Preskočiť na obsah

Kedy je Veľká noc 2024 a čo sa na Veľkú noc varí a pečie?

Kedy je Veľká noc 2024 a čo sa na Veľkú noc varí a pečie?

Veľká noc, tiež známa ako Veľkonočné sviatky alebo Veľkonočná nedeľa, je kresťanský sviatok, ktorý slávi zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Podľa kresťanskej viery, Ježiš bol ukrižovaný na deň, ktorý je dnes oslavovaný ako Veľký piatok, a zmŕtvychvstal tretí deň po svojej smrti, čo sa považuje za zázrak a základ kresťanskej viery.

Ako sa oslavuje veľká noc na slovensku

Dátum Veľkej noci sa každoročne mení a je určený podľa lunárneho kalendára. Obvykle sa slávi v marci alebo apríli. Veľkonočné sviatky sú spojené s mnohými tradíciami a symbolmi, vrátane vajíčok, zajačikov a jari ako obdobia obnovy a rastu. Na Slovensku a v Česku sa oslavuje Veľká noc v podobe rôznych zvykov a tradícií, ako je napríklad šibačka (zmýšľaná ako symbol života a plodnosti), zdobenie veľkonočných vajíčok alebo pečenie veľkonočného pečiva.

REKLAMA

Kuchárska kniha týždňa

Cukráreň Petry Tóthovej - kúpite na Martinus.sk

Pripravte si sladkosti na úrovni francúzskych cukrární! Petra Tóthová, odborná porotkyňa z populárneho programu Pečie celé Slovensko, vás zasvätí do sofistikovanej techniky cukrárskeho remesla... Zobraziť viac

Kedy je Veľká noc 2024?

Veľká noc v roku 2024 pripadá na nedeľu 30. marca. Dátum Veľkej noci sa každoročne mení, pretože je určený na základe lunárneho kalendára a vychádza z prvého jarného splnu mesiaca. Veľkonočné sviatky sa začínajú Veľkým piatkom, ktorý pripadá na 29. marca 2024, a končia Veľkonočným pondelkom, ktorý je 1. apríla 2024.

Aké recepty pripraviť na Veľkú noc?

Na Veľkú noc sú tradične pripravované rôzne jedlá, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od kultúry a regiónu. Na Slovensku a v Česku sú bežné nasledovné veľkonočné pokrmy a recepty:

Veľkonočná mäsová roláda – overený recept

Veľkonočná mäsová roláda je tradičné jedlo, ktoré sa často podáva na Veľkú noc. Mäsová roláda sa obvykle vyrába z mletej mäsovej zmesi, ktorá sa mieša s rôznymi ingredienciami, ako sú korenie, vajcia, syr, cibuľa, strúhanka a bylinky. Táto zmes sa potom vyformuje do rolády a pečie sa v rúre, kým nie je vo vnútri dobre prepečená.

Taštičky z lístkového cesta plnené špenátom – Veľkonočný recept

Taštičky z lístkového cesta plnené špenátom sú skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú rýchly a jednoduchý recept na chutné a zdravé jedlo. Lístkové cesto je naplnené vareným špenátom, ktorý je obohatený o cibuľu, cesnak, syr a korenie podľa chuti. Taštičky sa potom pečú v rúre, kým nezískajú zlatistú farbu a nezmäknú. Môžu byť podávané ako samostatné jedlo alebo ako príloha k rôznym omáčkam. Tento recept je tiež skvelou možnosťou na stravovanie v práci alebo na cesty, pretože sa dajú jednoducho prenášať a jesť kedykoľvek a kdekoľvek.

Špenátový chlieb – zdravý recept

Špenátový chlieb je zdravá a chutná alternatíva k bežnému bielemu alebo celozrnnému chlebu. Tento chlieb sa vyrába pridaním špenátu do cesta a obsahuje množstvo vitamínov a minerálov, ktoré sú dôležité pre náš organizmus. Špenátový chlieb je obzvlášť populárny u tých, ktorí sa snažia zvýšiť svoj príjem zeleniny a vylepšiť svoju stravu.

Veľkonočný baranček – recept z dvoch vajec

Veľkonočný baranček je tradičným symbolom veľkonočných sviatkov. Je to pečená figúrka v tvare baránka, ktorá sa tradične podáva ako súčasť veľkonočnej slávnosti. V rôznych krajinách a kultúrach sa môžu líšiť spôsoby výroby a ozdoby baránka, ale zvyčajne sa vyrába z jednoduchého cesta a môže byť zdobený napríklad vajíčkami alebo mašľami.

Veľkonočný zajačik s tvarohom – rýchly recept

Veľkonočný zajačik s tvarohom je tradičným dezertom, ktorý sa pripravuje na Veľkú noc v mnohých krajinách. Tento dezert je zvyčajne vyrobený z tvarohu, cukru, masla a vajec, ktoré sa spolu zmiešajú a pečú v peci, aby vytvorili jemný a krehký koláč. Následne sa formuje do tvaru zajačika a zdobí sa farebnými vajíčkami, ktoré symbolizujú obnovu a oživenie prírody po zime.

Východniarska veľkonočná hrudka – recept na Syrek

Veľkonočná syrová hrudka je tradičný slovenský pokrm, ktorý sa zvykne podávať počas Veľkonočných sviatkov. Hrudka sa vyrába z mlieka, vajec a soli, ktoré sa varia spolu a potom sa cez cedník alebo plienku nechá odkvapkať prebytočná voda. Hotová zmes sa stlačí a nechá sa vychladnúť, aby sa vytvorila hrudka. Po vychladnutí sa hrudka nakrája a môže sa podávať s medom, cukrom alebo ovocím. Hrudka má typickú syrovú chuť a konzistenciu a patrí medzi tradičné slovenské jedlá.

Veľkonočné plnené vajíčka – chutný recept

Veľkonočné plnené vajíčka sú tradičným jedlom počas veľkonočného obdobia. Jedná sa o tvrdé varené vajíčka, ktoré sa po uvarení nechajú vychladnúť a potom sa ich okraj opatrne odlúpne a vydlabú sa z nich vaječné žĺtky. Tieto žĺtky sa potom zmiešajú s kyslou smotanou, majonézou, korením a ďalšími prísadami, aby vznikla náplň, ktorá sa opäť vleje do vydlabaných vajíčok. Plnené vajíčka sa potom môžu ozdobiť čerstvým kôprom alebo pažítkou a podávajú sa ako súčasť veľkonočného menu alebo ako sviatočné občerstvenie.

Vynikajúca veľkonočná syrová roláda z plátkového syra

K Veľkej noci nepochybne patrí aj veľkonočná syrová roláda, ktorá nesmie chýbať na žiadnom slávnostnom stole. Lahodná chuť syra a šunky, ktorá je obohatená o zeleninu, prípadne iné chutné ingrediencie dodá Veľkej noci vždy tú správnu atmosféru.

Najchutnejší zemiakový šalát na každý sviatok – Veľkú noc aj Vianoce

Chutný zemiakový šalát s majonézou by určite nemal chýbať na žiadnom sviatočnom stole. Či už na Vianoce alebo Veľkú noc, na tradičnej dobrote si pochutná snáď každý. Zemiakový šalát sa na sviatočnom stole objavuje už od nepamäti a môže byť zložený z rôznych ingrediencií. My si teraz ukážeme jednoduchý recept, ktorým však zaručene potešíte chuťové poháriky celej rodiny.

Vianoce prichádzajú!

Ozdobte si svoj domov nádhernými vianočnými prvkami pre sviatočnú sezónu. Držiaky na sviečky, jasličky, girlandy na dvere či stolové dekorácie a samozrejme neodmysliteľný vianočný stromček vytvoria tú pravú sviatočnú náladu. Keď vo vzduchu zavoňajú prvé vianočné koláče, všetko bude už dokonale vyzdobené a pripravené.

REKLAMA

Najlepšie kuchynské pomôcky

Nadýchaná banánová bábovka – jednoduchý recept

Skvelá maškrta, ktorá poteší všetky chuťové poháriky. Vyskúšajte tento recept na nadýchanú banánovú bábovku a uvidíte, že inú už nebudete chcieť.

Burizónové guľky – najlepší recept na Veľkú noc aj Vianoce

Burizónové guľky sú naozaj úžasnou pochúťkou, ktorú pripravíte rýchlo a jednoducho. Táto vynikajúca maškrta je vhodná na Veľkú noc aj Vianoce.

Vynikajúci biskupský chlebíček – jednoduchý recept

Biskupský chlebíček je jedným z najobľúbenejších tradičných vianočných koláčikov. Je vynikajúci a plný orieškov a sušeného ovocia. Na Slovensku sa pripravuje nielen na Vianoce ale aj na Veľkú noc.

Karamelové grilážky s orechami – najlepší recept

Vyskúšajte tento recept na originálne karamelové grilážky s orechami, ktoré potešia každého maškrtníka. Tento chutný a sladký dezert je ideálny na Vianoce aj Veľkú noc.

Vegánsky zemiakový šalát – vianočný a veľkonočný recept

Chutný a zdravý recept na zemiakový šalát pre všetkých vegetariánov a vegánov, ktorý si môžete vychutnať na Vianoce ale aj na Veľkú noc.

Zemiakový šalát bez majonézy – slovenský recept

Chcete si vychutnať zemiakový šalát bez výčitiek? Vyskúšajte túto verziu bez majonézy.

Vyprážaný chrumkavý losos – overený recept

Vyskúšajte tento overený recept na vyprážaného lososa, ktorý je vhodným jedlom na Vianoce ale aj Veľkú noc. Ak máte radi niečo zdravšie, tak môžete vyskúšať jeho pečenú verziu.

Výborná a zdravá mrkvová bábovka – domáci recept

Dokonalá kombinácia korenia, mrkvy a orieškov robí z tejto bábovky výborný koláč, ktorý je ideálnou súčasťou každého veľkonočného stola.

Jahodová bábovka s mascarpone – chutný recept

Vyskúšajte túto skvelú kombináciu jahôd a mascarpone a túto dobrotu už nevymeníte za nič iné.

REKLAMA

Video

Veľká noc zaujímavosti

Veľká noc je plná zaujímavostí a tradícií z celého sveta. Tu je niekoľko z nich:

Pohyblivý dátum: Dátum Veľkej noci sa každoročne mení, pretože je určený lunárnym kalendárom. Veľká noc sa oslavuje v nedeľu nasledujúcu po prvom jarnom úplnku, ktorý sa vyskytuje na alebo po 21. marci.

Pôst pred Veľkou nocou: Kresťania tradične dodržiavajú 40-dňový pôst pred Veľkou nocou, ktorý sa nazýva Veľký pôst alebo post. Toto obdobie začína na Popolcovú stredu a končí na Veľký piatok.

Veľkonočný zajačik: Symbol zajačika sa stal súčasťou veľkonočných osláv, pretože zajačiky sú známe svojou vysokou plodnosťou a boli považované za symbol jari a nového života.

Veľkonočné vajíčka: Vajíčka sú symbolom nového života a plodnosti. Farbenie a zdobenie vajíčok je populárnou veľkonočnou tradíciou vo veľa krajinách. V niektorých kultúrach sa vajíčka rozdávajú ako darčeky alebo sa používajú v rôznych hrách, ako je napríklad vajíčkový ťukáčik.

Tradičné jedlá: Po celom svete sa pripravujú rôzne tradičné veľkonočné jedlá. Napríklad v Grécku sa pečie tsoureki, sladký kvasnicový chlieb s červenými vajíčkami, v Taliansku sa pripravuje colomba di Pasqua, pečivo v tvare holubice, a v Rusku sa pripravuje paska, sladký tvarohový koláč.

Svetový rekord vo veľkonočných vajíčkach: Najväčšie zdobené veľkonočné vajíčko bolo zaznamenané v roku 2011 v Argentíne. Vajíčko bolo vysoké 8,5 metra a vážilo približne 8 800 kilogramov. Veľkonočné vajíčko bolo zdobené čokoládou a cukrovou polevou.

Veľkonočné preteky: V niektorých krajinách, ako napríklad v Spojenom kráľovstve, sa počas Veľkej noci konajú preteky s valením vajíčok z kopca. Táto tradícia sa stala súčasťou miestnych osláv a súťaží.

Veľkonočný pondelok: V mnohých krajinách je Veľkonočný pondelok voľným dňom a oslavuje sa rôznymi spôsobmi. Na Slovensku a v Česku je zvykom šibačka, kedy chlapci a muži šibajú dievčatá a ženy korbáčmi z vrbových prútov, čo má symbolizovať život a plodnosť.

Najčastejšie otázky o Veľkej noci

Čo je Veľká noc?

Veľká noc je významné kresťanské sviatok oslavujúci zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Je to jeden z najdôležitejších sviatkov v kresťanskej liturgii.

Kedy sa oslavuje Veľká noc?

Veľká noc sa slávi v prvú nedeľu po prvom jarňom splne, čo je počas marca alebo apríla. Dátum sa každý rok mení v závislosti od lunárneho kalendára.

Aký je význam Veľkej noci?

Veľká noc symbolizuje víťazstvo nad smrťou a znovuzrodenie. Pre kresťanov je to obdobie radosti, nádeje a dôvery v Božiu milosť.

Aké sú tradičné symboly Veľkej noci?

Tradičné symboly Veľkej noci zahŕňajú kríž, jahniatko, vajcia, zajačiky a kvety. Vajcia sú často farbené a zdobené rôznymi vzormi a farbami.

Ako sa oslavuje Veľká noc?

Veľká noc je čas rodinných osláv, modlitieb a spoločenských zhromaždení. Kresťania navštevujú cirkevné služby, kde sa spomína na Ježišovu smrť a zmŕtvychvstanie. Počas sviatku sa konajú rôzne tradičné aktivity, ako je zdobenie vajec, pečenie sladkostí a hľadanie vajec a darčekov.

Aké jedlá sa tradične podávajú počas Veľkej noci?

Tradičné jedlá počas Veľkej noci sa líšia podľa kultúr a regiónov. No často sa podávajú jahňacie, bravčové alebo kuracie mäso, pečené ryby, koláče, šunka, pečené zemiaky, šaláty a rôzne sladkosti.

Ako sa farbia vajíčka na Veľkú noc?

Tradičné farbenie vajec na Veľkú noc sa vykonáva varene vajcia, ktoré sa potom ponoria do farbiacej látky. Farby môžu byť prírodné (napríklad z cibule alebo šťavy z rôznych ovocných plodov) alebo umelé farbivá.

Aký je význam zajačikov a králikov počas Veľkej noci?

Zajačiky a králiky sa stali symbolmi Veľkej noci kvôli ich schopnosti množiť sa a znovuzrodiť. Sú tiež spájané so sviatkom pre ich hravosť a veselosť.

REKLAMA
122x hodnotené
Ďalšie inšpirácie

Napíšte komentár k článku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *