Preskočiť na obsah

Žemličky v tvare tekvičiek, populárny halloweensky recept

Keď sa blíži obdobie Halloweenu alebo len chcete priniesť trochu jesenného ducha do svojej kuchyne, tieto tekvicové žemličky sú ideálnou voľbou. Svojim originálnym dizajnom pripomínajúc malé tekvičky sú dokonalým doplnkom k rôznym jesenným pokrmom alebo len tak k rannému čaju.

Vďaka kombinácii bielej múky a droždia, budú žemličky jemné a nadýchané. Tekvicové pyré dodáva žemličkám jemnú tekvicovú chuť a krásnu zlatistú farbu, zatiaľ čo kúsok vlašského orechu v strede každej žemličky vytvára ilúziu tekvicovej stonky. Tento detail robí z týchto žemličiek skutočné umelecké dielo, ktoré je rovnako pôsobivé, ako aj chutné.

Pri príprave týchto tekvicových žemličiek sa nebojte byť kreatívni. Môžete experimentovať s rôznymi prísadami, pridať napríklad škoricu alebo hnedý cukor, aby ste dosiahli ešte výraznejší jesenný charakter. Bez ohľadu na to, ako sa rozhodnete upraviť tento recept, tieto žemličky určite zaujmú vašich hostí a rýchlo sa stanú obľúbeným pokrmom na mnohých oslavách.

[sc name=“reklama_1″ ][/sc]

Ingrediencie na žemličky v tvare tekvičiek

[sc name=“reklama_2″ ][/sc]

Postup prípravy žemličiek v tvare tekvičiek

Miešanie suchých ingrediencií

Do misy kuchynského robota pridajte múku, droždie, cukor, soľ a kurkumu a dobre premiešajte.

Miesenie cesta

Mlieko ohrejte, ale nesmie byť príliš horúce, pridajte ho do misy spolu s tekvicovým pyré a olivovým olejom. Na nízkej rýchlosti miešajte, kým sa zložky nespoja. Potom zvýšte rýchlosť a miesite ďalších 5 minút, kým nie je cesto hladké a nelepí sa na steny misy.

Kysnutie

Cesto vytvarujte do guľky. Misku mierne naolejujte a vložte do nej guľku z cesta. Prikryte čistou utierkou a nechajte kysnúť na teplom mieste asi hodinu, kým sa objem nezdvojnásobí.

Formovanie guliek

Cesto vyklopte na pomúčenú dosku a krátko premieste. Cesto rozdeľte na 12–14 častí a z každej časti vyformujte guľku.

Obmotávanie špagátikom

Na pracovný stôl položte kus kuchynského špagátu. Guľku cesta položte doprostred a oba konce špagátu prekrížte cez guľku, ako keby ste balili balíček. Opakujte tento postup, aby ste na guľke vytvorili 8 oddelených častí. Uzol na špagáte utiahnite a guľku položte na plech s papierom na pečenie uzlom nadol. Opakujte s ostatnými guľkami. Prikryte a nechajte kysnúť pri izbovej teplote asi 45 minút.

Príprava na pečenie

Medzitým vajce premiešajte s lyžicou mlieka a predhrejte rúru na 180°C.

Pečenie

Žemličky opatrne potriete vajíčkovou zmesou a pečte ich 25 minút, kým nie sú zlatohnedé. Po vybratí z rúry počkajte 2–3 minúty, potom opatrne odstrihnite špagát.

Dozdobenie

Na vrch každej tekvičky vtlačte polovicu vlašského orechu ako stonku, prípadne kúsok celej škorice. Nechajte vychladnúť.

[sc name=“reklama_3″ ][/sc]

Videorecept na žemličky v tvare tekvičiek

Najčastejšie otázky o žemličkách v tvare tekvičiek

Môžem použiť iný druh múky namiesto bielej chlebovej múky?

Áno, môžete, ale výsledok môže byť odlišný. Silná biela chlebová múka má vysoký obsah proteínu, ktorý tvorí viac lepku a dáva chlebu jeho štruktúru. Ak použijete iný druh múky, žemličky nemusia byť tak nadýchané.

Môžem nahradiť tekvicové pyré iným pyré, napr. batatovým?

Áno, môžete nahradiť tekvicové pyré batatovým alebo iným pyré, ale chuť a farba žemličiek budú odlišné.

Ako dlho môžem skladovať tieto žemličky?

Tekvicové žemličky sú najlepšie čerstvé, ale môžete ich skladovať v uzavretej nádobe pri izbovej teplote 2-3 dni. Ak chcete predĺžiť ich trvanlivosť, môžete ich aj zamraziť.

Môžem pridať iné koreniny pre zvýraznenie chuti?

Určite! Škorica, mleté klinčeky alebo muškátový orech sú skvelým doplnkom, ktorý dodá tekvičkám jesenný nádych.

Aký je účel kuchynskej šnúrky pri formovaní žemličiek?

Kuchynská šnúrka slúži na vytvorenie vzoru, ktorý pripomína tekvicu čím dodáva žemličkám ich charakteristický vzhľad.

[sc name=“reklama_end“ ][/sc]
Ďalšie inšpirácie
Skip to content