Preskočiť na obsah

Nadýchaná hrnčeková slivková bublanina, výborný babičkin recept

Nadýchaná hrnčeková slivková bublanina, výborný babičkin recept

Slivková bublanina predstavuje šťavnatý a lahodný dezert, ktorý sa za posledné desaťročia stáva neodmysliteľnou súčasťou rodinných osláv, popoludňajších kávičiek či nedeľných obedov po celom Slovensku a Česku. Je to koláč charakteristický svojou mäkkou, mierne vláčnou konzistenciou, do ktorej sú zapustené kúsky sliviek, ktoré pri pečení uvoľnia svoju sladkosť a šťavu.

Táto bublanina je akousi esenciou konca leta a začiatku jesene, keď sú slivky najsladšie a najšťavnejšie. Základom tejto pochúťky je jednoduché cesto, často pripravované z múky, cukru, vajec a mlieka, ktoré sa potom rozlieva do pekáča a pokladá sa ovocím. Na vrchu sa posype cukrom, prípadne mrveničkou, čo koláču dodáva krehkú vrchnú vrstvu.

To, čo robí slivkovú bublaninu výnimočnou, je kontrast medzi jemným, mierne sladkým cestom a mierne kyslastými, šťavnatými slivkami. Keď sa cesto a ovocie spoja počas pečenia, vznikne harmónia chutí, ktorá je ťažko odolná.

Slivková bublanina môže byť servírovaná teplá alebo vychladená, často posypaná práškovým cukrom na dodanie estetického efektu. Bez ohľadu na to, kedy alebo ako ju podávate, táto tradičná pochúťka je skutočným potešením pre chuťové poháriky a dokonalým spoločníkom k šálke čerstvo uvarenej kávy alebo čaju.

REKLAMA

Kuchárska kniha týždňa

Cukráreň Petry Tóthovej - kúpite na Martinus.sk

Pripravte si sladkosti na úrovni francúzskych cukrární! Petra Tóthová, odborná porotkyňa z populárneho programu Pečie celé Slovensko, vás zasvätí do sofistikovanej techniky cukrárskeho remesla... Zobraziť viac

Ingrediencie na slivkovú bublaninu

Postup prípravy slivkovej bublaniny

Čas prípravy: 45 minutes

Príprava rúry

Predhriatie rúry

Rúru zahrejeme na 180 °C a medzitým namažeme plech maslom a následne ho jemne posypeme múkou.

Vyšľahanie cesta

Vyšľahanie cesta

Do hlbšej misy vložíme vajcia, cukor a vanilkový cukor a šľaháme, dokým zmes nezačne peniť. Potom opatrne vmiešame vanilkovú esenciu. Mlieko a olej pridávame pomaly, pričom nepretržite šľaháme. Na koniec pridáme múku zmiešanú s práškom do pečiva a všetko dôkladne vyšľaháme do hladka.

Ukladanie na plech

Ukladanie na plech

Presunieme cesto na plech, ktorý sme predtým potreli maslom a posypali múkou, a rovnomerne naň rozmiestnime slivky, aby pokryli celú plochu.

Pečenie a podávanie

Pečenie a podávanie

Bublaninu umiestnime do predhriatej rúry na 180 °C a pečieme ju asi pol hodiny, alebo až do chvíle, kedy špajdľa vložená do stredu koláča vyjde bez zvyškov cesta. Po vychladení koláča ho môžeme posypať práškovým cukrom a je pripravený na podávanie.

Vianoce prichádzajú!

Ozdobte si svoj domov nádhernými vianočnými prvkami pre sviatočnú sezónu. Držiaky na sviečky, jasličky, girlandy na dvere či stolové dekorácie a samozrejme neodmysliteľný vianočný stromček vytvoria tú pravú sviatočnú náladu. Keď vo vzduchu zavoňajú prvé vianočné koláče, všetko bude už dokonale vyzdobené a pripravené.

REKLAMA

Najlepšie kuchynské pomôcky

Videorecept na slivkovú bublaninu

Najčastejšie otázky o slivkovej bublanine

Čo je slivková bublanina?

Slivková bublanina je tradičný koláč z ľahkého cesta, do ktorého sú zapustené čerstvé slivky. Je známa svojou mäkkou konzistenciou a šťavnatými kúskami ovocia.

Ako dlho trvá príprava slivkovej bublaniny?

Príprava samotného cesta a nakladanie ovocia obvykle trvá približne 15-20 minút. Pečenie môže trvať od 30 do 45 minút v závislosti od veľkosti pekáča a hrúbky koláča.

Mohol by som nahradiť slivky iným ovocím?

Áno, bublanina je výnimočná svojou flexibilitou. Môžete ju pripraviť s rôznymi druhmi ovocia, ako sú čerešne, jablká alebo marhule.

Ako skladovať slivkovú bublaninu?

Bublaninu skladujte v chladničke v uzavretom obale alebo pod potravinovou fóliou. Vydrží čerstvá približne 2-3 dni.

Ako viem, že je bublanina dobre upečená?

Keď je povrch zlatistý a keď pichnete do koláča špajdľou a vyjde suchá, je hotová.

REKLAMA
25x hodnotené
Ďalšie inšpirácie

Napíšte komentár k článku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *