Preskočiť na obsah

Zmena letného času na zimný 2023 už túto nedeľu

Slovensko, rovnako ako mnoho ďalších európskych krajín, každoročne upravuje svoj čas podľa sezónnych zmien. Tento týždeň, presne v poslednú nedeľu v októbri, prejdeme z letného času na zimný. Ale čo to vlastne znamená pre nás, občanov, a prečo túto zmenu vôbec robíme?

REKLAMA

Zmena času má svoje korene v minulosti, kedy sa snažili štáty ušetriť energiu tým, že sa prispôsobili prirodzeným denným svetelným podmienkam. Zimný čas je vlastne „normálnym“ časom, keďže sa hodiny vracajú späť o jednu hodinu, čo nám teoreticky prináša viac svetla ráno. To môže byť výhodné pre mnohých ľudí, ktorí vstávajú skoro ráno, napríklad školákov či pracujúcich.

Najlepšie kuchynské pomôcky

REKLAMA

Kedy sa mení čas 2023

Kedy sa mení čas na zimný na Slovensku? V poslednú nedeľu v októbri 29.10.2023, presne o 03:00 hodine ráno, sa hodiny posunú späť na 02:00. To znamená, že tento deň bude mať o hodinu viac, čo môže byť pre mnohých príjemným bonusom k víkendovému oddychu. Avšak, pre niektorých ľudí môže táto zmena spôsobiť krátkodobé problémy so spánkom alebo so zvykaním si na nový rytmus dňa.

Koniec zmeny času na Slovensku

Debata o tom, či je zmena času stále potrebná, je aktuálna a mnohé krajiny uvažujú o jej zrušení. Argumenty proti zahrňujú potenciálne zdravotné problémy spojené so zmenou biologického rytmu a otázky týkajúce sa skutočných úspor energie v modernej dobe. Európska únia viedla prieskum medzi občanmi, ktorý ukázal, že veľká väčšina by privítala zrušenie sezónnych zmien času.

Inšpirácia na Mikuláša

Adventné kalendáre s únikovou hrou - kúpite na Martinus.sk

Adventné kalendáre s únikovou hrou kombinujú tradičný koncept adventného kalendára so vzrušujúcim zážitkom únikovej hry. Tento nový trend prináša zábavný a interaktívny spôsob, ako spočítať dni do Vianoc.... Zobraziť viac

REKLAMA

Posledná zmena času

Ako sa Slovensko postaví k tejto otázke v budúcnosti? Zatiaľ zostáva zmena času súčasťou našich životov, ale diskusia na túto tému určite nebude utíchať.

Pripomíname všetkým, aby si nezabudli tento víkend posunúť hodiny a prispôsobili svoje denné rutiny novej realite. Aj keď to môže byť pre niekoho nepohodlné, výhody svetla ráno a možnosť využitia tej „extra“ hodiny môžu byť príjemným kompenzačným faktorom. Bez ohľadu na to, aký je váš názor na zimný čas, prajeme vám príjemný prechod a úspešný začiatok nového týždňa!

REKLAMA

Vianoce prichádzajú!

Ozdobte si svoj domov nádhernými vianočnými prvkami pre sviatočnú sezónu. Držiaky na sviečky, jasličky, girlandy na dvere či stolové dekorácie a samozrejme neodmysliteľný vianočný stromček vytvoria tú pravú sviatočnú náladu. Keď vo vzduchu zavoňajú prvé vianočné koláče, všetko bude už dokonale vyzdobené a pripravené.

Najčastejšie otázky o zmene času

Čo je zmena času?

Zmena času je úprava hodín v určitých obdobiach roka s cieľom lepšie využiť denné svetlo a teoreticky ušetriť energiu.

Kedy sa mení čas na Slovensku?

Na Slovensku sa z letného času na zimný prechádza v poslednú nedeľu v októbri a naopak z zimného času na letný v poslednú nedeľu v marci.

Ako presne sa mení čas na zimný?

V poslednú nedeľu v októbri, o 03:00 hodine ráno, sa hodiny posunú späť na 02:00.

Prečo sa mení čas?

Pôvodným zámerom bolo ušetriť energiu tým, že sa prispôsobíme prirodzeným denným svetelným podmienkam, a tým zredukujeme potrebu osvetlenia a kúrenia.

Aké sú výhody a nevýhody zmeny času?

Výhody zahŕňajú lepšie využitie denného svetla a teoretické úspory energie. Nevýhody môžu zahŕňať krátkodobé problémy so spánkom, potenciálne zdravotné problémy spojené so zmenou biologického rytmu a otázky týkajúce sa skutočných úspor energie v dnešnej dobe.

Uvažuje sa o zrušení zmeny času na Slovensku?

Mnoho krajín, vrátane Slovenska, diskutuje o možnosti zrušenia sezónnych zmien času, ale aktuálne ešte nebol prijatý žiadny konečný rozhodnutie.

Ako sa môže zmena času ovplyvniť moje telo?

Niektorí ľudia môžu cítiť únavu, rozladenosť alebo problémy so spánkom po zmene času, ale tieto symptómy zvyčajne rýchlo zmiznú, keď sa telo prispôsobí novej rutine.

Aké zariadenia sa automaticky aktualizujú?

Väčšina moderných smartfónov, počítačov a niektorých hodín s pripojením na internet sa automaticky aktualizuje. Je však dobré to skontrolovať a manuálne nastaviť zariadenia, ktoré túto funkciu nemajú.

Ako môžem pomôcť svojmu telu prispôsobiť sa zmene času?

Pomáha udržiavať pravidelný spánkový režim, vyhýbať sa kofeínu pred spaním a vystaviť sa prirodzenému svetlu cez deň.

Existuje možnosť, že zmena času sa v budúcnosti zruší?

Debata o zmene času je aktuálna a mnohé krajiny uvažujú o jej zrušení, takže existuje možnosť, že v budúcnosti sa to môže zmeniť.

REKLAMA
Ďalšie inšpirácie

Napíšte komentár k článku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *