Taliansko a cestoviny k sebe neodmysliteľne patria. Cestoviny sú základom kuchyne Stredomoria už po stáročia, ak nie tisícročia. Miešanie a sušenie múky a vody môžeme datovať až k Etruskom medzi 8. a 3. storočím pred Kristom. Primitívne formy cestovín by sme dnes sotva rozoznali. Talianske cestoviny sa postupne vyvíjali, pričom prijímali vplyvy z východnej Ázie a arabských krajín. Cestoviny teda nie sú výmyslom, ale kultúrnou evolúciou. Ako sa cestoviny vyvíjali a stávali sa neoddeliteľnou súčasťou talianskeho života, vznikali aj nové tvary cestovín. Existuje údajne stovky unikátnych tvarov cestovín po celom Taliansku, pričom niektoré zdroje uvádzajú viac ako 350 rôznych foriem.
Niektoré sú univerzálne známe, ako špagety alebo penne, zatiaľ čo iné sú oveľa menej známe a regionálne. Tu je päť fascinujúcich tvarov cestovín, o ktorých ste možno nepočuli, spolu s ich často nejasnými príbehmi.
Cinque buchi vznikli omylom
Nezvyčajný geometrický tvar cestovín známy ako cinque buchi údajne vznikol pred viac ako 1 000 rokmi, keď bol catanijský výrobca cestovín poverený výrobou veľkého množstva makarónov pre šľachtickú rodinu. Niečo sa však pokazilo a vznikli zvláštne spojené trubice, ktoré sa stali známymi ako cinque buchi. Hoci išlo o údajný omyl, tento tvar získal obľubu u ľudí a stal sa spojený s karnevalovou sezónou v Catanii.
Cinque buchi, čo doslova znamená „päť dier,“ má štyri rohové otvory a jeden väčší stredový otvor, čo poskytuje veľa povrchu pre omáčky a koreniny. Typicky sa tieto cestoviny pripravujú s nakrájaným bravčovým mäsom alebo klobásou, paradajkami a ďalšími koreninami, čím vzniká chutné mäsité jedlo vhodné na karneval. Cinque buchi sú ťažko dostupné mimo Cataniu a mimo karnevalovej sezóny, ale Dan Pashman a spoločnosť Sfoglini nedávno predstavili drážkovanú alternatívu k tomuto tvaru, nazvanú quattrotini.
Corzetti del Levante boli symbolom statusu pre renesančných šľachticov
Tvar corzetti del Levante zaujme svojím plochým, kruhovým tvarom a dekoratívnymi reliéfmi priamo na cestovinách. Tieto reliéfy nielenže pridávajú estetickú hodnotu, ale aj zvyšujú povrch, na ktorý sa môže prichytiť omáčka. Každý kus má priemer približne 4 cm, aj keď rôzne domácnosti mohli vyrábať corzetti del Levante v rôznych veľkostiach. V rodnej Ligúrii existujú dve odlišné formy corzetti: pečiatkované corzetti del Levante a „corzetti valpolceveraschi,“ ktoré nie sú pečiatkované, ale zatočené do tvaru osmičky.
História corzetti del Levante je predmetom špekulácií, s možnými prepojeniami na „corzetto,“ okrúhlu janovskú mincu z 14. storočia, alebo na latinské slovo „crux,“ čo znamená „kríž.“ Počas renesancie mali zámožné rodiny svoje erby vyrazené na corzetti. Ak chcete urobiť dojem na ďalšej večeri, môžete si vyrobiť vlastnú pečiatku na corzetti del Levante a podávať skutočne jedinečné cestoviny!
Caccavelle sú obrovské cestovinové mušle
Cestovinové mušle, ako napríklad conchiglie, sú bežne známe. Čo však robí caccavelle výnimočnými, je ich obrovská veľkosť. Sú to v podstate obrovské duté misy s priemerom asi 10 cm a výškou asi 15 cm, čo ich robí najväčšími cestovinovými mušľami na svete.
Caccavelle, čo v regionálnom nárečí Neapolu znamená „hrnce,“ boli uvedené na kulinársku scénu v roku 2009 spoločnosťou Gragnano Pasta Factory, remeselnou výrobňou cestovín. Predávajú sa v baleniach po štyroch a môžu slúžiť ako skutočné cestovinové misky pre vaše omáčky. Existuje mnoho receptov na plnenie týchto obrovských mušlí, vrátane mäsitých ragú, čerstvých morských plodov a krémových špenátovo-ricottových zmesí. Predstavte si, že používate rovnaké recepty ako pre plnené cestoviny (napr. cannelloni), ale vaša zmes je umiestnená v jedlej miske!
Cascatelli je moderný vynález
Cestoviny sú neustále sa vyvíjajúcim umením, s novými tvarmi, ktoré vznikajú aj dnes. Možno najväčším dôkazom tohto tvrdenia je cascatelli, prvý originálny tvar cestovín vytvorený v spolupráci Dana Pashmana a spoločnosti Sfoglini. Bol oficiálne uvedený na trh v roku 2021 po troch rokoch vývoja s cieľom vytvoriť ideálny tvar cestovín. Pashman sa snažil nájsť dokonalý tvar pre tri hlavné vlastnosti cestovín: „schopnosť prijať omáčku,“ „schopnosť napichnúť alebo nabrať na vidličku“ a „textúrová uspokojivosť pri hryznutí.“
Tvar cascatelli bol vytvorený s ohľadom na všetky tri tieto vlastnosti. Jeho unikátny, asymetrický tvar pripomínajúci vodopád (odkiaľ pochádza názov „cascatelli“) je skvelý na udržanie omáčky a poskytuje dynamickú textúru. Či už ho použijete ako náhradu za makaróny so syrom alebo vyskúšate s rôznymi omáčkami, nikdy ste nezažili nič podobné ako cascatelli.
Racchette je záhadou cestovín
Špecificky tvarované cestoviny nie sú novinkou. Už máme cestoviny v tvare hviezdičiek (stelline) a kolies (rotelle). Avšak možno žiadne cestoviny nie sú tak zvláštne tvarované ako racchette – ktoré, ako už názov napovedá, majú tvar malých tenisových rakiet. Tieto cestoviny sú zábavným a originálnym tvarom, ktorý vďaka množstvu malých otvorov skvele zachytáva omáčky. Či už ich podávate s paradajkovou omáčkou, syrovou/krémovou omáčkou, alebo bylinkovým pestom, každá mini raketa vám poskytne plnú dávku chuti.
Racchette je úplne moderným výtvorom a originálnym vynálezom spoločnosti De Cecco, ktorá sídli vo Fara San Martino v Taliansku. A zatiaľ čo mnoho cestovín môže byť zaujímavých svojimi bohatými príbehmi, absencia akéhokoľvek pôvodu dáva racchette pridanú dávku tajomstva. De Cecco nezverejnila, prečo sa rozhodla vytvoriť cestoviny v tvare tenisovej rakety. Môžeme len predpokladať, že De Cecco jednoducho chcela vyskúšať niečo nové a vytvorila cestoviny, ktoré urobili poriadny rozruch.
Tieto unikátne a menej známe tvary cestovín prinášajú do kuchyne nielen rozmanitosť, ale aj fascinujúce príbehy, ktoré ich sprevádzajú. Ak máte chuť na niečo nové, neváhajte a vyskúšajte ich vo svojej kuchyni.