ktorá pomáha udržať jeho ikonický tvar. Po upečení je povrch zlatistý a chrumkavý, zatiaľ čo vnútro ostáva mäkké a vláčne. Panettone sa tradične podáva počas vianočných sviatkov a na Nový rok, ale jeho popularita rastie a stáva sa celoročnou pochúťkou. Alternatívou k tradičnému dezertu panettone je tiež kváskové panettone.

Na rezanie panettone je najlepšie použiť veľký, ostrý nôž, aby ste nepoškodili jeho chúlostivú textúru. Je vynikajúci samotný, ale môže byť podávaný aj s mascarpone, ovocnými kompótmi alebo čokoládovou polevou. V Taliansku je zvykom namáčať kúsky panettone do sladkého vína alebo likéru, čo ešte viac obohatí jeho chuťový profil.

Panettone nie je len skvelým dezertom, ale aj oblúbeným darčekom počas sviatočnej sezóny, zvyčajne zabalený v pekne navrhnutej škatuli alebo celofánovej taške. Jeho tradícia a jedinečná chuť robia z panettonu nielen výnimočnú pochúťku, ale aj symbol talianskej kultúry a pohostinnosti.

REKLAMA

Kuchárska kniha týždňa

Cukráreň Petry Tóthovej - kúpite na Martinus.sk

Pripravte si sladkosti na úrovni francúzskych cukrární! Petra Tóthová, odborná porotkyňa z populárneho programu Pečie celé Slovensko, vás zasvätí do sofistikovanej techniky cukrárskeho remesla... Zobraziť viac

Ingrediencie na panettone

Postup prípravy panettone

Miešanie ingrediencií

Do menšej misky pridáme 30 g teplého mlieka a 5 g droždia. Necháme postáť, kým sa droždie nerozpustí. Primiešame 30 g múky, prikryjeme potravinovou fóliou a necháme postáť 30 minút, alebo kým sa objem cesta nezdvojnásobí. 

Šľahanie

Cukor, žĺtky a celé vajcia vyšľaháme. Pridáme do cesta a miešame, kým sa všetko nespojí. Zmiešame maslo a zvyšnú múku, kým sa nebude zmes drobiť. Pomaly prilievame vaječnú zmes. Pridáme zvyšok prísad okrem kandizovaného ovocia a šľaháme pri vysokej rýchlosti 3 až 4 minúty, kým nebude cesto elastické a nevytvoria sa dlhé vlákna.  

Kysnutie

Zašľaháme kandizované ovocie a hrozienka, ktoré môžeme predým preliať trochou rumu, ale nemusíme.  Cesto preložíme do vymastenej misy, prikryjeme potravinovou fóliou a necháme na teplom mieste kysnúť, kým sa opäť nezdvojnásobí, asi 2 hodiny. 

Miesenie

Po vykysnutí cesto vyberieme na jemne pomúčenú dosku a niekoľkokrát premiesime. Cesto rozdelíme na 2 kusy. Každý kúsok vytvarujeme do gule a vložíme do pripravených foriem. Necháme kysnúť na teplom mieste asi dve hodiny, kým sa opäť nezdvojnásobí.  

Pečenie

Rúru vyhrejeme na 200 °C. Naolejovanými nožnicami/čepeľou odrežeme na vrchu každého bochníka X. Vrch bochníkov zľahka potrieme vajíčkom. Po 10 minútach znížime teplotu na 190 °C. Pečieme ešte 30 minút; ak vrchy príliš zhnednú, prikryjeme alobalom. Bochníky sú hotové, keď drevená špajľa zapichnutá do stredu vyjde čistá. Vychladíme na mriežke a podávame. 

Vianoce prichádzajú!

Ozdobte si svoj domov nádhernými vianočnými prvkami pre sviatočnú sezónu. Držiaky na sviečky, jasličky, girlandy na dvere či stolové dekorácie a samozrejme neodmysliteľný vianočný stromček vytvoria tú pravú sviatočnú náladu. Keď vo vzduchu zavoňajú prvé vianočné koláče, všetko bude už dokonale vyzdobené a pripravené.

REKLAMA

Najlepšie kuchynské pomôcky

Videorecept na panettone

Najčastejšie otázky o panettone

Čo je panettone?

Panettone je tradičný taliansky vianočný koláč, známy svojou nadýchanou textúrou. Je bohatý na kandizované ovocie, hrozienka a často obsahuje aj orechy alebo čokoládu.

Odkiaľ pochádza panettone?

Panettone má svoje korene v Miláne, Taliansko. Je považovaný za vianočnú pochúťku, ale v dnešnej dobe je obľúbený po celom svete a dostupný počas celého roka.

Je možné panettone zamraziť?

Áno, panettone sa dá zamraziť. Zabalený v plastovej fólii a potom v igelitovom sáčku vydrží v mrazničke až tri mesiace.

Môže byť panettone bezlepkový?

Áno, existujú recepty na bezlepkový panettone, kde sa bežná pšeničná múka nahradí bezlepkovou alternatívou.

Ako dlho trvá príprava panettone?

Vzhľadom na dlhodobé kvasenie, príprava panettonu môže trvať aj niekoľko hodín alebo dokonca dni, závisí to od konkrétneho receptu.

Je panettone vhodný ako darček?

Panettone je častým a obľúbeným sviatočným darom, zvyčajne pekne zabalený v špeciálnej krabici alebo v celofánovej taške.

Je panettone zdravý?

Aj keď panettone obsahuje určité množstvo živín zo sušeného ovocia a orechov, je bohatý na cukry a tuky. Preto by sa mal konzumovať s mierou, ak máte diétnu alebo zdravotné obmedzenia.

REKLAMA
45x hodnotené
Ďalšie inšpirácie

Napíšte komentár k článku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *