Preskočiť na obsah

Babičkina slepačia polievka s rezancami, najlepší slepačí vývar

Domáca slepačia polievka s rezancami, najlepšia nedeľná slepačia polievka, svadobná, slávnostná, zdravá

Domáca slepačia polievka s rezancami je tradičným a obľúbeným pokrmom, ktorý si ľudia po celom svete užívajú už po stáročia. Tento klasický vývar, ktorý sa varí pomaly s kúskami kurčaťa, zeleninou a bylinkami, je známy svojou schopnosťou potešiť dušu a poskytnúť úľavu v chladných dňoch.

Základom domácej slepačej polievky je vývar pripravený z kuracieho mäsa, najčastejšie z celej sliepky alebo kúskov kurčaťa. Do polievky sa pridáva zelenina ako mrkva, cibuľa, a zeler, a tiež bylinky ako petržlen, bobkový list, a tymián. Niekedy sa pridajú aj zemiaky aby bola polievka sýtejšia.

Domáca slepačia polievka je často považovaná za komfortné jedlo, ktoré ľudia vyhľadávajú, keď sú chorí alebo sa cítia osamelo. Mnohí veria, že má liečivé vlastnosti, najmä pri prechladnutí. Vedľa toho, že je výživná, tiež pôsobí hydratačne a môže pomôcť pri uvoľnení dýchacích ciest.

Domáca slepačia polievka je nielen chutným a výživným pokrmom, ale aj symbolom starostlivosti a pohostinnosti. Jej bohaté chute a arómy sú znakom lásky a útechy, ktorá môže prísť iba z kuchyne domova.

REKLAMA

Kuchárska kniha týždňa

Cukráreň Petry Tóthovej - kúpite na Martinus.sk

Pripravte si sladkosti na úrovni francúzskych cukrární! Petra Tóthová, odborná porotkyňa z populárneho programu Pečie celé Slovensko, vás zasvätí do sofistikovanej techniky cukrárskeho remesla... Zobraziť viac

Ingrediencie na slepačiu polievku

Postup prípravy slepačej polievky

Čas prípravy: 4 hours

Príprava

Príprava slepačej polievky

Na sporák si pripravíme hrniec a vložíme doňho domácu sliepku.

Množstvo vody

Množstvo vody

Zalejeme ju približne 5 litrami vody (záleží od veľkosti hrnca).

Pridávanie zeleniny

Pridávanie zeleniny

Do vody pridáme mrkvu, petržlen, kaleráb, zeler, cibuľu, prípadne ďalšiu zeleninu podľa chuti.

Korenie a soľ

Korenie a soľ

Následne do hrnca pridáme soľ, čierne korenie, nové korenie a petržlenovú vňať alebo ligurček (všetko podľa chuti).

Varenie polievky

Varenie slepačej polievky

Polievku varíme na miernom ohni po dobu 3 – 4 hodín.

Dochucovanie polievky

Dochucovanie polievky

Počas varenia môžeme dosoľovať a podľa potreby dolievať vodu.

Vianoce prichádzajú!

Ozdobte si svoj domov nádhernými vianočnými prvkami pre sviatočnú sezónu. Držiaky na sviečky, jasličky, girlandy na dvere či stolové dekorácie a samozrejme neodmysliteľný vianočný stromček vytvoria tú pravú sviatočnú náladu. Keď vo vzduchu zavoňajú prvé vianočné koláče, všetko bude už dokonale vyzdobené a pripravené.

REKLAMA

Najlepšie kuchynské pomôcky

Videorecept na slepačiu polievku

Najčastejšie otázky o slepačej polievke

Aké sú hlavné ingrediencie domácej slepačej polievky?

Hlavné ingrediencie sú kuracie mäso (celá sliepka alebo kúsky kurčaťa), zelenina ako mrkva, cibuľa a zeler, a bylinky ako petržlen, bobkový list a tymián. Môžete tiež pridať zemiaky pre sýtejšiu verziu.

Je pravda, že slepačia polievka môže pomôcť pri prechladnutí?

Áno, mnoho ľudí verí, že slepačia polievka má liečivé vlastnosti pri prechladnutí. Môže pôsobiť hydratačne, uľahčovať dýchacie cesty a poskytovať výživu, keď nie ste schopní jesť ťažšie jedlá.

Môžem použiť bujón alebo vývar z obchodu namiesto domáceho vývaru?

Áno, môžete použiť bujón alebo vývar z obchodu ako základ pre polievku, ale domáci vývar zvyčajne poskytuje bohatšiu chuť a textúru.

Ako dlho by som mal/a variť slepačiu polievku?

Doba varenia sa môže líšiť, ale zvyčajne sa polievka varí od 1,5 do 2 hodín na miernom ohni. Dôležité je, aby mäso bolo mäkké a vývar bohatý na chute.

Je možné urobiť vegetariánsku verziu slepačej polievky?

Áno, môžete urobiť vegetariánsku verziu tejto polievky použitím zeleninového vývaru namiesto kuracieho a pridávaním viac zeleniny ako náhradu za kurča.

Aké korenie a bylinky môžem použiť na dochutenie slepačej polievky?

Okrem klasických byliniek ako sú petržlen, bobkový list a tymián, môžete pridať tiež cesnak, korenie, rozmarín, alebo iné bylinky a koreniny, ktoré máte radi.

Môžem zmraziť slepačiu polievku?

Áno, slepačia polievka sa dá veľmi dobre zmraziť. Uistite sa, že je úplne vychladnutá predtým, ako ju uložíte do mrazničky, a použite ju do 2-3 mesiacov.

REKLAMA
110x hodnotené
Ďalšie inšpirácie

7 názorov na “Babičkina slepačia polievka s rezancami, najlepší slepačí vývar”

 1. Avatar of Michal

  Nedeľná klasika, ktorá musí byť. Z receptu som sa dozvedel mnohé zaujímavé veci. Teraz je naša rodinná slepačia polievka ešte lepšia ako predtým 🙂

 2. Avatar of Mojmír

  Oceňujem, ako tento recept zdôrazňuje útulnú a pohodlnú povahu slepačej polievky, ktorú mnohí z nás poznajú už od detstva. Zvyčajne sa podáva, keď sa cítime pod psa alebo potrebujeme niečo teplé v chladných dňoch. Autor správne poukazuje na to, že pre mnohých ľudí predstavuje slepačia polievka viac ako len jedlo: je to symbol starostlivosti a pohodlia.

 3. Avatar of Svetlana

  Recept mi poskytol nový pohľad na slepačiu polievku a inšpiroval ma, aby som sa pokúsila pripraviť ju doma. Teším sa na to, ako budem v kuchyni experimentovať s rôznymi bylinkami a koreninami, aby som našla svoju vlastnú dokonalú verziu tejto univerzálnej pochúťky.

 4. Avatar of Stanislav

  Táto slepačia polievka je presne to, čo potrebujem na upokojenie dňa. Recept je jasný, jednoduchý a výsledná polievka je úplne vynikajúca!

 5. Avatar of Lucia

  Tento recept mi pripomína jedlo, ktoré mi vždy pripravovala moja babička. Je to akoby som sa vrátila domov. Ďakujem za zdieľanie tejto kulinárskej lásky.

 6. Pingback: Polievky na každý deň, 30 rýchlych receptov na polievky 2023 | Svetové recepty

 7. Pingback: Lacné recepty pred výplatou, rýchly obed z ničoho 2023 | Svetové recepty

Napíšte komentár k článku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *