Preskočiť na obsah

Slané muffiny s cuketou a syrom. Lahodná a výživná pochúťka

Slané muffiny sú skvelou alternatívou k ich sladkým náprotivkom a ponúkajú širokú škálu chutí a textúr, ktoré sú ideálne na raňajky, desiatu alebo ľahký obed. Slané muffiny s cuketou a syrom sú obzvlášť chutné a výživné. Cuketa pridáva jemnosť a vlhkosť, zatiaľ čo syr dodáva bohatú, krémovú chuť, ktorá je jednoducho neodolateľná.

Cuketa je skvelou ingredienciou do muffinov nielen kvôli svojej neutrálnej chuti, ale aj kvôli svojmu vysokému obsahu vody, ktorý pomáha udržiavať slané muffiny mäkké a vláčne. Okrem toho je cuketa bohatá na vitamíny A a C, draslík a vlákninu, čo robí tieto muffiny nielen chutnými, ale aj zdravými.

Syr, či už je to čedar, feta, parmezán alebo iný obľúbený syr, dodáva muffinom slanú a sýtu chuť, ktorá sa skvele kombinuje s jemnosťou cukety. Tieto muffiny sú ideálne na rýchle raňajky, občerstvenie počas dňa alebo ako príloha k polievke či šalátu.

Recept Slané muffiny s cuketou a syrom

Ingrediencie

 • 1 stredne veľká cuketa
 • 200 g hladkej múky
 • 1 lyžička prášku do pečiva
 • 1/2 lyžičky sódy bikarbóny
 • 1/2 lyžičky soli
 • 1/2 lyžičky čierneho korenia
 • 1/2 lyžičky sušeného oregana alebo tymianu (voliteľné)
 • 100 g strúhaného syra (čedar, feta, parmezán alebo kombinácia)
 • 2 vajcia
 • 100 ml mlieka
 • 50 ml rastlinného oleja (napr. olivového alebo slnečnicového)
 • 1 malá cibuľa (jemne nasekaná a opražená na lyžici oleja)

Postup

 1. Predhrejte rúru na 180°C. Pripravte si plech na muffiny a vyložte ho papierovými košíčkami alebo ho jemne vymastite.
 2. Cuketu nastrúhajte na hrubom strúhadle. Nastrúhanú cuketu dajte do čistej utierky a dôkladne ju vyžmýkajte, aby ste odstránili prebytočnú vodu.
 3. V veľkej miske zmiešajte múku, prášok do pečiva, sódu bikarbónu, soľ, čierne korenie a sušené bylinky, ak používate.
 4. V samostatnej miske zmiešajte vajcia, mlieko a olej. Pridajte opraženú cibuľu a vyžmýkanú cuketu.
 5. Mokré ingrediencie postupne pridávajte do suchých ingrediencií a jemne premiešajte, kým sa všetky ingrediencie nespoja. Nakoniec jemne vmiešajte strúhaný syr.
 6. Cesto rovnomerne rozdeľte do pripravených muffinových formičiek, naplňte ich približne do dvoch tretín výšky.
 7. Muffiny pečte v predhriatej rúre 20-25 minút, alebo kým nie sú zlatohnedé a špajdľa zapichnutá do stredu nevyjde čistá. Nechajte muffiny trochu vychladnúť vo forme a potom ich preložte na mriežku, aby úplne vychladli.

Slané muffiny s cuketou a syrom otázky a odpovede

Prečo musím cuketu vyžmýkať?

Cuketa obsahuje veľa vody, ktorá by mohla spôsobiť, že muffiny budú príliš mokré a nebudú dobre držať tvar. Vyžmýkanie cukety pomáha odstrániť prebytočnú vlhkosť a zaisťuje správnu konzistenciu muffinov.

Môžem použiť iný druh syra?

Áno, môžete použiť akýkoľvek syr, ktorý máte radi. Čedar, feta, parmezán, mozzarella alebo ich kombinácia sú skvelé možnosti. Každý syr pridá muffinom jedinečnú chuť.

Ako dlho môžem muffiny skladovať?

Muffiny môžete skladovať v uzavretej nádobe pri izbovej teplote až 2 dni alebo v chladničke až 5 dní. Môžete ich tiež zamraziť až na 3 mesiace. Pred podávaním ich nechajte rozmraziť pri izbovej teplote alebo jemne ohrejte v mikrovlnke.

Môžem do muffinov pridať iné ingrediencie?

Áno, muffiny sú veľmi flexibilné a môžete do nich pridať rôzne ingrediencie podľa chuti. Skúste pridať napríklad nakrájané olivy, sušené paradajky, špenát alebo šunku. Taktiež môžete experimentovať s rôznymi bylinkami a koreninami.

Ako dosiahnuť, aby boli muffiny jemné a nadýchané?

Aby boli muffiny jemné a nadýchané, dbajte na to, aby ste cesto nepremiešavali. Miešajte len dovtedy, kým sa všetky ingrediencie nespoja. Tiež sa uistite, že prášok do pečiva a sóda bikarbóna sú čerstvé, aby zabezpečili dobré vykysnutie.

Môžem použiť celozrnnú múku namiesto hladkej?

Áno, môžete použiť celozrnnú múku, ale výsledná konzistencia muffinov môže byť o niečo hutnejšia. Ak chcete, môžete použiť kombináciu hladkej a celozrnnej múky (napríklad polovicu hladkej a polovicu celozrnnej) pre lepšiu textúru a vyšší obsah vlákniny.

Ďalšie inšpirácie
Skip to content