Keď sa hovorí o rakúskych Vianociach, jedným z najväčších symbolov je Lebzelten – bohatý, medový dezert, ktorý sa v Rakúsku pečie už celé stáročia. Tento tradičný recept spája to najlepšie z perníkov a sviatočných koláčov, pričom je obohatený o korenie, sušené ovocie a orechy, ktoré vytvárajú jedinečnú harmóniu chutí. Lebzelten je viac než len dezert – je to kus histórie a kultúry, ktorý sa prenáša z generácie na generáciu, a každý kúsok v sebe nesie kúzlo rakúskych sviatkov.
Príprava Lebzeltenu nie je len o pečení, ale aj o spomienkach a tradíciách. V minulosti sa pripravovali ako symbol hojnosti a pohostinnosti a boli neoddeliteľnou súčasťou vianočných trhov v Rakúsku. Ich vôňa, ktorá sa šíri pri pečení, okamžite navodí pravú sviatočnú atmosféru a dokáže preniesť každého do čarovného adventného obdobia. Lebzelten sa často podával s vareným vínom alebo horúcim čajom, čo z neho robilo dokonalý dezert na chladné zimné večery.
Čo robí Lebzelten výnimočným, je kombinácia surovín – med dodáva prirodzenú sladkosť, koreniny ako škorica, klinčeky či aníz prinášajú hrejivú arómu, a sušené ovocie a orechy pridávajú bohatú textúru. Je to dezert, ktorý nielen dobre chutí, ale aj výborne vyzerá. Po ozdobení cukrovou polevou a kandizovaným ovocím sa Lebzelten stáva ozdobou každého sviatočného stola.
Ak hľadáte niečo, čo prepojí tradičné chute s neobyčajným vzhľadom, Lebzelten je tou správnou voľbou. Ich príprava je síce spojená s troškou času a trpezlivosti, no výsledok stojí za to. Tento rok si pridajte do svojho repertoáru tento tradičný rakúsky recept a zažite, prečo sú Lebzelten tak milované. Možno sa stanú vašou novou sviatočnou tradíciou, ktorá poteší rodinu aj hostí a naplní váš domov vôňou rakúskych Vianoc.
Lebzelten recept
Ingrediencie
Na cesto
- 250 g hladkej múky
- 250 g ražnej múky
- 250 g medu
- 100 g hnedého cukru (muscovado alebo trstinový)
- 100 g masla
- 1 vajce
- 1 lyžička sódy bikarbóny
- 1 lyžička perníkového korenia (škorica, klinčeky, zázvor, muškátový oriešok)
- 1/2 lyžičky mletého anízu (voliteľné)
- 100 g nasekaných orechov (vlašské alebo lieskové)
- 100 g sušeného ovocia (hrozienka, sušené slivky alebo marhule)
Na zdobenie
- 100 g práškového cukru
- 2 lyžice citrónovej šťavy
- Orechy alebo kandizované ovocie na ozdobu
Postup
- Príprava medovej zmesi: V hrnci na miernom ohni rozpustite maslo, med a cukor, kým sa všetko nespojí. Nechajte mierne vychladnúť.
- Príprava cesta: V mise zmiešajte hladkú a ražnú múku, sódu bikarbónu, perníkové korenie a aníz (ak používate). Pridajte medovú zmes, vajce a dôkladne premiešajte. Nakoniec zapracujte nasekané orechy a sušené ovocie. Vypracujte cesto, ktoré bude mierne lepivé. Zabaľte ho do potravinovej fólie a nechajte odležať v chladničke aspoň 12 hodín, ideálne cez noc.
- Tvarovanie Lebzelten: Predhrejte rúru na 180 °C. Na pomúčenej doske cesto vyvaľkajte na hrúbku asi 1 cm. Pomocou formičiek vytvorte kruhy alebo obdĺžniky, ktoré sú pre Lebzelten typické. Ak chcete, môžete tvarovať väčšie koláče, ktoré sa potom krájajú na plátky.
- Pečenie: Vytvarované cesto uložte na plech vystlaný papierom na pečenie. Pečte 12–15 minút, kým sušienky jemne nezhnednú. Nechajte ich vychladnúť na plechu, pretože po upečení sú krehké.
- Zdobenie: Zmiešajte práškový cukor s citrónovou šťavou, aby ste získali hustú polevu. Lebzelten potrite polevou a ozdobte orechmi alebo kandizovaným ovocím. Nechajte polevu stuhnúť.
- Skladovanie: Lebzelten uskladnite vo vzduchotesnej nádobe. Po niekoľkých dňoch „dozrievajú“ a stávajú sa ešte jemnejšími a chuťovo výraznejšími.
Tipy
Rakúske Lebzelten sú viac ako len perníky – sú spojením bohatých chutí medu, korenín, orechov a sušeného ovocia. Tento tradičný dezert je obľúbený najmä počas adventu a Vianoc a často sa podáva s pohárom vareného vína. Ich príprava je jednoduchá, no výsledok je nesmierne pôsobivý – sladkosť, ktorá nielen poteší chuťové poháriky, ale aj navodí pravú sviatočnú náladu. Skúste si tento recept a prineste kúsok Rakúska na svoj vianočný stôl!
Lebzelten otázky a odpovede
Čo sú Lebzelten?
Lebzelten sú tradičné rakúske medové perníky, obohatené o sušené ovocie, orechy a koreniny, ktoré sú typické pre adventné obdobie a Vianoce.
Aké koreniny sú typické pre Lebzelten?
Medzi hlavné koreniny patria škorica, klinčeky, zázvor, muškátový oriešok a voliteľne aj aníz, ktoré dodávajú perníkom charakteristickú hrejivú chuť.
Je potrebné cesto na Lebzelten nechať odležať?
Áno, cesto by malo odpočívať aspoň 12 hodín, ideálne cez noc, aby sa chute korenín lepšie prepojili a cesto sa ľahšie tvarovalo.
Ako dlho vydržia Lebzelten čerstvé?
Ak sú správne skladované vo vzduchotesnej nádobe, vydržia čerstvé a chutné až niekoľko týždňov. Časom sa ich chuť ešte zlepší.
Čím sa Lebzelten líšia od klasických perníkov?
Lebzelten majú bohatšiu štruktúru, sú plné sušeného ovocia a orechov a tradične sa pripravujú z kombinácie hladkej a ražnej múky.
Môžem Lebzelten ozdobiť?
Áno, tradične sa zdobia cukrovou polevou, orechmi alebo kandizovaným ovocím, ktoré im dodávajú sviatočný vzhľad.
Sú Lebzelten vhodné ako darček?
Určite! Vďaka svojej trvanlivosti, krásnemu vzhľadu a jedinečnej chuti sú skvelým jedlým darčekom na Vianoce.