Preskočiť na obsah

Hovädzia sviečková na smotane, tradičná a jednoduchá, najlepšia, pravá, s knedľou

Tradičná a jednoduchá hovädzia sviečková na smotane, najlepšia, pravá, s knedľou

Tradičná a jednoduchá hovädzia sviečková na smotane je jeden z najikonickejších pokrmov českej a slovenskej kuchyne. Známa svojou bohatou a hlbokou chuťou, je to jedno z tých jedál, ktoré sa nikdy neomrzia.

Recept začína kvalitným kusom hovädzieho mäsa, známym ako sviečková, ktorý sa pomaly dusí do mäkkosti. Táto technika umožňuje mäsu absorbovať bohaté chutné prvky a bylinky, ktoré sú súčasťou omáčky, zatiaľ čo udržuje mäso šťavnaté a plné chuti.

Jedinečnosť tejto sviečkovej spočíva v jej krémovej omáčke. Táto omáčka je vytvorená kombináciou smotany a silného vývaru, ktorý dodáva omáčke bohatú, luxusnú textúru a hĺbkovú chuť. Práve táto omáčka je dôvodom, prečo je sviečková tak obľúbená. Je dokonale vyvážená, s jemnou sladkosťou, ktorá kontrastuje s jemne pikantnou chuťou, vďaka ktorej je toto jedlo tak nezabudnuteľné.

Tradičná a jednoduchá hovädzia sviečková na smotane je jedlo, ktoré vyžaduje čas a trpezlivosť, ale výsledok stojí za to. Je to skutočná pochúťka, ktorá zaručene poteší všetkých milovníkov mäsa. Ako bonus, je to jedlo, ktoré sa skvele hodí na výnimočné príležitosti, ale je dostatočne jednoduché na to, aby sa dalo pripraviť aj v obyčajný deň.

REKLAMA

Kuchárska kniha týždňa

Cukráreň Petry Tóthovej - kúpite na Martinus.sk

Pripravte si sladkosti na úrovni francúzskych cukrární! Petra Tóthová, odborná porotkyňa z populárneho programu Pečie celé Slovensko, vás zasvätí do sofistikovanej techniky cukrárskeho remesla... Zobraziť viac

Ingrediencie na hovädziu sviečkovú

Postup prípravy hovädzej sviečkovej

Čas prípravy: 1 hour and 30 minutes

Umývanie mäsa

V prvom kroku poriadne umyjeme hovädzie mäso.

Praženie

Mäso následne opražíme z každej strany na oleji a vyberieme ho von.

Krájanie

Nakrájame si cibuľku a vložíme ju do oleja, v ktorom bolo mäso a jemne ju opražíme.

Dochucovanie

Podľa chuti pridáme mletú červenú papriku, mleté čierne korenie, bobkový list, borievky a soľ.

Krájanie

Nakrájame mrkvu, zeler, petržlen na malé kocky a tiež ich pridáme do hrnca.

Miešanie

Všetko poriadne premiešame.

Dusenie

Do hrnca vložíme mäso a všetko spolu dusíme približne 2 – 3 hodiny.

Krájanie mäsa

Keď je mäso mäkké, opäť ho vyberieme a nakrájame na tenšie plátky. Z hrnca tiež vyberieme bobkový list a borievky.

Mixovanie

Všetko, čo nám zostalo v hrnci rozmixujeme a pridáme smotanu na varenie.

Podávanie

Hotové jedlo podávame s knedľou.

Vianoce prichádzajú!

Ozdobte si svoj domov nádhernými vianočnými prvkami pre sviatočnú sezónu. Držiaky na sviečky, jasličky, girlandy na dvere či stolové dekorácie a samozrejme neodmysliteľný vianočný stromček vytvoria tú pravú sviatočnú náladu. Keď vo vzduchu zavoňajú prvé vianočné koláče, všetko bude už dokonale vyzdobené a pripravené.

REKLAMA

Najlepšie kuchynské pomôcky

Videorecept na hovädziu sviečkovú

Najčastejšie otázky o hovädzej sviečkovej

Čo je hovädzia sviečková na smotane?

Hovädzia sviečková na smotane je tradičné české a slovenské jedlo, ktoré sa skladá z pomaly duseného hovädzieho mäsa obvykle podávaného s bohatou smotanovou omáčkou a knedľami.

Aký druh mäsa sa používa na sviečkovú?

Na sviečkovú sa zvyčajne používa hovädzia sviečková, ktorá je to mäkký a chutný rez. Toto mäso je ideálne na pomalé dusenie, pretože týmto spôsobom sa stáva ešte krajšie a šťavnejšie.

S čím sa podáva sviečková?

Sviečková sa často podáva s domácimi knedľami, ktoré perfektne dopĺňajú omáčku a absorbuje jej chuť. Často sa podáva aj s čerstvou petržlenovou vňaťou a citrónovou kôrou na ozdobenie.

Je sviečková vhodná pre deti?

Áno, sviečková je jedlo, ktoré si môžu vychutnať aj deti. Ale vždy sa uistite, že mäso je dostatočne mäkké a omáčka nie je príliš korenistá.

Aké víno sa hodí k sviečkovej?

K sviečkovej sa skvelo hodí červené víno s plným telom a hlbokou chutí, ktoré komplementuje bohatú chuť omáčky. Dobrou voľbou môže byť napríklad český alebo slovenský modrý Portugal.

Môže sa sviečková pripraviť aj vegetariánsky?

Tradičný recept na sviečkovú obsahuje hovädzie mäso, ale môže byť prispôsobený aj pre vegetariánov, napríklad použitím pečenej cibuľovej špičky alebo grilovaných šampiňónov.

Ako dlho sa dusí mäso na sviečkovú?

Doba dusenia mäsa závisí na jeho hrúbke a kvalite, ale zvyčajne sa pohybuje medzi 2 a 3 hodinami. Je dôležité dusiť mäso na nízkej teplote, aby zostalo mäkké a šťavnaté.

REKLAMA
28x hodnotené
Ďalšie inšpirácie

Napíšte komentár k článku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *