Preskočiť na obsah

Slivkovo-čučoriedková crostata s medom a rozmarínom. Prekvapivo chutný taliansky dezert

Talianska kuchyňa je známa svojou láskou k jednoduchým, no výnimočne chutným dezertom. Jedným z takýchto dezertov je crostata, ktorá je populárna najmä pre svoju všestrannosť a jednoduchosť prípravy. Tento tradičný taliansky koláč môže byť plnený rôznymi druhmi ovocia, džemami alebo dokonca krémovými náplňami, vďaka čomu si ho môžete prispôsobiť podľa vlastných chutí a sezónne dostupných ingrediencií.

Dnes vám predstavíme recept na Slivkovo-čučoriedkovú crostatu s medom a rozmarínom. Tento koláč kombinuje sladkosť a šťavnatosť sliviek a čučoriedok s jemnou, aromatickou chuťou medu a rozmarínu. Výsledkom je dezert, ktorý je nielen lahodný, ale aj esteticky príťažlivý. Využitie čerstvého ovocia zaručuje sviežu a prírodnú chuť, ktorú ocení každý milovník domáceho pečenia.

Slivky a čučoriedky sú dve z najobľúbenejších letných ovocí. Slivky, so svojou jemnou a šťavnatou dužinou, sú bohaté na vitamíny A a C, draslík a vlákninu, čo z nich robí ideálnu prísadu do koláčov. Čučoriedky, s ich charakteristickou sladko-kyslou chuťou, sú plné antioxidantov, ktoré prispievajú k nášmu zdraviu. Kombinácia týchto dvoch druhov ovocia vytvára v tejto crostate harmonický chuťový zážitok.

Med, ktorý je prírodným sladidlom, dodáva koláču jemnú sladkosť a zároveň pomáha zintenzívniť chuť ovocia. Rozmarín, ktorý je v tomto recepte použitý, dodáva neobvyklú, ale veľmi príjemnú chuťovú hĺbku, ktorá robí tento koláč skutočne výnimočným. Použitie čerstvých byliniek v sladkých dezertoch je menej tradičné, no výsledok vás určite prekvapí a poteší.

Príprava crostaty je jednoduchá a nevyžaduje veľa času ani skúseností. Cesto je jemné a chrumkavé, vďaka použitiu kvalitného masla a správnej techniky prípravy. Ovocná náplň je jednoduchá na prípravu a jej chuť môžete prispôsobiť podľa svojich preferencií. Tento koláč je ideálny na rodinné oslavy, stretnutia s priateľmi alebo len tak, keď máte chuť na niečo sladké a domáce.

Slivkovo-čučoriedková crostata recept

Ingrediencie

Na cesto

 • 250 g hladkej múky
 • 125 g masla (studeného, nakrájaného na kocky)
 • 100 g práškového cukru
 • 1 vajce
 • 1 štipka soli
 • 1 lyžica studenej vody (ak je potrebná)

Na náplň

 • 300 g sliviek (odkôstkovaných a nakrájaných na kúsky)
 • 200 g čučoriedok (čerstvých alebo mrazených)
 • 3 lyžice medu
 • 2 lyžičky čerstvého rozmarínu (jemne nasekaného)
 • 1 lyžica kukuričného škrobu
 • 1 lyžica citrónovej šťavy

Na dokončenie

 • 1 vajce (na potretie cesta)
 • Kryštálový cukor (na posypanie)

Postup

 1. Príprava cesta: Hladkú múku preosejte do veľkej misy a pridajte štipku soli. Do múky pridajte studené maslo a rukami ho rýchlo premiešajte s múkou, kým nezískate konzistenciu hrubej strúhanky. Pridajte práškový cukor a premiešajte. Potom pridajte vajce a rýchlo spracujte cesto. Ak je cesto príliš suché, pridajte lyžicu studenej vody. Cesto zabaľte do potravinovej fólie a nechajte odpočívať v chladničke aspoň 30 minút.
 2. Príprava náplne: Odkôstkujte a nakrájajte slivky na menšie kúsky. Čučoriedky umyte a nechajte odkvapkať (ak používate mrazené, nechajte ich čiastočne rozmraziť). V miske zmiešajte slivky, čučoriedky, med, jemne nasekaný rozmarín, kukuričný škrob a citrónovú šťavu. Jemne premiešajte, aby sa všetky ingrediencie rovnomerne rozložili.
 3. Príprava rúry: Predhrejte rúru na 180°C.
 4. Crostata: Vyberte cesto z chladničky a rozvaľkajte ho na pomúčenej pracovnej ploche do tvaru kruhu s priemerom asi 30 cm. Cesto preneste do koláčovej formy (priemer 23-25 cm) a pritlačte ho k stenám formy. Okraje cesta môžu mierne prečnievať cez okraj formy. Na cesto rovnomerne rozložte pripravenú ovocnú náplň. Okraje cesta preložte smerom dovnútra, aby čiastočne zakrývali náplň. Povrch cesta potrite rozšľahaným vajcom a posypte kryštálovým cukrom.
 5. Pečenie: Vložte crostatu do predhriatej rúry a pečte približne 35-40 minút, alebo kým cesto nezíska zlatohnedú farbu a ovocie nebude bublajúce a jemné.
 6. Chladenie: Po upečení nechajte crostatu vychladnúť vo forme aspoň 15 minút pred podávaním.

Tipy

 • Ak používate mrazené čučoriedky, nechajte ich pred použitím čiastočne rozmraziť a odkvapkať prebytočnú vodu.
 • Pre ešte výraznejšiu chuť môžete do náplne pridať aj trochu vanilkového extraktu alebo škorice.

Slivkovo-čučoriedková crostata otázky a odpovede

Môžem použiť aj iné ovocie namiesto sliviek a čučoriedok?

Áno, crostata je veľmi všestranný koláč, ktorý môžete prispôsobiť podľa vlastných chutí. Skúste kombinácie ako marhule a maliny, jablká a škorica alebo hrušky a zázvor. Len dbajte na to, aby bolo ovocie šťavnaté, ale nie príliš vodnaté, aby sa koláč dobre upiekol.

Čo ak nemám čerstvý rozmarín?

Môžete použiť sušený rozmarín, ale dávajte pozor na množstvo, pretože sušený rozmarín je koncentrovanejší. Použite približne polovicu množstva uvedeného v recepte pre čerstvý rozmarín. Ak nemáte rozmarín, môžete ho úplne vynechať alebo nahradiť inou bylinkou, napríklad tymiánom.

Môžem použiť mrazené ovocie?

Áno, mrazené ovocie je skvelou alternatívou k čerstvému ovociu, najmä mimo sezóny. Pred použitím nechajte mrazené ovocie čiastočne rozmraziť a odkvapkať prebytočnú vodu, aby sa zabránilo prílišnej vlhkosti v koláči.

Ako dosiahnuť, aby cesto bolo chrumkavé?

Dôležité je pracovať so studeným maslom a cesto rýchlo spracovať, aby sa maslo neprehrialo. Po spracovaní nechajte cesto odpočívať v chladničke aspoň 30 minút. Pri pečení dbajte na správnu teplotu rúry a cesto potrite rozšľahaným vajcom pre pekný zlatohnedý povrch.

Ako skladovať crostatu, aby vydržala čo najdlhšie čerstvá?

Crostatu skladujte v uzavretej nádobe pri izbovej teplote, kde vydrží 2-3 dni. Ak ju chcete skladovať dlhšie, môžete ju uložiť do chladničky, kde vydrží až týždeň. Pred podávaním ju nechajte pri izbovej teplote, aby sa znovu zmäkla.

Čo robiť, ak sa mi cesto príliš lepí?

Ak sa cesto príliš lepí, pridajte trochu múky pri vaľkaní, ale dbajte na to, aby ste ho nepresypali, čo by mohlo spôsobiť, že cesto bude tvrdé. Ak je cesto príliš mäkké, vráťte ho do chladničky na ďalších 15 minút pred ďalším pokusom o vyvaľkanie.

Ďalšie inšpirácie
Skip to content