Preskočiť na obsah

Rakytníkový džem

Rakytníkový džem je skvelý spôsob, ako si uchovať vitamíny a sviežu kyslastú chuť tejto jedinečnej plodiny počas celého roka. Tento džem môžete používať na pečivo, palacinky, do jogurtov alebo ako náplň do koláčov. Je bohatý na vitamín C a ďalšie antioxidanty, ktoré podporujú imunitný systém.

Ingrediencie

  • 1 kg rakytníkových bobúľ
  • 500-700 g cukru (podľa vašich preferencií kyslosti)
  • 1 balíček želírovacieho prípravku (napr. Gelfix) alebo 3 polievkové lyžice pektínu
  • 200 ml vody
  • 1 polievková lyžica citrónovej šťavy (voliteľné, pre zvýraznenie chuti)

Postup

  1. Príprava rakytníka: Rakytníkové bobule dôkladne prepláchnite pod studenou vodou, aby ste odstránili nečistoty a listy. Ak chcete mať džem jemnejší, môžete bobule rozmixovať a prepasírovať cez jemné sitko, aby ste odstránili zrniečka. Ak preferujete džem s kúskami, tento krok môžete vynechať.
  2. Varenie: Vložte bobule (alebo prepasírované pyré) do veľkého hrnca a pridajte 200 ml vody. Začnite ich variť na strednom ohni. Po privedení k varu varte 10-15 minút, kým bobule zmäknú a uvoľnia svoju šťavu. Ak používate želírovací prípravok, najprv ho zmiešajte s malým množstvom cukru podľa návodu na balení. Do rakytníka pridajte cukor a želírovací prípravok (alebo pektín). Premiešajte a nechajte zmes jemne variť ďalších 5-10 minút, kým sa cukor úplne nerozpustí a zmes nezhustne. Pre výraznejšiu chuť môžete pridať aj citrónovú šťavu.
  3. Testovanie hustoty: Ak si chcete overiť, či je džem správne hustý, môžete vykonať tzv. “želírovací test”. Na tanierik kvapnite trochu džemu a vložte ho na chvíľu do chladničky. Ak zmes stuhne, je pripravená. Ak je príliš tekutá, môžete pridať viac pektínu alebo želírovacieho prípravku.
  4. Plnenie do pohárov: Hotový džem okamžite nalejte do čistých, sterilizovaných pohárov. Poháre pevne uzavrite viečkami. Poháre obráťte hore dnom a nechajte ich takto stáť asi 10 minút, aby sa vytvorilo vákuum. Potom ich otočte naspäť.
  5. Skladovanie: Poháre s džemom skladujte na chladnom a tmavom mieste. Otvorený džem uchovávajte v chladničke a spotrebujte do niekoľkých týždňov.

Rakytníkový džem otázky a odpovede

Je možné džem pripraviť bez želírovacieho prípravku alebo pektínu?

Áno, je možné pripraviť džem aj bez želírovacieho prípravku, ale hustota džemu bude závisieť od prirodzeného pektínu obsiahnutého v rakytníku. Na dosiahnutie požadovanej hustoty môžete variť džem dlhšie, ale tým sa zníži obsah vitamínov. Prípadne môžete pridať ovocie bohaté na pektín, ako sú jablká alebo citróny, ktoré napomôžu zahusteniu.

Ako dlho môžem skladovať rakytníkový džem?

Ak sú poháre sterilizované a správne uzatvorené, rakytníkový džem môžete skladovať na chladnom a tmavom mieste až 1 rok. Po otvorení uchovávajte džem v chladničke a spotrebujte do 2-3 týždňov.

Aký druh cukru je najlepší na prípravu džemu?

Najčastejšie sa používa klasický biely kryštálový cukor. Ak chcete džem pripraviť zdravšie, môžete použiť trstinový cukor, no môže mierne zmeniť farbu a chuť džemu. Pri použití trstinového cukru buďte opatrní s jeho množstvom, pretože má intenzívnejšiu chuť.

Môžem rakytníkový džem osladiť medom alebo inými sladidlami?

Áno, med alebo iné sladidlá, ako napríklad agávový sirup, môžete použiť namiesto cukru. Majte však na pamäti, že sladidlá ako med môžu ovplyvniť konzistenciu džemu, pretože nebudú tak dobre reagovať so želírovacími prípravkami. Pri použití medu ho pridajte na konci varenia, aby sa minimalizovalo strácanie jeho výživových hodnôt.

Je možné džem zmraziť?

Áno, ak nechcete zavárať, môžete džem zamraziť. Použite mraziace nádoby alebo vrecká a uistite sa, že je džem úplne vychladnutý pred vložením do mrazničky. Po rozmrazení ho spotrebujte čo najskôr.

Ako môžem dosiahnuť jemnejšiu konzistenciu džemu bez zrniek?

Na jemnejšiu konzistenciu džemu odporúčame bobule rakytníka po rozmixovaní prepasírovať cez jemné sitko, aby ste odstránili zrniečka. Tento krok môže byť časovo náročný, ale výsledný džem bude hladší a jemnejší.

Ďalšie inšpirácie