Preskočiť na obsah

Sýta a chutná goralská polievka

Goralská polievka je tradičné jedlo pochádzajúce z oblasti Tatier, kde sú známe chladné horské podmienky a jednoduché, ale výživné suroviny. Je to sýta, aromatická polievka, ktorá vás zahreje a zasýti. Obsahuje údené mäso, kapustu, zemiaky a koreniny, čo jej dodáva výraznú chuť a bohatosť.

Ingrediencie

  • 300 g údeného bravčového mäsa (šunka alebo klobása)
  • 300 g kyslej kapusty
  • 3 stredné zemiaky
  • 1 veľká cibuľa
  • 2 strúčiky cesnaku
  • 2 polievkové lyžice bravčovej masti alebo oleja
  • 1,5 litra vývaru (zeleninový alebo bravčový)
  • 1 čajová lyžička mletej sladkej papriky
  • 1 bobkový list
  • 3-4 guličky nového korenia
  • 2 polievkové lyžice hladkej múky
  • Soľ a čierne korenie podľa chuti
  • Štipka majoránky (voliteľné)
  • Kyslá smotana na servírovanie (voliteľné)

Postup

  1. Príprava ingrediencií: Ak používate väčšie kusy údeného mäsa, nakrájajte ich na menšie kúsky alebo plátky. Ak používate klobásu, nakrájajte ju na kolieska. Ošúpte a nakrájajte na stredne veľké kocky. Opláchnite ju v studenej vode, ak je príliš kyslá, a nakrájajte ju na menšie kúsky.
  2. Smaženie: V hrnci rozohrejte bravčovú masť alebo olej. Pridajte nadrobno nakrájanú cibuľu a restujte na strednej teplote, kým nebude zlatistá, asi 5-7 minút. Pridajte prelisovaný cesnak a ešte chvíľku restujte, kým nezačne voňať (asi 1 minútu). Do hrnca pridajte nakrájané údené mäso a spolu s cibuľou a cesnakom ho krátko opečte. Posypte mletou sladkou paprikou, premiešajte a okamžite zalejte časťou vývaru, aby paprika nezhnedla (a nezhorkla).
  3. Varenie: Do hrnca pridajte kyslú kapustu, zemiaky, bobkový list, nové korenie a zvyšok vývaru. Priveďte polievku k varu, potom znížte teplotu a nechajte ju jemne variť približne 30-40 minút, kým zemiaky a kapusta nebudú mäkké a chute sa neprepoja.
  4. Zahustenie polievky: V malej miske zmiešajte 2 polievkové lyžice hladkej múky s trochou vody, aby vznikla hladká kaša bez hrudiek. Pomaly nalejte zmes do polievky za stáleho miešania a nechajte ju ešte 5-10 minút prevariť, aby sa polievka zahustila.
  5. Dochutenie: Osoľte a okoreňte podľa chuti. Ak máte radi majoránku, môžete pridať štipku pre extra arómu. Odstráňte bobkový list a guličky nového korenia.
  6. Podávanie: Polievku podávajte horúcu s čerstvým chlebom. Ak chcete polievku obohatiť, môžete do každej porcie pridať lyžicu kyslej smotany, ktorá zjemní chuť.

Goralská polievka otázky a odpovede

Môžem použiť iný druh mäsa?

Áno, okrem údeného bravčového mäsa môžete použiť aj údenú klobásu, šunku alebo dokonca slaninu. Pre vegetariánsku verziu mäso vynechajte úplne a namiesto toho pridajte napríklad údené tofu alebo fazuľu.

Je možné polievku pripraviť bez mäsa?

Áno, môžete pripraviť vegetariánsku verziu Goralskej polievky. Vynechajte údené mäso a použite zeleninový vývar namiesto mäsového. Pre bohatšiu chuť môžete pridať údené tofu alebo iné bielkovinové náhrady, ako sú šošovica alebo fazuľa.

Ako dlho sa polievka skladovať?

Polievku môžete uchovávať v chladničke 3-4 dni. Pri opätovnom ohrievaní sa jej chute ešte lepšie prepoja. Ak chcete polievku skladovať dlhšie, môžete ju zmraziť až na 3 mesiace. Pred zamrazením nechajte polievku úplne vychladnúť.

Je možné polievku zamraziť?

Áno, Goralskú polievku môžete zamraziť. Uistite sa, že je úplne vychladnutá predtým, než ju zamrazíte. Polievku zamrazte vo vzduchotesných nádobách alebo mraziacich vreckách a pri rozmrazovaní ju ohrievajte na miernom ohni.

Ako môžem polievku zahustiť bez múky?

Ak chcete polievku zahustiť bez použitia múky, môžete použiť nastrúhaný zemiak, ktorý sa pri varení prirodzene rozvarí a zahustí polievku. Alternatívne môžete použiť kukuričný škrob rozmiešaný v troche vody.

Je kyslá kapusta povinná?

Kyslá kapusta je dôležitá pre autentickú chuť Goralskej polievky, ale ak nemáte radi kyslú kapustu, môžete ju nahradiť čerstvou kapustou. Avšak chuť polievky bude menej kyslá a jemnejšia. Kyslú kapustu môžete tiež prepláchnuť vodou, aby ste znížili jej kyslosť.

Aké druhy vývaru môžem použiť?

Najlepší je bravčový alebo hovädzí vývar, pretože tieto druhy vývarov dodávajú polievke hĺbku a bohatšiu chuť. Ak pripravujete vegetariánsku verziu, zeleninový vývar je skvelou voľbou.

Ďalšie inšpirácie