Preskočiť na obsah

Vianočná koleda, kniha, ktorá zmenila Vianoce

Vianočné sviatky sú časom radosť, darov, tradičných jedál a príbehov. A keď hovoríme o vianočných príbehoch, nemôžeme opomenúť jeden z najikonickejších – novelu „Vianočná koleda“ od Charlesa Dickensa.

REKLAMA

Vydaná 19. decembra 1843, táto dielo rýchlo získala obrovskú popularitu. Prvé vydanie sa vypredalo v priebehu niekoľkých dní a scény z Londýna hovoria o nekonečných radách ľudí čakajúcich na možnosť počuť tento príbeh priamo od jeho autora. Táto novela nielenže znovu oživila vianočné tradície, ako sú koledy či posielanie vianočných pohľadníc, ale tiež inšpirovala bohatých priemyselníkov k väčšej dobročinnosti. Títo ľudia, často označovaní ako „lúpežní baróni“, sa po prečítaní knihy začali správať štedrejšie k svojim zamestnancom a komunite.

Najlepšie kuchynské pomôcky

REKLAMA

Charles Dickens vytvoril „Vianočnú koledu“ ako kritiku spoločenských problémov a vykorisťovania pracujúcej triedy. Dnes je však táto kniha považovaná skôr za vianočnú klasiku, ktorá inšpirovala množstvo adaptácií v podobe filmov, divadelných hier a iných diel.

Hlavným hrdinom knihy je Ebenezer Scrooge, chamtivý starý muž, ktorý nenávidí Vianoce a všetko s nimi spojené. Zatvára sa pred svetom vo svojom chladnom dome a pohŕda všetkými, ktorí si užívajú sviatočnú atmosféru. No v jednu osudnú vianočnú noc sa jeho život zmení. Navštívia ho traja duchovia, ktorí mu ukážu minulosť, súčasnosť a budúcnosť, a Scrooge si uvedomí, aký chybný bol jeho prístup k životu a ľuďom.

Vianočnú koledu kúpite TU

Príbeh „Vianočnej koledy“ je príbehom o premenách, o nádeji a šanci na nový začiatok. Dickens nám ukazuje, že nikdy nie je neskoro zmeniť svoje správanie a začať žiť plnohodnotný život. Aj keď bolo dielo napísané pred mnohými rokmi, jeho posolstvo ostáva aktuálne dodnes.

Záver? Nech už sú vaše názory na kapitalizmus alebo sociálnu spravodlivosť, „Vianočná koleda“ je dokonalým sprievodcom pre sviatočnú sezónu, pripomínajúc nám hodnotu ľudskosti, súcitu a spoločenských väzieb.

Inšpirácia na Mikuláša

Adventné kalendáre s únikovou hrou - kúpite na Martinus.sk

Adventné kalendáre s únikovou hrou kombinujú tradičný koncept adventného kalendára so vzrušujúcim zážitkom únikovej hry. Tento nový trend prináša zábavný a interaktívny spôsob, ako spočítať dni do Vianoc.... Zobraziť viac

REKLAMA

Najčastejšie otázky o Vianočnej kolede

Kto je autorom knihy „Vianočná koleda“?

„Vianočná koleda“ je dielo anglického spisovateľa Charlesa Dickensa.

Kedy bola „Vianočná koleda“ prvýkrát publikovaná?

Novela bola prvýkrát publikovaná 19. decembra 1843.

O čom rozpráva príbeh „Vianočnej koledy“?

Príbeh sa točí okolo chamtivého a nepriateľského starca menom Ebenezer Scrooge, ktorý na Vianoce zažije stretnutie s tromi duchmi – duchom minulých, súčasných a budúcich Vianoc, ktorí mu ukážu dôsledky jeho sebeckého správania a to, aký môže byť jeho osud, ak sa nezmení.

Prečo Dickens napísal „Vianočnú koledu“?

Dickens chcel kritizovať sociálne nespravodlivosti a vykorisťovanie pracujúcej triedy v jeho dobe. S pomocou tejto knihy sa snažil upozorniť na potrebu dobročinnosti a ľudskosti v spoločnosti.

Aký vplyv mala kniha na spoločnosť v jej dobe?

„Vianočná koleda“ vyvolala v Spojenom kráľovstve nečakanú vlnu dobročinnosti, najmä medzi bohatými priemyselníkmi. Takisto oživila niektoré vianočné tradície, ako koledovanie a posielanie vianočných pohľadníc.

Koľko adaptácií tejto knihy existuje?

Existuje mnoho adaptácií „Vianočnej koledy“, vrátane divadelných hier, animovaných a hraných filmov. Presný počet adaptácií je ťažké určiť, keďže ide o jedno z najčastejšie adaptovaných diel v literatúre.

Pre koho je kniha vhodná?

„Vianočná koleda“ je vhodná pre čitateľov všetkých vekových kategórií. Je to príbeh o nádeji, zmene a význame sviatkov.

Je „Vianočná koleda“ jediným vianočným príbehom od Dickensa?

Aj keď je „Vianočná koleda“ najznámejším vianočným dielom Dickensa, napísal aj ďalšie sviatočné príbehy, ako napríklad „Vianočné gongy“ a „Boj o život“.

Ako dlho trvalo Dickensovi napísať túto knihu?

Dickens napísal „Vianočnú koledu“ za relatívne krátky čas, konkrétne za niekoľko týždňov v roku 1843.

Kde sa dej knihy odohráva?

Dej knihy sa odohráva v Londýne v 19. storočí, v období viktoriánskej éry.

REKLAMA
Ďalšie inšpirácie

Napíšte komentár k článku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *