Preskočiť na obsah

Rumové pralinky takmer po 60 rokoch končia, dôvodom je slabý záujem

Rumové pralinky, legendárna cukrovinka známa predovšetkým staršej generácii, sa pomaly, ale isto vytrácajú z pultov obchodov. Táto ikonická sladkosť, ktorá prežila desaťročia politických a spoločenských zmien, už nebude produkovaná v olomouckej čokoládovni patriacej pod spoločnosť Nestlé.

REKLAMA

Výroba týchto pralinek s charakteristickou rumovou príchuťou a cukrovou krustou na povrchu máčaného v čokoláde bola zahájená v roku 1965. Rumové pralinky sa stali nielen súčasťou kávových stolíkov a slávnostných príležitostí, ale aj malou chuťovkou, ku ktorej sa mnohí radi vracali pre spomienku na mladosť a bezstarostné chvíle.

Najlepšie kuchynské pomôcky

REKLAMA

Nestlé, majiteľ značky Orion, sa rozhodol ukončiť výrobu týchto praliniek v dôsledku postupného poklesu záujmu zo strany spotrebiteľov. Hoci tieto sladkosti boli kedysi veľmi populárne, ich predaj v poslednej dobe výrazne klesol, čo viedlo k rozhodnutiu zastaviť ich produkciu.

Rumové pralinky, ktoré boli svedkami pádu socializmu a následného rozdelenia Československa, sú príkladom toho, ako sa gastronomické preferencie menia a nové generácie si osvojujú iné chute a značky. Ich zmiznutie z regálov môže byť pre niektorých nostalgiou, pre iných príležitosťou objaviť nové obľúbené pochúťky.

Inšpirácia na Mikuláša

Adventné kalendáre s únikovou hrou - kúpite na Martinus.sk

Adventné kalendáre s únikovou hrou kombinujú tradičný koncept adventného kalendára so vzrušujúcim zážitkom únikovej hry. Tento nový trend prináša zábavný a interaktívny spôsob, ako spočítať dni do Vianoc.... Zobraziť viac

REKLAMA

Pre mnohých, rumové pralinky Orion neznamenali len sladký zážitok, ale aj kúsok histórie a tradície. Zatiaľ čo staršia generácia možno bude smútiť nad stratou tejto klasiky, je to aj pripomenutie, že žiadny produkt nie je pred zmenami trhu imúnny.

Napriek tomu, že rumové pralinky sa s nami rozlúčia, ich spomienka zostane zachovaná v rodinných albumoch, príbehoch našich starých rodičov a v srdciach tých, ktorí si ich chuť pamätajú. A kto vie, možno jedného dňa zažijú svoj veľký comeback ako retro pochúťka.

REKLAMA

Vianoce prichádzajú!

Ozdobte si svoj domov nádhernými vianočnými prvkami pre sviatočnú sezónu. Držiaky na sviečky, jasličky, girlandy na dvere či stolové dekorácie a samozrejme neodmysliteľný vianočný stromček vytvoria tú pravú sviatočnú náladu. Keď vo vzduchu zavoňajú prvé vianočné koláče, všetko bude už dokonale vyzdobené a pripravené.

Čo sú rumové pralinky?

Rumové pralinky sú sladké cukrovinky obľúbené najmä v strednej Európe, ktoré majú špecifickú chuť vďaka prídavku rumovej arómy. Sú známe svojou tmavou čokoládovou glazúrou a cukrovou krustou.

Prečo sa rumové pralinky prestali vyrábať?

Podľa spoločnosti Nestlé, ktorá má značku Orion v portfóliu, došlo k ukončeniu výroby rumových praliniek kvôli postupnému poklesu záujmu zo strany spotrebiteľov.

Kde sa rumové pralinky vyrábali?

Tradičné rumové pralinky sa vyrábali v olomouckej čokoládovni v Českej republike.

Od kedy sa rumové pralinky vyrábali?

Rumové pralinky sa začali vyrábať v roku 1965.

Obsahovali rumové pralinky skutočný alkohol?

Nie, rumové pralinky typicky obsahujú rumovú arómu, ktorá dáva cukrovinkám ich charakteristickú chuť, nie skutočný alkohol.

Prečo boli rumové pralinky také obľúbené?

Ich obľúbenosť môže byť prisudzovaná unikátnej chuti, nostalgii a tradícii, ktorú predstavovali, najmä v čase socializmu a počas sviatkov.

Budú rumové pralinky ešte niekedy k dispozícii?

To závisí od výrobcu a trhovej dopytu. Aktuálne sú z výroby stiahnuté, ale v budúcnosti by teoreticky mohla prísť edícia obmedzenej série alebo špeciálna reedícia.

Existuje alternatíva pre rumové pralinky?

Na trhu existuje množstvo podobných rumových alebo likérových praliniek rôznych značiek, takže milovníci tohto typu cukrovinky môžu nájsť náhradu, aj keď možno nie presne s takou istou chuťou ako mali originálne Orion pralinky.

REKLAMA
Ďalšie inšpirácie

Napíšte komentár k článku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *