Preskočiť na obsah

Vynikajúca veľkonočná plnená syrová roláda z plátkového syra

Vynikajúca veľkonočná plnená syrová roláda z plátkového syra

Syrová roláda je jedným z tých pokrmov, ktoré si zamilujete už pri prvom ochutnaní. Ide o sofistikované, ale zároveň jednoducho pripravitelné jedlo, ktoré je perfektným zakončením akéhokoľvek menu. Najlepšia syrová roláda je variabilná a možnosti prípravy sú takmer nekonečné, či už preferujete slané alebo sladké verzie.

V srdci každej syrovej rolády je krémová zmes, zvyčajne založená na mäkkom syre, ako je napríklad ricotta, mascarpone alebo dokonca klasický tvaroh. K tomuto syrovému základu sa potom pridávajú ďalšie prísady podľa chuti a preferencií, vrátane byliniek, korenín, alebo aj mäsa a šunky v prípade slaných variantov. Syrová roláda vyniká svojou bohatou textúrou, ktorá je súčasne hladká a krémová. Tento jedinečný kontrast je výsledkom kombinácie syrového krému s pevnou ale mäkkou roládovou plnkou. Množstvo chutí a aróm, ktoré roláda ponúka, je vskutku úchvatné a nezabudnuteľné.

Základný recept na syrovú roládu je často veľmi jednoduchý a je veľmi obľúbený hlavne na Veľkú noc. Základná plnka sa vytvorí z kombinácie mäkkého syra, šunky a papriky. Potom sa k nej pridávajú voliteľné prísady, napríklad bylinky alebo paradajky a iná zelenina. Syrová roláda bez vaľkania sa najčastejšie podáva chladená, aby sa jej chut‘ a textúra plne rozvinuli. Na zvýraznenie jej krásy a chuti ju možno ozdobiť rôznymi spôsobmi: od čerstvej zeleniny, až po lístky mäty. Slané verzie sú často doplnené šunkou, zeleninou alebo bylinkovým dressingom.

Jednou z najlepších vecí na syrovej roláde je jej adaptabilita. Môžete ju prispôsobiť podľa sezónnych ingrediencií, osobných preferencií alebo dokonca kulinárskych tradícií, čo ju robí ideálnym hlavným jedlom alebo predjedom na rôzne príležitosti. Syrová roláda je viac než len jedlo, je to skvostný zážitok, ktorý nabáda k experimentovaniu a objavovaniu nových chutí. Je to dokonalý spôsob, ako zapôsobiť na svojich hosťoch alebo si jednoducho dopriať luxusnú chvíľu.

REKLAMA

Kuchárska kniha týždňa

Cukráreň Petry Tóthovej - kúpite na Martinus.sk

Pripravte si sladkosti na úrovni francúzskych cukrární! Petra Tóthová, odborná porotkyňa z populárneho programu Pečie celé Slovensko, vás zasvätí do sofistikovanej techniky cukrárskeho remesla... Zobraziť viac

Ingrediencie na syrovú roládu

Postup prípravy syrovej rolády

Príprava plátkov syra

Na kuchynskú linku nachystáme potravinovú fóliu, na ktorú naukladáme rovnomerne plátky syra bez medzierok, tak aby sa prekrývali.

Miešanie

Maslo necháme zmäknúť a zamiešame ho so syrom v črievku Bambino a dochutíme soľou, korením a červenou paprikou.

Pridávanie ingrediencií

Do zmesi pridáme na kocky nakrájanú červenú a zelenú papriku a na kocky nakrájanú šunku.

Rozotieranie

Pripravenú zmes rovnomerne rozotrieme na plátky syra a pomocou fólie všetko stočíme do tvaru rolády.

Krájanie

Hotovú roládu nakrájame na plátky a podávame s chlebom alebo iným pečivom.

Dochuchovanie

Do rolády môžeme podľa chuti pridať uvarené vajíčka, uhorku alebo ju pripraviť s majonézovým základom.

Vianoce prichádzajú!

Ozdobte si svoj domov nádhernými vianočnými prvkami pre sviatočnú sezónu. Držiaky na sviečky, jasličky, girlandy na dvere či stolové dekorácie a samozrejme neodmysliteľný vianočný stromček vytvoria tú pravú sviatočnú náladu. Keď vo vzduchu zavoňajú prvé vianočné koláče, všetko bude už dokonale vyzdobené a pripravené.

REKLAMA

Najlepšie kuchynské pomôcky

Videorecept na syrovú roládu

Najčastejšie otázky o syrovej roláde

Čo je to veľkonočná syrová roláda?

Veľkonočná syrová roláda z plátkového syra je tradičným slovenským jedlom, ktoré sa pripravuje na Veľkú noc. Je to slaná pochúťka, ktorá sa skladá z plátkového syra a zmesi zeleniny a byliniek, ktorá sa navinie do rolády.

Ako sa podáva syrová roláda?

Veľkonočná syrová roláda z plátkového syra sa podáva ako chladená predjedlo alebo ako súčasť tradičného veľkonočného menu. Môže sa podávať s chlebom alebo s iným prílohami podľa vlastnej chuti.

Ako dlho môže syrová roláda vydržať v chladničke?

Keď je správne uložená v chladničke, syrová roláda by mala vydržať 3-5 dní. Uistite sa, že je dobre zabalená alebo uložená v nádobe s pevným uzáverom.

Je možné syrovú roládu zamraziť?

Áno, syrová roláda sa celkom dobre zmrazuje. Uistite sa, že je dobre zabalená v plastovej fólii a potom v pevnom, uzavretom vrecku alebo nádobe predtým, ako ju vložíte do mrazničky. Vydrží tam až 1-2 mesiace.

REKLAMA
40x hodnotené
Ďalšie inšpirácie

Napíšte komentár k článku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *