Preskočiť na obsah

Prečo vlastne jeme slepačiu polievku, keď sme chorí? Je to naozaj liek alebo len mýtus?

Keď ste prechladnutí, dajte si slepačí vývar s rezancami. Táto myšlienka bola do nás vštepovaná už ako deťom, keď sme ležali v posteli a kŕmili nás taniermi tejto zázračnej polievky. Žiadne jedlo nie je väčším synonymom uzdravovania ako práve slepačí vývar. Výživná reputácia tohto zázračného vývaru bola podporená kultúrnymi fenoménmi ako séria kníh “Slepačia polievka pre dušu” a jej prevalencia v židovskej komunite, kde si vyslúžila prezývku “židovský penicilín”. Ale koľko pravdy sa naozaj skrýva za touto reputáciou?

Historické korene slepačieho vývaru ako lieku

Slepačia polievka sa používala na liečebné účely už od druhého storočia pred naším letopočtom, keď bola spomenutá v čínskych textoch. Jej reputácia na Západe bola však výrazne formovaná židovským filozofom z 12. storočia, Mosesom Maimonidesom, ktorý odporúčal liečiť choroby prostredníctvom stravy a hygienických opatrení, ako je cvičenie, čerstvý vzduch a áno, aj slepačia polievka. Hoci Maimonides konkrétne neodporúčal slepačiu polievku na prechladnutie, poznamenal, že jedlo môže pomôcť pri kašli a chronických horúčkach.

Slepačia polievka nezahojí, ale upokojí príznaky

Slepačia polievka vás nevylieči z prechladnutia. V skutočnosti neexistuje známy liek na bežné prechladnutie. To však neznamená, že nie je prospešná, v prípade keď ste chorí. Vývar môže upokojiť niekoľko bežných príznakov a môže dokonca posilniť váš imunitný systém, čím vám pomôže zotaviť sa. Je zvlášť užitočná pri ochoreniach, ktoré postihujú vaše dutiny a tráviaci trakt.

Výskum týkajúci sa zdravotných účinkov slepačej polievky bol skromný, ale štúdia z roku 2000 na Univerzite v Nebraske preukázala, že slepačia polievka má určité protizápalové účinky. Zápal je príčinou mnohých bežných príznakov prechladnutia, najmä problémov s dutinami, ktoré sú spôsobené bielymi krvinkami prechádzajúcich do vašich dutín, čo spôsobuje ich opuch a následné nádchy a nepríjemné kašle. Výskum ukazuje, že slepačia polievka môže znížiť počet bielych krviniek, ktoré migrujú do vašich dutín, a tak zmierniť zápal.

Zloženie vašej polievky má veľký význam

Nie všetky slepačie polievky sú rovnaké a zložky vo vašej polievke budú mať vplyv na jej potenciálne zdravotné prínosy. Domáca slepačia polievka je najlepšia voľba, pretože kupované varianty zvyčajne obsahujú vyššie hladiny sodíka, čo môže dráždiť váš tráviaci trakt. Varenie domácej slepačej polievky vám umožní kontrolovať korenie a pridať ďalšie prospešné zložky podľa vašej chuti.

Aby ste maximalizovali prínosy polievky, pridajte zeleninu pre zvýšenie vitamínov a minerálov. Mrkva je obzvlášť prospešná, pretože je hlavným zdrojom vitamínu A, ktorý pomáha vášmu imunitnému systému. Cibuľa a cesnak sú tiež dôležité, pretože majú protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť upokojiť upchaté dýchacie cesty. Polievku môžete dochutiť podľa svojich predstáv, čo je to, čo ju robí tak príťažlivou, keď sme chorí. Choroba nezasahuje len naše telo, ale aj našu myseľ, a misa komfortného jedla môže urobiť zázraky.

Ďalšie inšpirácie
Skip to content